Ako zatepliť podlahu
Kategória: Návody, Stavba Aktualizované dňa 19. mája 2016
Zateplenie podlahy je dnes už súčasťou bežného stavebného postupu novostavieb, no nebolo tomu tak vždy, najmä nie v minulosti. Nedostatočným alebo nesprávnym zateplením podlahy môžete stratiť 10 až 15% tepla. Čo s tým dá robiť a ako problém s izoláciou vyriešiť?
Ak ste sa rozhodli stavať nový dom, je zateplenie súčasťou projektovej dokumentácie a v tomto prípade nie je problém ho urobiť, najčastejšie polystyrénom. Iná je ale situácia, ak ste sa už nasťahovali napríklad do staršieho domu – tam môžu nastať rôzne problémy so zateplením, ale aj celkovo s podlahou. Najmä 40 ročné a staršie domy boli v minulosti stavané napríklad aj bez základovej betónovej dosky a pod podlahu sa len navozil štrk a kamene, prípadne sa spravila nejaká forma hydroizolácie, na to sa spravil drevený rošt a to bolo celé.
Zateplenie podlahy domu – novostavby
Pri novostavbe je situácia najjednoduchšia, ale aj tu existujú isté úskalia a to tak v prípade projektu ako aj v prípade prevedenia. Najčastejšie sa projektuje v rámci novostavby izolácia a zateplenie podlahy polystyrénom o hrúbke od 6 do 10 cm, avšak treba vedieť, že najmä do budúcnosti je takéto zateplenie nedostatočné. Štandardy sa totiž neustále zvyšujú a to, čo platilo napríklad pred pár rokmi, je dnes nedostatočné.
Veľká väčšina stavebníkov a najmä stavebných firiem neustále podceňuje zateplenie podlahy, či už ide o podpivničený alebo nepodpivničený dom a držia sa zateplenia maximálne do 10 cm. Minimum by malo byť dnes 15 cm, ale bežne sa pri nízkoenergetických alebo pasívnych domoch používa 20 cm aj viac. Treba si uvedomiť zásadnú vec – ako náhle už zateplenie položíte, nie je možnosť ho navýšiť a preto by malo byť radšej predimenzované ako poddimenzované. Venovali sme sa aj porovnaniu, či je lepší koberec alebo plávajúca podlaha.
Zateplenie podlahy podkrovia a na povale
Zateplenie podlahy v dome, ktorý má podkrovie, znamená, že sa zatepľuje a izoluje podlaha nad stropom z pohľadu prízemia. Postup je podobný, ako keď sa zatepľuje prízemie, ale závisí to aj od toho, ako je riešený strop z prízemia. Vo väčšine prípadov ide o betónový strop, čiže betónovú dosku formou celobetónovej plochy alebo montovaného stropu cez rôzne stropné systémy, napríklad Ytong alebo Heluz.
V takomto prípade je potrebné položiť hydroizoláciu a na to zatepenie vo forme poslystyrénu, prípadne zateplenie podlahy styrodurom, čo je pevnejšia verzia bežného podlahového polystyrénu. Ak máte na prízemí ale sadrokartónový strop a rozhodli ste sa zobytniť podkrovie, musíte si dať pozor na hmotnosť a maximálny prípustný tlak. V tomto prípade sa môže použiť aj minerálna vlna na zateplenie, ktorá je lepšia z hľadiska požiarnej bezpečnosti.
Zateplenie podlahy v starom dome
Najhoršie je zatepľovať a izolovať podlahu v starom rodinnom dome. V tomto prípade nastávajú problémy najmä s hydroizoláciou, takže pred samotným zatepľovaním podlahy sa treba pozrieť na odizolovanie muriva ako aj základov, aby vlhkosť neprenikala do priestoru pod budúcim zateplením. Odporúča sa vykonať jednak drenáž, ale aj hydroizoláciu podkladového betónu, napríklad natavením hydroizolačných pásov Hydrobit. Tu však pozor na spoje a detaily, najmä pri murive.
Až následne na takúto hydroizoláciu sa pokladá zateplenie, pričom je treba izoláciu a zateplenie oddeliť ešte fóliou, najmä kvôli riziku kontaktu polystyrénu a hydroizolácie. Aj v tomto prípade sa izoluje podlahovým polystyrénom, ale tu už jeho hrúbka je závislá od aktuálnych možností domu. Ak máte vysoké stropy, je možné použiť aj viac izolácie, väčšinou je ale bohužiaľ maximom len 10 cm.
Zateplenie podlahy v byte
Zatepľovanie podlahy v byte v rámci bytovky je však už kapitola o niečom inom. V tomto prípade sa vykonáva zateplenie najčastejšie formou špeciálnych izolačných dosiek, ktoré sú hrubé obvykle do 5 cm, pričom sa týmto systémom zdvihne podlaha a uberie zo svetlej výšky miestnosti. V tomto prípade je treba maximálne dbať na kvalitný materiál zateplenia a rozhodne nešetriť na cene.
Dôležitý je aj postup – z podlahy bytu treba odstrániť všetky typy podlahovín až po samotný betón. Následne je najlepšie zvoliť vhodnú hydroizolačnú fóliu, na ňu umiestniť izoláciu z tepelnoizolačných dosiek, ktoré musia byť pevne ukotvené a dostatočne pevné. Na tieto dosky sa následne môže aplikovať buď priamo plávajúca podlaha alebo iný typ podlahy. Treba však rovno povedať, že v byte je efekt zateplenia podlahy ďaleko nižší ako pri dome. Samozrejme, záleží aj od toho, o aký byt ide. Aby ste nekúpili mačku vo vreci, tu je návod na to, ako kúpiť byt.
Ako na zateplenie pri podpivničenom dome
Ak ste sa rozhodli zatepliť podlahu v prípade podpivničeného domu na prízemí, máte dve možnosti. Prvou je zateplenie podlahy ako pri nepodpivničenom dome, čo znamená, že zo strany prízemia sa základ z betónu položia izolačné polystyrénové PES dosky, samozrejme určené pre podlahovú izoláciu, pretože sú pevnejšie. Na to sa následne zrealizuje betónový poter, najlepšie aj s vláknami na spevnenie podlahy.
Druhou alternatívou je zateplenie stropu pivnice. V tomto prípade sa použije buď tiež polystyrén, v tomto prípadne aj klasický fasádny, prípadne styrodur, čiže tvrdený polystyrén. Ak nie je v pivnici veľká vlhkosť, je možné použiť aj dosky z minerálnej vlny. Čo sa týka povrchovej úpravy, môže ísť buď o klasickú omietku, prípadne je možné znížiť strop v pivnici a to cez sadrokartón.
Zateplenie podlahy polystyrénom – postup
Čo sa týka postupu pre zateplenie podlahy, predstavíme si postup, aký sa používa štandardne v novostavbe a dá sa použiť s miernou predprípravou aj v prípade starých domov. Na betónový základ – dosku, je treba nataviť hydroizolačné pásy, prípadne použiť iný typ hydroizolácie, napríklad fóliou. Netreba šetriť na kvalite a druhu, pretože zmena rozhodnutia v budúcnosti už nie je možná. To, ako spraviť samotné základy a koľko stoja, sme si rozobrali tiež.
Následne na hydroizoláciu sa položí fólia, aby sa predišlo priamemu kontaktu izolácie a polystyrénu. Potom sa kladú izolačné polystyrénové dosky, pozor – použite špeciálny podlahový polystyrén. Po obvode stien treba spraviť dilatáciu, najlepšie špeciálnymi pásmi, ktoré sa dajú kúpiť na tento účel. Znova sa polystyrén prikryje fóliou a to až po dilatáciu a kúsok aj cez ňu. Ak máte podlahové kúrenie, realizujú sa rozvody, ak nie, môže sa spraviť betónový poter. Odporúča sa tento poter buď spevniť pridaním špeciálnych vlákien alebo priamo kari sieťami.
Pozor aj na zateplenie sokla a stien
V prípade domu je treba vnímať tepelnú izoláciu komplexne, čo znamená, že na zateplenie podlahy musí nadväzovať aj zateplenie sokla a obvodových stien. Sokel, to je tá časť domu, ktorá je pod murivom a je ešte vidieť, v podstate ide o bočnú stenu betónových základov nad povrchom zeme, najčastejšie vymurovaných z DT tvárnic. Sokel sa zatepľuje spravidla styrodurom, ideálne do vlhkého prostredia.
Hrúbka zateplenia by nemala byť menej ako 10cm, ale kvôli ekonomickej efektivite sa len málokedy dáva hrubšie zateplenie. Dôležité je aj zateplenie stien a tu treba brať ako bernú hodnotu práve spodok, kde je optický styk a kontakt podlahy so stenou – dajte si pozor, aby v dôsledku nedostatočného zateplenia nevznikol v podstate „tepelný most“, kde bude podlaha zateplená až príliš a pri podlahe stena z vonkajšej strany príliš málo. Veľa môže napovedať aj samotný projekt rodinného domu, no nie všetky tento detail riešia, čomu sme sa venovali aj v našom článku zameranom na projekty rodinných domov z katalógov a na mieru.
Zateplenie za jeden deň – dá sa to?
- Položte na hydroizoláciu fóliu
- Spravte dilatáciu okolo stien zo špeciálneho pásoviny
- Pripravte si podlahové polystyrénové dosky, ideálne je ich prekladať, takže ak je izolácia 20cm, použiť 10cm dosky a na striedačku
- Položte dosky a na ne znova fóliu
- Hotovo – stačí už len betónovať – pre dom do 120m2 je možné položiť dosky aj za 1 deň