Stavba domu v zime a jej úskalia

Stavba rodinného domu počas zimy je v našich klimatických podmienkach možná za určitých predpokladov, pričom ide najmä o procesy tzv. suchej stavby, ak sa hovorí o murovanom dome. Pri drevodome nie je zima obvykle takmer žiadnou prekážkou.

Stavba domu v zime
4/5 - (15 votes)

Ako si už určite viacero z vás všimlo, tak zima za posledné roky začína neskôr ako predtým a obvykle počas novembra alebo decembra nie je problém so stavbou domu, samozrejme, v prípade, ak nesneží. Dôležitú úlohu ale zohráva aj to, v akej fáze rozostavania dom je, čo sa konkrétne vykonáva a aké je presne počasie. Pokiaľ už máte napríklad hotovú hrubú stavbu aj so strechou a osadené okná, zima nie je veľký problém. Ak tomu tak nie je, treba sa prispôsobiť.

thumb_up Chcete si vybrať dobrú pekáreň na chleba na základe nezávislého porovnania? Pozrieť porovnanie

Základy domu

V zime bývajú najproblematickejšie tzv. mokré procesy, čiže tie, kde sa používa voda. V dôsledku nízkych teplôt môže prísť k jej zamŕzaniu alebo premŕzaniu, čo nepriaznivo vplýva na všetky procesy s ňou spojené. To platí samozrejme aj o betonáži. Počas zimy je možné betónovať v čase, keď je teplota nad nulou, no dôležitá je teplota nielen počas betónovania, ale aj počas tuhnutia. Tá by mala byť aspoň 5 až 10 stupňov Celzia.

Práve z tohto dôvodu sa pridáva do betónu zmes proti zamŕzaniu a zmes na urýchlenie tuhnutia a chemických procesov. V konkrétnej betonárke dokážu staviteľovi najlepšie vysvetliť, kedy sa ešte dá a kedy sa už nedá vykonávať betónovanie. Po zabetónovaní je možné aj zakrytie fóliou, pre udržanie teploty. Čo sa týka ostatných procesov v rámci základov, tam problém so zimou nemusí ísť, problémom môže byť jedine ťažšia práca, napríklad zamrznutá pôda a nepohoda v dôsledku nízkej teploty. Čo sa týka finančnej náročnosti, cene základov sme sa venovali tiež.

Murovanie v zime a mraze

Za posledné roky pokročila technológia murovania míľovými krokmi a preto je dnes už pomerne bežné aj murovanie počas zimy. Aj tu platí pravidlo, že ak je teplota nad nulou, nie je takmer žiaden problém. Pokiaľ sa teploty pohybujú okolo nuly, pridáva sa obvykle do stavebného lepidla špeciálna zmes, ktorá pomáha chemickým procesom a tak nie je problém s vlastnosťami lepidla. Väčšinou sa však nemá stavebné lepidlo používať pri teplote pod 5 stupňov.

Extrémom je ale napríklad murovanie počas sneženia, čo sa neodporúča. V prípade, ak prídete na stavbu a ráno je mráz, je lepšie povrch, kde sa budú klásť tehly alebo kvádre ohriať, najlepšie plynovým horákom, ktorý sa používa na natavenie izolačných pásov. Pre zimu sa ale hodí tzv. murovanie na penu, čo je spôsob, ktorý sa uplatňuje napríklad pri tehlách Heluz alebo Porotherm – s touto penou je možné murovať aj pri mínus 5 stupňoch Celzia. Dôležité je teda, či murujete Ytong, Porfix alebo tehlu.

Ako urobiť betónový veniec v zime?

Pri betónovom venci platí to isté, čo v prípade betónovania základov, čiže betónovanie v zimnom období je možné, ale len v prípade, ak teplota neklesne pod nulu, ak povrch, kde sa betón ukladá, nemá menej ako 0 stupňov Celzia a teplota v dobe čerstvého betónu nesmie byť menej ako 5 stupňov Celzia. Takáto teplota musí byť zachovaná, až kým nedosiahne betón pevnosti v tlaku, čo je viac ako 5 MPa.

Pri betónovaní venca je teda dôležité dbať aj na to, aby murivo, kam pôjde betón, nebolo zamrznuté, aby na ňom nebola námraza alebo sneh. Ak budete betónovať veniec v zime, mali by ste podobne ako pre základy, sa informovať v betonárke ohľadom konkrétnych podmienok a použitia prímesí. Tiež sa odporúča použiť betóny s vyšším vývinom hydratačného tepla. V extrémnych príkladoch je možný aj elektroohrev priamo vo venci, prípadne postačí zakrytie čerstvého betónu plachtou alebo doskami.

Krov a strecha počas zimy

Krov a strecha sú už úplne suché procesy, kde je možná práca aj počas zimného obdobia a tieto činnosti závisia v podstate už len od poveternostnej situácie, pretože to, či je teplota okolo nuly, nad ňou alebo pod ňou, nehrá žiadnu rolu, samozrejme, ak nejde o veľké extrémy. Stavba krovu je práca len s drevom a pokiaľ napríklad neprší alebo nesneží, nevzniká žiadna prekážka na prácu aj v zime.

Čo sa týka ukladania škridle, platí v podstate to isté, dôležitejšie je aktuálne počasie z hľadiska sneženia alebo dažďu, ako pohľad na teplomer. Problémom však môže byť, ak sa má drevo krovu impregnovať proti škodcom priamo na stavbe – keďže impregnovanie je pomocou špeciálnej tekutej chemikálie, treba si prečítať na jej obale, do akej teploty je možné ju na drevo nanášať bez toho, aby stratila svoje účinné vlastnosti.

Typ práce na stavbe v zimeMurovaný domMontovaný domPoznámka
ZákladyČiastočne ánoČiastočne ánoTeplota musí byť nad 5 stupňov Celzia aj počas tuhnutia betónu
Obvodové múry a nosné priečkyČiastočne ánoÁnoPri murovanom dome závisí od toho, či sa muruje na stavebné lepidlo alebo na sucho na penu
VeniecČiastočne ánoÁnoPri murovanom dome je betónový a platí to isté, čo pri základoch; pri drevodome je drevený a nie je obmedzenie
KrovÁnoÁnoAk neprší alebo nesneží
Strešná krytinaÁnoÁnoAk neprší alebo nesneží
Vonkajšie zateplenieRadšej nieRadšej nieMožné je len vtedy, ak je stabilnú dobu teplejšie počasie
Vonkajšia omietkaRadšej nieRadšej nieMožné je len vtedy, ak je stabilnú dobu teplejšie počasie
Vnútorné zateplenie podlahyÁnoÁnoZa predpokladu dostatočnej teploty vo vnútri stavby, najlepšie nad 10 stupňov Celzia
Vnútorné inštalácieÁnoÁnoZa predpokladu dostatočnej teploty vo vnútri stavby, najlepšie nad 10 stupňov Celzia
Vnútorné omietkyČiastočne ánoČiastočne ánoZa predpokladu dostatočnej teploty vo vnútri stavby, najlepšie nad 10 stupňov Celzia
Sadrokartónový stropÁnoÁnoZa predpokladu dostatočnej teploty vo vnútri stavby

Zatepľovanie

V zime a v zimnom období závisí možnosť zatepľovania domu od aktuálneho počasia a teploty. Všeobecne sa udáva pre použitie stavebného lepidla, do ktorého ide voda, že v prípade, ak klesne teplota pod 5 stupňov Celzia, nemalo by sa používať. Problém je totiž nielen v aktuálnom nanášaní, ale v dobe zrenia, čiže aby sa vytvoril dokonalý spoj medzi zatepľovacím materiálom a stenou.

V prípade, že je ale teplota nad touto hranicou a nebráni tomu napríklad ani dážď alebo sneženie, je možné zatepľovať. Treba však v prípade zimy predvídať aj dopredu – dnes síce môže byť pekne, ale čo sa stane, ak bude zajtra snežiť? Aj preto sa v prípade zatepľovania treba mať na pozore a radšej nechať túto prácu na obdobie po zime, kedy je stabilita počasia lepšie predvídateľná. Samozrejme, napríklad zatepľovanie a izolácia podlahy vo vnútri je možná.

Omietky v zime

Starý dom bol v zime problém. Novostavba ním byť nemusí

Starý dom bol v zime problém. Novostavba ním byť nemusí

Vnútorné omietky v zime nie sú taký problém ako vonkajšie. Aj tu platí, že je dôležité, aby bola teplota nad nulou, ideálne nad 5 stupňami Celzia. Čo sa týka vonkajších omietok, ak je zima ešte mierna a dlhodobo je teplota nad touto hranicou, dalo by sa o tom technicky uvažovať, ale podobne ako pri zateplení aj tu platí, že by sa malo počasie viac predpovedať a ak sa dá, nechať si aj vonkajšie omietky na jar.

V prípade vnútorných omietok je to iné, najmä ak ide o tenkovrstvové omietky. Pokiaľ už môžete vnútri domu kúriť, nemusí byť problém ani s nanášaním omietok zvnútra. Samozrejme, okná už musia byť namontované, aby sa do vnútra nedostával studený vzduch cez stavebné otvory. V zásade ale platí, že hoci vo vnútri sa dajú omietky robiť bez ohľadu na počasie, treba brať do úvahy aj vlhkosť – vtedy omietky dlhšie schnú.

Staviate či rekonštruujete? Pozrite sa, čo pre vás máme

Pozrieť viac

Drevodom a postup prác

Tí, čo realizujú drevodom, sú na tom z hľadiska mokrých procesov lepšie. Ak nesneží alebo neprší, je možné realizovať konštrukciu zo sendvičových a drevotrieskových panelov bez problému, keďže ide iba o suché procesy a ukotvovanie. Samozrejme, aj pri drevodome treba mať na pamäti, že sa musia robiť základy a tie už podliehajú určitým pravidlám počas zimy. Ak sú ale hotové, je to v poriadku.

V rámci drevodomu sa dá robiť počas zimy tak konštrukcia stien, ako aj krovu a strechy. V prípade inštalácií a sietí to platí podobne ako pre murované domy, čiže práca vo vnútri nie je problém. Podobne ako pri omietkach alebo zatepľovaní, aj v prípade drevodomov je ale treba sa riadiť teplomerom a ak sa to dá, nechať všetky mokré procesy až na dobu, kedy bude počasie dlhodobo teplejšie a stabilné. Porovnanie drevodomu a murovaného domu si môžete tiež prečítať u nás.

Čomu sa vyhnúť pri stavbe počas zimy?

  • Dávajte si pozor pri betónovaní na teplotu nielen počas betónovania, ale aj počas zrenia betónu a jeho tvrdnutia – ideálne aby nebola nikdy nižšia ako 5 stupňov Celzia
  • Pri murovaní na „maltu“ alebo stavebné lepidlo je treba tiež vyhnúť sa mrazom a hoci aditívum môže niečo pomôcť, pri mínusovej teplote určite nemurujte
  • Ak ste sa aj rozhodli pre murovanie na penu, napríklad cez známy systémy Dryfix, tu sa udáva ako hraničná teplota mínus 5 stupňov Celzia
  • Vonkajšie zateplenie a omietky sa síce niekedy dá robiť aj v zime, ale je lepšie sa tomu vyhnúť
Objav zľavy! NovyNabytok.sk

Ak vás článok zaujal, prosím kliknite, že sa vám páči alebo ho zdieľajte na Facebooku. Ďakujeme!

4/5 - (15 votes)
Podobné články
Autor článku
Michal Hrebík

Autor má bohaté skúsenosti so stavbou rodinných domov, nákupom a predajom nehnuteľností, zariaďovaním domácnosti ako aj starostlivosťou o záhradu a okolie rodinného domu. Cieľom článkov je pomôcť každému, kto chce kupovať, stavať alebo tiež zlepšovať svoje bývanie.