Ako si správne vybrať kvalitný matrac

Dobre sa vyspať je snom každého z nás. S našimi radami sa sen premení na skutočnosť.

Matrace a rošty
4/5 - (15 votes)

Doprajte si kvalitný spánok

Ako si správne vybrať matrac a rošt? Na trhu je veľké množstvo výrobkov a vyznať sa v nich dá poriadne zabrať aj pri bežnej veci, ako sú matrace. Tým skôr, že sa kupujú na niekoľko rokov.  V ponuke sú najčastejšie matrace penové, latexové, kokosové, pamäťové, taštičkové.  Pozornosť treba venovať aj hygiene, tá je dôležitá hlavne v dnešnej dobe, kedy je zvýšený výskyt alergií na roztoče a prach.

Penové matrace

Penové matrace sú vyrobené z polyuretánu, pamäťovej alebo studenej peny. Sú vhodné hlavne pre alergikov. Poskytujú dostatočnú oporu chrbtice a komfort.

Latexové matrace

Latexové matrace sú stredne tvrdé a mäkšie matrace. Matrace vyrobené zo 100%-ného latexu majú prírodnú elasticitu, vynikajúcu prispôsobivosť  telu a tiež  dlhú životnosť. Počas spánku zostáva chrbtica vo vodorovnej a prirodzenej polohe. Latexový matrac je hypoalergénny a jeho antibakteriálne vlastnosti zabraňujú šíreniu baktérií, plesní a roztočov, čo ocenia hlavne alergici.

thumb_up Chcete si vybrať dobrú pekáreň na chleba na základe nezávislého porovnania? Pozrieť porovnanie

Kokosové matrace

Kokosové matrace sú 100% prírodné, majú tuhšiu konzistenciu a sú tvrdšie. Ale tuhšia konzistencia je zdravšia pre chrbát a chrbtici poskytuje potrebnú oporu. Sú vhodné najmä pre ľudí trpiacich bolesťami chrbta a pre deti, ktorým sa kosti tvarujú. Vysoká priedušnosť kokosového vlákna, pomáha odvádzať z matraca vlhkosť a udržuje suchú klímu.

Pamäťové matrace

Pamäťové matrace sa dokonale prispôsobujú tvaru a krivkám ľudského tela. Tieto matrace sú vhodné najmä pre ľudí s bolestivými krížmi a krkom. Zvlášť sú vhodné pre starších ľudí a pre ľudí, ktorí majú radi pocit tepla. Matrac patrí k najpohodlnejším a najkvalitnejším na trhu, taktiež majú vysokú životnosť.

Taštičkové matrace

Ich jadro je tvorené veľkým počtom menších pružín, ktoré sú zošité samostatne do textilných vrecúšok. 400 a viac pružinových taštičiek s rozdielnou tuhosťou  zvyšujú ich bodovú pružnosť a prispievajú tak k dokonalejšiemu a optimálnejšiemu rozloženie hmotnosti tela. Taštičkové matrace sa tiež vyznačujú výbornou priedušnosťou a vzdušnosťou.

Pozrite si matrace, ktoré máme v ponuke my

Pozrieť viac

Rošty

Pre zdravé spanie nie je dôležitý len správny výber matraca, ale aj výber vhodného roštu. Kvalitný rošt by tak ako matrac mal kopírovať telo a dodávať podporu presne tam, kde to ľudské telo potrebuje.

Výhody roštu sú najmä:

  • odvetrávanie
  • predĺženie životnosti matraca
  • pohodlie

V prípade ľudí, ktorí trpia bolesťami chrbta, je možné rošty polohovať a uľaviť tak od bolestí chrbta. Starší ľudia ocenia možnosť ovládať polohovacie rošty diaľkovým ovládaním. U zdravých ľudí slúžia ako prevencia a teda predchádza bolestiam chrbta v budúcnosti. Niektoré rošty sú vhodné na určitý typ matracov a naopak, preto matrac vyberajte, až keď viete typ roštu pre vašu posteľ.

Rošty môžeme rozdeliť na dve základné kategórie – latkové (pevné) a lamelové (pružné).  Tretiu špeciálnu kategóriu tvoria tanierové rošty. Každý druh má svoje výhody, ale aj nevýhody. Dnes sa uprednostňujú  lamelové rošty, ktoré sa vedia lepšie prispôsobiť Vášmu telu.

Pevný rošt

Latkový čiže pevný rošt často býva neoddeliteľnou súčasťou nových postelí. Je potrebné skontrolovať vzdialenosť jednotlivých latiek roštu. Nemali by od seba byť ďalej ako štyri centimetre. Pri väčšej vzdialenosti latiek sa môže matrac začať deformovať. Latkove rošty sú vhodné pod penové matrace a dobre tvarovateľné matrace. Vhodné sú tiež pod taštičkové matrace.

Výhody: nízku cenu a priedušnosť
Nevýhody: menšie odpruženie a nižšia nosnosť

Lamelový rošt

Lamelové rošty  sú vyrobené z pružných lamiel, a preto je vhodné ich kombinovať s pevným matracom. To sú hlavne penové matrace, ktoré už nepružia (pružnosť zabezpečujú lamely), ale aj latexové matrace. Lamelový rošt dokáže znížiť tvrdosť matraca až o jeden stupeň.

Pri výbere polohovateľného lamelového roštu je potrebné kúpiť si  matrac, ktorý sa tiež dá polohovať a ohýbať. Ľahšie sa dajú polohovať matrace ktoré majú stupeň tvrdosti 1-3. Na polohovanie nie je vhodný pružinový matrac, tvrdý matrac ktorý má stupeň tvrdosti 4-5 a tiež matrac s kokosovou doskou – tá by sa mohla polámať.

Výhody: pohodlie, vhodné pre seniorov a osoby pripútané na lôžko
Nevýhody: vyššia cena, vhodné len na niektoré typy matracov

Tanierové rošty

Tanierový rošt je to najlepšie čo na trhu nájdete. Obsahuje anatomické zóny a najlepšie podporuje rozloženie tela na matraci.  Bedrové výstuhy zaisťujú správnu oporu pre chrbticu. Tanierový rošt tiež poskytuje ideálne prevzdušnenie matraca. Tanierové  rošty sú vhodné pre latexové a kvalitné penové matrace.

Výhody: pohodlie, výborná ventilácia a prúdenie vzduchu pod matrac
Nevýhody: vyššia cena

Inšpirácia na rošty, ktoré by Vás mohli zaujať

Pozrieť viac

Náš tip

Matracové chrániče, pri ich používaní sa uchováva tvar matraca, na ktorom je položený, vďaka čomu sa predĺži životnosť samotného matraca. Matracové chrániče sú určené k použitiu priamo na matrac a okrem ochrany matraca zvyšujú jeho pohodlie a vytvárajú príjemný  pocit tepla. Matracové chrániče sú  investíciou ktorá sa Vám vráti, pretože šetria matrac ako taký. Je určite jednoduchšie vyprať matracový chránič ako vymeniť celý matrac, s ktorým ste spokojní a jediným nedostatkom je vrchný poťah, ktorý by potreboval výmenu.

Objav zľavy! NovyNabytok.sk

Ak vás článok zaujal, prosím kliknite, že sa vám páči alebo ho zdieľajte na Facebooku. Ďakujeme!

4.8/5 - (13 votes)
Podobné články
Autor článku
Ivana Bujalková

Mojim hobby sú interiérový dizajn a starostlivosť o domácnosť. Cieľom článkov je pomôcť každému, kto chce zlepšovať a skrášľovať svoje bývanie.