Tehla alebo pórobetón? Porfix, Ytong, Heluz, Porotherm a iné

Pri výbere stavebného materiálu najviac ľudí prihliada na cenu, ale to je chyba. Samozrejme, cena je dôležitá, ale dôležitejšie sú nefinančné kritéria – napríklad systém výstavby, rýchlosť, izolácia a presnosť. To veľakrát nakoniec má vplyv aj na výslednú cenu za celú stavbu.

Tehla alebo pórobetón
5/5 - (12 votes)

Čo sa týka používania materiálov u nás, Slovensko je v tomto ohľade stále konzervatívne a tak kraľuje klasická pálená tehla, najmä plná tehla Porotherm, ktorá je brúsená, prípadne podobné modely od Pezinských tehelní alebo Heluzu. To však neznamená, že iné materiály sa na stavbu rodinného domu nepoužívajú – práve naopak. Najčastejšie riešia stavebníci dilemu, či je lepšia tehla alebo kváder, no do popredia sa dostáva aj ypor, čo je ľudový názov pre pórobetón. Čo teda spraviť – stavať z tehly alebo zvoliť Ytong či iný pórobetón?

thumb_up Chcete si vybrať dobrú pekáreň na chleba na základe nezávislého porovnania? Pozrieť porovnanie

Tehlové steny

Tehla ako taká je overený materiál a stavba z tehly má výhodu v skvelej tepelno-izolačnej hodnote, ale aj z hľadiska paropriepustnosti, aspoň čo sa týka najnovších tehál. Výhodou je, že tehla udržuje optimálnu mikroklímu a bez problému zvládne aj kolísanie vlhkosti vzduchu. Materiál ako taký je nenasiakavý na vlhkosť, veľmi dobre tlmí zvuk a dobré murivo vydrží aj na viacpodlažných budovách.

Samozrejmosťou je nehorľavosť a vysoká požiarna odolnosť, pričom najväčšími výhodami pre voľbu tehly sú výborná akumulácia tehla v samotnej konštrukcii a zdravotná nezávadnosť. Tehla neobsahuje žiadne chemické prísady, vypaľuje sa pri vysokých teplotách a veľmi dobre tak odoláva teplotným výkyvom – má pomalé prijímanie aj uvoľňovanie tepla, čiže steny neochladnú tak rýchlo pri znížení teploty.

Klasická tehla nikdy nesklame

Pozrieť viac

Steny z pórobetónu

Čo sa týka pórobetónu, tento materiál v minulosti sprevádzali viaceré „problémy“, najmä z hľadiska pridávania rôznych chemických látok ako prísad pri výrobe pórobetónových kvádrov. Dnes je však celý proces úplne neškodný a pórobetón poskytuje skvelé prírodné zloženie z piesku, vápna, cementu a vody. Dôležité je vedieť, že vďaka štruktúre je pórobetón paropriepustný a preto by sa ja na jeho zateplenie mala použiť vhodná izolácia.

Veľkou výhodou je jednoduchá manipulácia, rovnaké vlastnosti v tlaku aj ťahu zo všetkých strán a skvelá opracovateľnosť, ktorú pri tehle nikdy nedosiahnete. S jednoduchou ručnou pílou na pórobetón je možné akúkoľvek tvárnicu narezať na ľubovoľný rozmer a použiť ju z akejkoľvek strany či steny. Na rozdiel od tehly je tu ale nevýhoda – slabé tepelnoakumulačné vlastnosti. Stena môže byť perfektne zateplená, to áno, ale dlho teplo po vychladnutí okolia sama neudrží.

Tehla alebo Ytong?

Poďme sa pozrieť na prvé porovnanie a to tehla vs. Ytong. Z hľadiska ceny je Ytong omnoho drahší materiál, čo je neoddiskutovateľný fakt. Treba ale zvážiť aj iné kritéria – pri porovnateľnej hrúbke samotnej steny poskytujú oba stavebné materiály síce rovnaké alebo veľmi podobné tepelnoizolačné vlastnosti, avšak rozdiel je v schopnosti akumulovať teplo dlhšiu dobu a tu tehla vedie. V oboch prípadoch je ale možné v prípade priaznivých podmienok murovať aj v zime, aj keď s tehlou až do mínus 5 stupňov Celzia.

Naopak je to ale už vtedy, ak sa pozrieme na cenu práce – práca pri murovaní s Ytongom ide jednoduchšie a rýchlejšie, nie je treba žiadne rohové kusy, medzi kusy a podobne, Ytong sa dá opracovať na mieste s ručným náradím. Treba tiež myslieť aj na omietky, pretože Ytong je dokonale hladká tvárnica na ktorú je ideálna tenkovrstvová omietka, na rozdiel od tehly, kde je treba spraviť omietku hrubšiu, čo je zas drahšie.

Veľký výber pórobetónu Ytong a príslušenstva na stavbu

Pozrieť viac

Tehla alebo Porfix?

A ako vychádza porovnanie Porfix vs. tehla? Bez ohľadu na značku tehly treba povedať, že čo sa týka presnosti, tak napriek deklarovaným maximálnym odchýlkam môže mať stavebník dojem, že Porfix je menej presný. Záleží to ale vždy individuálne od viacerých vecí. V minulosti bol Porfix šedý z dôvodu pridávania rôznych prísad, dnes už sa vyrába aj ako biely, podobne ako Ytong.

Čo sa týka porovnania vlastností, tak Porfix je na tom veľmi podobne ako Ytong v otázke akumulácie tepla, je však oproti Ytongu lacnejší, čo môže pri veľkej stavbe znamenať úsporu aj niekoľko stoviek či tisíc € v extrémnom prípade. Aj tu ale závisí od ceny v stavebninách, čo je individuálne. Isté je, že aj tu je vďaka hladkej povrchovej štruktúre lacnejšia omietka, čo je plus pre tento materiál a v konečnom dôsledku ho zlacňuje, hoci, aj Porfix je drahší ako tehla.

Veľký výber pórobetónu Porfix a príslušenstva na stavbu

Pozrieť viac
Značka murovacieho materiáluTyp murovacieho materiáluHrúbka steny v cmTepelný odpor R v m2K/W
Porotherm P+D 38 TiTehla383,36
Porotherm P+D 44 TiTehla443,71
Porotherm 50 HiTehla506,02
Porfix P4-580 300 PDKPórobetón302,44
Porfix P4-580 375 PDKPórobetón37,53,05
Porfix Plus P2-420 500 PDKPórobetón505,62
Ytong P2-400 300 PDKPórobetón303,03
Ytong P2-400 375 PDKPórobetón37,53,6
Ytong Theta P1,8-300 499 PDKPórobetón49,95,68

A čo tehla bez zateplenia?

Iné je porovnanie v prípade použitia tehly aj pórobetónu pri zateplení. Tu treba povedať v prvom rade, že kvalita takejto stavby nezávisí až tak od materiálu, ako od technológie výstavby. V prípade, ak nebudete zatepľovať, musíte dbať na maximálnu presnosť v spojoch a to horizontálne aj vertikálne. Žiadne medzery vyplnené penou – čo je slovenský „štandard“, tu nemajú čo hľadať.

Z tohto uhla pohľadu sa lepšie pracuje s Ytongom a Porfixom, keďže umožňuje rýchlejšiu prácu a tým pádom ušetrenie nákladov. Na druhú stranu, skúsení murári dokážu dom vymurovať za pár dní aj z brúsenej tehly. To, či je tehla biela alebo iná, je v podstate jedno. Najdôležitejšie je, aby bola správne vymurovaná. Pre pasívne stavby bez zateplenia sa používajú špeciálne tehly alebo pórobetón, ktoré sú ľahšie a obsahujú viac vzduchových medzier, čo zlepšuje tepelnoizolačné vlastnosti. Samozrejme, dôležité je aj zateplenie podlahy a tiež zateplenie stropu.

Omietka a zateplenie

Moderná tehla je dnes už iná, ako boli staré tehly

Moderná tehla je dnes už iná, ako boli staré tehly

Omietka a zateplenie robia často krát najväčší finančný rozdiel, ale vlastne aj časový rozdiel. Čo sa týka tehly, v dôsledku jej povrchovej štruktúry nie je možné nanášať priamo tenkovrstvovú omietku, ale je potrebné spraviť najprv prípravu a to najčastejšie stavebným lepidlom – klébrom. Druhou alternatívou je použiť hrubú strojovú omietku. V otázke zateplenia je tiež rozdiel, pri tehle sa použije viac stavebného lepidla pre ukotvenie.

V tomto ohľade majú Ytong aj Porfix navrch, pretože brúsená tehla je skrátka v konečnom dôsledku drahšia a pracnejšia, ak sa zarátajú aj náklady na hrubšiu omietku. Pri dobre vymurovanom pórobetóne nie je problém s omietkou o hrúbke 4 až 5 mm, ale pod túto hodnotu by sa tiež nemalo ísť. Zateplenie je jednoduché, ale – ideálne by bolo z minerálnej vlny a to je už drahšie ako zateplenie polystyrénom pri tehle, čo je mínus pre pórobetón.

Porovnanie rýchlosti a ceny

Čo sa týka rýchlosti stavby, o niečo rýchlejšie sa stavia rodinný dom z pórobetónových tvárnic a to najmä vďaka jednoduchej manipulácie a vďaka tvarovateľnosti. Platí to samozrejme najviac o obvodovom murive, kde sa pre Ytong a Porfix využíva systém P+D, čiže pero a drážka, vďaka čomu vedľa seba tvárnice zapadnú a nie je potrebné nanášať mediz ne vertikálne stavebné lepidlo.

Pri tehle je murovanie o niečo prácnejšie, treba používať napríklad rohové kusy alebo polovičné kusy, keďže z tehly jednoducho polovicu neodpílite tak, ako z pórobetónu. To môže časovo zdržovať, ale obvykle je to len o 20 až 30 percent času – čiže ak sa dom z pórobetónu vymuruje za 5 dní, z tehly to môže byť 6, najviac 7 dní. Porovnanie ceny je jednoznačne v prospech tehly – či už je tehla v šírke 30, 38, 37,5 alebo v inom rozmere. Pri porovnaní komplet aj s omietkou a správnym typom izolácie to už môže byť 1:1, alebo len veľmi mierne v prospech tehly.

Podľa čoho si vybrať stavebný materiál

  • Rýchlosť stavby – ak na tom záleží, rýchlejšie je to z pórobetónu
  • Celková cena hrubej stavby a celková cena aj po omietke a zateplení – môže to byť mierne v prospech tehly, ale určite nie je taký rozdiel, ako keď sa porovnáva len čisto tehla a čisto pórobetón
  • Ak budete robiť svojpomocne, je to jednoduchšie s pórobetónom
  • V prípade murovania z tehly máte lepšie tepelnoizolačné vlastnosti
  • V každom prípade, myslite na použitie konkrétneho murovacieho materiálu už vtedy, keď riešite projekt svojho domu, to isté platí aj o streche a strešnej škridle
Objav zľavy! NovyNabytok.sk

Ak vás článok zaujal, prosím kliknite, že sa vám páči alebo ho zdieľajte na Facebooku. Ďakujeme!

5/5 - (12 votes)
Podobné články
Autor článku
Michal Hrebík

Autor má bohaté skúsenosti so stavbou rodinných domov, nákupom a predajom nehnuteľností, zariaďovaním domácnosti ako aj starostlivosťou o záhradu a okolie rodinného domu. Cieľom článkov je pomôcť každému, kto chce kupovať, stavať alebo tiež zlepšovať svoje bývanie.