Vyberáme mikrovlnky – lacné aj kvalitné zároveň

Najlacnejšie mikrovlnné rúry obvykle nebývajú tie najkvalitnejšie, no nenechajte sa tým hneď zmiasť – aj lacné mikrovlnky vedia poslúžiť, akurát treba nájsť správny pomer medzi cenou a modelom. Dôležité je vedieť nájsť akciu a výpredaj a potom už len kúpiť model, kým je čas.

Lacné mikrovlnky
4.1/5 - (15 votes)

Lacná mikrovlnka ešte nemusí byť automaticky zlá – dôležité je si všímať ale viac model a jeho funkcie, ako konkrétnu značku. V praxi to znamená, že aj lacné mikrovlnné rúry môžu splniť všetky požiadavky, ktoré sa od nich očakávajú a pritom to vôbec nemusia byť šmejdy. Stačí, ak je na mikrovlnky akcia alebo výpredaj a cena môže ísť rapídne dole oproti konkurencii. Pozrime sa na to, čo všetko sa dá kúpiť za dobrú cenu a ako na to.

thumb_up Chcete si vybrať dobrú pekáreň na chleba na základe nezávislého porovnania? Pozrieť porovnanie

Mikrovlnky s grilom

Mikrovlnná rúra s grilom je skvelý pomocník do kuchyne vo všeobecnosti. Takýto menší kuchynský zázrak totiž vie nielen ohrievať jedlo, ale ho aj priamo grilovať. V tomto prípade nie je nutné hľadieť príliš na značku, dôležité sú funkcie. Nezabudnite si ale nikdy preštudovať aj návod, pretože ovládanie na jednej mikrovlnke je iné ako na druhej, čo platí najmä o funkcii grilu.

Najlacnejšie mikrovlnky obsahujú tradičnú špirálu, ktorá potrebuje na úplné nahriatie 2 až 3 minúty a zároveň sa aj horšie čistí. Lepšie modely majú trubicový gril, ktorý je osadený za ochranným krytom, pričom v tomto prípade je ohriatie na plný výkon záležitosťou niekoľko desiatok sekúnd. Rýchlejší je teda aj nábeh, aj čistenie. Tento druhý typ grilu sa hodí aj na pečenie pizze, samozrejme so správnym príslušenstvom.

Mikrovlnné rúry s teplovzdušným ohrevom

Druhým typom sú mikrovlnky, ktoré majú teplovzdušný ohrev. Ten býva najčastejšie spojený aj s funkciou grilu, ale dá sa použiť aj samostatné. V čom je princíp takejto technológie? Je to veľmi podobné, ako keď takto funguje klasická elektrická rúra. Vzadu na mikrovlnke je ventilátor a zadné vyhrievacie teleso. Po spustení funkcie sa spustí v mikrovlnke ohrev a zároveň aj ventilátor.

Veľmi dobre využiteľná je mikrovlnka v tomto prípade napríklad na pečenie vecí, ktoré vyžadujú rovnaké pre pečenie, pretože tanier sa v mikrovlnke neustále otáča. Zapiecť si takto môžete zemiaky alebo cestoviny, prípadne môžete upiecť rôzne koláče z kysnutého cesta. Takto sa dá v mikrovlnke pripraviť aj pizza, ale je na to potrebný špeciálny crisp tanier, ktorý je smaltovaný alebo z teflónu a pri najlacnejších modeloch ho nenájdete. Na druhú stranu, ešte lepšia je pizza spravená doma z domáceho cesta, ktoré môže pripraviť aj domáca pekáreň na chleba.

Čím viac funkcií, tým lepšie?

Okrem funkcie grilu samozrejme ponúkajú mikrovlné rúry aj iné funkcie. Základom okrem ohrievania je rozmrazovanie, kde sa najmä podľa hmotnosti rozmrazovanej suroviny určí čas rozmrazovania. Netreba zabúdať, že po určitom intervale je potrebné rozmrazovanie zastaviť a skontrolovať priebeh, prípadne otočiť danú suroviny. Lepšie mikrovlnky majú takúto funkciu zabudovanú a upozornia na to pípnutím.

Okrem toho obsahuje bežná mikrovlnka aj funkciu expresného varenia, odloženia štartu, časovača a kombinácie viacerých programov. Niektoré majú aj možnosť nastavenia výkonu, avšak v bežnej domácnosti je táto funkcia využívaná veľmi zriedkavo. Znamená to teda, že nemusí platiť, že ak sa nejaký model chváli 8 alebo 10 funkciami, že skutočne všetky využijete. Podobne je to napríklad aj s fritovacími hrncami a fritézami. Najdôležitejšie sú ohrev, rozmrazovanie a gril.

Retro aj nerezová mikrovlnka

V ponuke lacnejších modelov je možné nájsť dizajnovo naozaj zaujímavé kúsky. Najlacnejšie sú klasické biele mikrovlnky, ktoré síce takmer nikto nemá rád, ale aj napriek tomu sa najviac predávajú. Dôvod je prostý – farba ešte nemusí nič znamenať. Na druhú stranu, ak máte doma v kuchyni bielu rýchlovarnú kanvicu biely sporák, bielu chladničku, prečo si nekúpiť aj bielu mikrovlnku? Vtedy je to samozrejme logické.

Nerezové mikrovlnky sa však nečistia o nič ľahšie a jednoduchšie ako biele. Elegantné čierne mikrovlnné rúry síce asi nikdy nevyjdú z módy, ale na druhú stranu, najlacnejšie značky pôsobia v čiernej „hyperfuturisticky“, čo sa tiež nehodí do každej kuchyne. No a čo sa týka retro mikrovlniek, viacero ľudí ich považuje za gýč a možno aj majú v niečom pravdu. Aby takýto spotrebič zapadol do kuchyne, musí ísť naozaj o tematické vybavenie.

Parameter / Hodnota
Možný priemer taniera v cm24,52525,527Nad 30
Vnútorný objem v litrochDo 2020 - 2323 - 2525 - 32Nad 32
Výkon v kWDo 750750850950Nad 1100
FunkcieOhrevRozmrazovanieGrilCripHorúci vzduch
Počet programov3 - 66 - 99 - 1111 - 1313 - 20

Sú vstavané mikrovlnky skutočne také drahé?

Vstavaná mikrovlnka patrí medzi tie vstavané spotrebiče, na ktoré sa ľudia veľmi neradi pozerajú. Je to najmä z dvoch dôvodov – cena a problém s tým, ak sa niečo stane, pretože je horšie zabudovanú mikrovlnku vybrať a zaniesť do servisu, ako jednoducho zobrať pod ruky voľne stojacu. Pravdou je ale to, že vstavaná mikrovlnná rúra sa vyberá oveľa ľahšie ako chladnička, sporák či umývačka.

Napriek tomu nie sú ešte stále vstavané mikrovlnné rúry dostatočne rozšírené, za čo môže oprávnene aj cena. Faktom je, že naozaj nejde o najlacnejšie domáce spotrebiče, na druhú stranu, rozdiel je podobný, ako v prípade iných kuchynských voľne stojacich spotrebičov a vstavaných spotrebičov. Kto však hľadá čo najnižšiu cenu, pre toho samozrejme nemá vstavaná mikrovlnka až taký význam. Ale pre ilustráciu – aj za 150 € sa dá takáto nájsť.

Kde nájsť najlacnejšie a najlepšie modely

Biela mikrovlnka možno nie je "in", ale splní všetko, čo má

Biela mikrovlnka možno nie je „in“, ale splní všetko, čo má

Mikrovlnné rúry sa najlepšie a najrýchlejšie kupujú online cez internet. Ak sa dá vystihnúť nejaká akcia alebo výpredaj, je to veľké plus, no veľa eshopov má aj bez toho oveľa lepšie cenové podmienky a ponuky ako bežné kamenné predajne. Dobrým pomocníkom môže byť aj vyhľadávač Heureka, avšak problémom takýchto vyhľadávačov je, že skôr či neskôr sa v nich človek stratí.

Aj preto sme sa rozhodli odporučiť vám niekoľko zaujímavých modelov priamo u nás, kde sa dá najlacnejšia mikrovlnka z hľadiska pomeru výkon / cena / funkcie nájsť. V našom eshope máme totiž mikrovlnky, ako aj inú bielu techniku a tak si môžete nájsť u nás tak veľké ako aj malé spotrebiče a to všetko v prehľadnej štruktúre. Samozrejme, môže sa stať, že lepší model bude aj v inom eshope, na druhú stranu, za jedno či dve € sa strata času s ďalším hľadaním určite neoplatí.

Pozrite si tieto kvalitné mikrovlnky za super ceny

Pozrieť viac

Značka už neznamená kvalitu, cena už neznamená istotu

Kým v minulosti mohli značky niektorej bielej alebo čiernej technike niečo znamenať a niesť so sebou punc kvality či istoty, dnes tomu tak už určite nie je. V podstate sa všetko vyrába veľmi podobnou technológiou a na veľmi podobných výrobných linkách, čiže to, či má nejaká mikrovlnka značku Gorenge, Whirpool, ECG, Bravo alebo Sencor, nemá žiaden vplyv na kvalitu a to, že vám vydrží naozaj veľmi dlho.

To isté platí aj o cene – tá často krát odráža viac dizajn spotrebiča, ako jeho skutočnú úžitkovú hodnotu. Kedysi mohlo platiť, že ak ste si priplatili, získali ste viac istotu, že sa spotrebič nepokazí, alebo, že vydrží dlhšie. Bohužiaľ, dnes to už neplatí. Na druhú stranu, ak si viete vybrať podľa skutočne dôležitých kritérií, je to výhoda, pretože aj za nízku cenu môžete získať skvelú mikrovlnku do domácnosti.

Čo je pre kvalitnú a lacnú mikrovlnku najdôležitejšie

  • Všímajte si hlavné funkcie ako sú ohrev, rozmrazovanie a grilovanie a informujte sa o tom, za ako rýchlo tieto funkcie mikrovlnka vie naplniť
  • Dizajn a značka by mali ísť do úzadia, podľa týchto dvoch kritérií sa neriaďte, ak chcete kúpiť naozaj najlepšiu mikrovlnku v pomere ceny a kvality
  • Príliš veľa funkcií nemusí znamenať, že produkt je lepší – ak ich nebudete využívať, sú vám úplne zbytočné
  • Nebojte sa skúsiť aj menej známe produkty alebo značky – skúste si nájsť na internete skúsenosti ostatných a potom nakupujte
Objav zľavy! NovyNabytok.sk

Ak vás článok zaujal, prosím kliknite, že sa vám páči alebo ho zdieľajte na Facebooku. Ďakujeme!

4.1/5 - (15 votes)
Podobné články
Autor článku
Michal Hrebík

Autor má bohaté skúsenosti so stavbou rodinných domov, nákupom a predajom nehnuteľností, zariaďovaním domácnosti ako aj starostlivosťou o záhradu a okolie rodinného domu. Cieľom článkov je pomôcť každému, kto chce kupovať, stavať alebo tiež zlepšovať svoje bývanie.