Ytong Lambda – recenzia stavebného materiálu

Ytong Lambda bol hitom hneď, ako prišiel na trh pred niekoľkými rokmi. Ide o špeciálny typ pórobetónovej tvárnice, ktorá ma vylepšené tepelnoizolačné vlastnosti. To hovorí teória. Poďme sa pozrieť teraz na prax, ako táto tvárnica vlastne funguje na stavbe.

Ytong Lambda
4.9/5 - (12 votes)

Ytong je značka pórobetónových tvárnic, ktoré sa využívajú pri murovaní ako alternatíva ku klasickej pálenej tehle. Tento typ stavebného materiálu vyrába spoločnosť Xella Slovensko a je známy nielen u nás, ale aj v susednej Českej republike. Samotný materiál má viacero výhod, ale aj niektoré nevýhody napríklad v porovnaní s tehlou a porovnanie Ytongu a tehly sme spravili aj u nás, môžete si o tom prečítať prehľadné porovnanie. Poďme sa ale pozrieť konkrétne len na Ytong a konkrétne jeho možnosti.

thumb_up Chcete si vybrať dobrú pekáreň na chleba na základe nezávislého porovnania? Pozrieť porovnanie

Čo je to Ytong

Ako sme si už povedali, Ytong sú pórobetónové tvárnice. Ide o presné tvárnice na murovanie, ktoré sú vyrobené z autoklávového pórobetónu a majú použitie pre nosné ako aj nenosné steny, pre stužujúce steny, vyplňové steny a požiarne steny v interiéroch. Výhodou je najmä rýchle a jednoduché murovanie, skvelé tepelnoizolačné vlastnosti a perfektné murovanie bez tepelných mostov.

Priamo na stavbe oceníte určite aj jednoduché rezanie bez odpadu a maximálnu flexibilitu, ako aj vysokú pevnosť v tlaku a to zo všetkých strán rovnako. Tiež sa s Ytongom robí veľmi dobre z hľadiska hmotnosti, pretože je nižšia ako pri tehlovom materiály. Z hľadiska parametrov je výroba ekologicky nezávadná a protipožiarne vlastnosti materiálu splnia aj tie najnáročnejšie kritéria. Skrátka, táto tvárnica je ideálna na rýchlu a kvalitnú stavbu.

Aký je rozdiel medzi klasickým Ytongom a Lambdou

Ytong Lambda je špeciálna séria tvárnic značky Ytong, ktorá sa odlišuje od klasických tvárnic svojim zhotovením. Vďaka tomu, že tvárnica obsahuje viac vzduchových pórov, má aj lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Princíp je teda podobný ako napríklad pri tehlách, kde sa tiež vyrábajú tvárnice s vylepšenou izoláciou. Veľkou výhodou ale nie sú len lepšie vlastnosti z hľadiska izolácie tepla.

Lambda tvárnice sú aj oveľa ľahšie a majú nižšiu hmotnosť, takže sa s nimi jednoduchšie manipuluje. Výhodou je, že obsahujú len prírodné suroviny a regulujú svojimi vlastnosťami vlhkosť v interiéroch, čo zabraňuje tvorbe plesní. Lambda sa dá použiť aj bez zateplenia, pričom ak sa použije Ytong Lambda šírky 375mm bez zateplenia, dosiahnete bez problému energeticky úspornú stavbu. Samozrejme, závisí to aj od iných zateplení, napríklad od toho, ako je zateplená podlaha.

Trocha teórie o vlastnostiach tvárnice

Čo sa týka samotnej tvárnice, Ytong vyrába tri rozmery tvárnic podľa šírky a to Ytong Lambda 300, Ytong Lambda 375 a Ytong Lambda 450. Číslo udáva hrúbku muriva, pričom od nej sa odvíja aj cena za tvárnicu a cena za meter štvorcový. Výrobca má k dispozícii aj hrúbku pórobetónovej tvárnice 500, čiže 50 cm, ale v tomto prípade sa nejedná už o produktový rad Lambda, ale o vylepšenú verziu Theta.

Konkrétne označenie tvárnic je P2-350 a najčastejšie ide o typ P2-350 PDK, čo znamená systém pero-drážka-kapsa, čiže ide o tvárnice, ktoré vedľa seba zapadnú systémom pera a drážky a pomocou „káps“ sa ľahko prenášajú dvoma rukami. Tepelný odpor s hrúbkou tvárnice stúpa, čo znamená, že miera „prechodu“ tepla je nižšia. Pre nízkoenergetický dom sa používa Lambda 450, ak sa rozhodnete aj pre zateplenie, získate dom v pasívnom štandarde. Pozor ale na murovanie pri nízkych teplotách, čomu sme sa venovali aj u nás.

Práca na stavbe – presnosť

Čo sa týka presnosti, tvárnice Ytong sú známe tým, že ide o veľmi presné tvárnice z hľadiska rozmerov. Na výšku má každá tvárnica 249 mm, na dĺžku 599 mm, čo je rozdiel napríklad oproti Porfixu, ktorý je polmetrový. Presnosť murovania závisí ale aj od samotnej techniky a postupu. Na to, aby boli v praxi získané aj teoretické hodnoty tepelnej izolácie je nutné absolútne presné murovanie.

Veľmi dôležité je preto dodržiavať minimálne vertikálne aj horizontálne medzery a nenechávať žiadne medzery na vyplnenie stavebným lepidlom alebo PUR penou. Podľa čísel má síce aj PUR pena skvelé tepelnoizolačné vlastnosti, ale je známa najmä neskorším rozpadom vo vnútri muriva a klesajúcimi vlastnosťami úmerne s vlhkosťou. To ale platí aj pre samotný pórobetón všeobecne – so stúpajúcou vlhkosťou stráca tepelnoizolačné vlastnosti a preto je treba nielen presnosť, ale aj dokonalú izoláciu.

Tabuľka s technickými parametrami:

TvárnicaRozmery (mm)Tepelný odpor RU (m2 K/W)Počet kusov na na m2Počet kusov na paletePlocha muriva na palete (m2)Spotreba malty (kg/m2)
P2 - 350 PDK 300300 x 249 x 5993,376,7304,53,0
P2 - 350 PDK 375375 x 249 x 5994,216,7243,63,8
P2 - 350 PDK 450450 x 249 x 5995,066,7182,74,6

Používanie na stavbe v praxi

V praxi je použitie Ytong Lambda veľmi jednoduché. Tvárnica je ľahšia na prenášanie a manipuláciu, práca s ňou ide od ruky a to najmä pri použití systému PDK. Lambda sa vyrába len ako obvodová tvárnica, čo znamená, že sa používa len na vonkajšie murivo. Podľa projektovej dokumentácie a celkového zaťaženia sa vždy volí jeden z rozmerov, ale hrúbka má vplyv aj na tepelnú izoláciu steny.

Zatepliť tento typ materiálu je možné, ale nemusí sa to, samozrejme pri dodržaní všetkých postupov a pri maximálnej presnosti murovania. Čo sa týka murovania muruje sa na klasickú tenkovrstvú maltu, respektíve stavebné lepidlo, prvý rad sa ukladá podobne ako bežný Ytong do vápenno-cementového lôžka, napríklad do Estrichtu alebo iného podobného podkladného lôžka na cementovom základe. Existujú aj špeciálne zakladacie malty priamo pre Ytong.

Porovnanie cien

Ako zakladať prvý rad Ytongu

Ako zakladať prvý rad Ytongu

Samozrejme podobne ako v prípade iného materiálu, aj tu platí, že jednotlivé rozmery Lambdy sa odlišujú aj cenou, čo je prirodzené. Dôležité je aj porovnanie v rámci bežného pórobetónu a Ytong Lambda – cena hrá jasne v prospech použitia Lambdy, na druhú stranu, treba rátať aj s tým, že širšie murivo a použitie aj s prípadným zateplením prináša značnú úsporu do budúcnosti pre vykurovanie.

Dôležité je teda porovnávať nielen obstarávaciu cenu, ale aj prevádzkovú cenu. Najlepším riešením je cenová akcia – stačí teda vystihnúť sezónnu zľavu a oproti klasickému cenníku je možné ušetriť aj tretinu bežnej ceny. Jedno však treba vedieť – pri zatepľovaní Lambdy je treba zvoliť väčšiu hrúbku zateplenia a to nielen priamo na murive, ale aj na betónovom venci, čo môže o niečo predražiť stavbu.

Náradie a vybavenie pre stavbu a murovanie je aj u nás

Pozrieť viac

Je treba Lambdu zatepliť?

Ako sme už spomínali, Lambda je určená práve pre riešenie moderného domu bez kontaktného alebo iného obvodového zatepľovacieho systému. Úspora spočíva v tom, že nemusíte realizovať zateplenie po stránke materiálu, ale ušetríte aj na dodatočnej práci a lešení. Čo však, ak máte záujem o zateplenie? To je samozrejme možné a dá sa zatepliť tak Ytong Lambda 375, ako aj ďalšie veľkosti.

V prípade zateplenia si treba ale uvedomiť, že ide o tvárnicu s lepšími vlastnosťami a treba zvážiť aj bod premŕzania – čiže rosný bod. Oproti klasickej tvárnici je treba teda širšia hrúbka zateplenia, aby tento rosný bod bol tam, kde má byť, čiže nie v murive. V tomto bode totiž počas zimy príde k zamrnznutiu vodných pár, čo poškodzuje konštrukciu muriva a zvlášť Ytongu. Konkrétne zateplenie musí vždy teda prepočítať architekt. Treba tiež zatepliť aj viac betónový veniec, pretože ten sa stáva pri zateplení Ytongu najslabším bodom muriva a hrozí tu hromadenie vodných pár.

Záverečné zhrnutie – oplatí sa alebo nie?

  • Ak máte dostatok finančných prostriedkov, určite sa oplatí zvoliť Lambdu pre obvodové murivo
  • Pri porovnaní bežného pórobetónu a zatepenia vs. nezatepenej Lambdy je to 50:50 a záleží od konkrétnych parametrov muriva a stavby
  • Najlepším riešením je použiť Lambdu a zateplenie v správnej šírke a správneho typu – čiže paropriepustné zateplenie, čo je ale najdrahším riešením
  • Z hľadiska použitia v praxi je samozrejme Ytong Lambda skvelý materiál pre murovanie akéhokoľvek rodinného domu
Vyspite sa kráľovsky! :) www.NovyNabytok.sk

Ak vás článok zaujal, prosím kliknite, že sa vám páči alebo ho zdieľajte na Facebooku. Ďakujeme!

4.9/5 - (12 votes)
Podobné články
Autor článku
Michal Hrebík

Autor má bohaté skúsenosti so stavbou rodinných domov, nákupom a predajom nehnuteľností, zariaďovaním domácnosti ako aj starostlivosťou o záhradu a okolie rodinného domu. Cieľom článkov je pomôcť každému, kto chce kupovať, stavať alebo tiež zlepšovať svoje bývanie.