Stavba

Strechy Terran

Pozreli sme sa na strechy Terran – oplatia sa?

Terran je značka strešnej krytiny, ktorá bola predtým známa ako Mediterran a v roku 2015 prišlo k jej premenovaniu. Táto strešná krytina tak má pomerne dlhú tradíciu, pričom na Slovensku začala spoločnosť pôsobiť v roku 2000. Škridly ale vyváža aj do zahraničia.

Čítať ďalej
Ytong Lambda

Ytong Lambda – recenzia stavebného materiálu

Ytong Lambda bol hitom hneď, ako prišiel na trh pred niekoľkými rokmi. Ide o špeciálny typ pórobetónovej tvárnice, ktorá ma vylepšené tepelnoizolačné vlastnosti. To hovorí teória. Poďme sa pozrieť teraz na prax, ako táto tvárnica vlastne funguje na stavbe.

Čítať ďalej
Stavba domu v zime

Stavba domu v zime a jej úskalia

Stavba rodinného domu počas zimy je v našich klimatických podmienkach možná za určitých predpokladov, pričom ide najmä o procesy tzv. suchej stavby, ak sa hovorí o murovanom dome. Pri drevodome nie je zima obvykle takmer žiadnou prekážkou.

Čítať ďalej
Tehla alebo pórobetón

Tehla alebo pórobetón? Porfix, Ytong, Heluz, Porotherm a iné

Pri výbere stavebného materiálu najviac ľudí prihliada na cenu, ale to je chyba. Samozrejme, cena je dôležitá, ale dôležitejšie sú nefinančné kritéria – napríklad systém výstavby, rýchlosť, izolácia a presnosť. To veľakrát nakoniec má vplyv aj na výslednú cenu za celú stavbu.

Čítať ďalej
Ako zatepliť podlahu

Ako zatepliť podlahu

Zateplenie podlahy je dnes už súčasťou bežného stavebného postupu novostavieb, no nebolo tomu tak vždy, najmä nie v minulosti. Nedostatočným alebo nesprávnym zateplením podlahy môžete stratiť 10 až 15% tepla. Čo s tým dá robiť a ako problém s izoláciou vyriešiť?

Čítať ďalej
Montovaný dom

Montovaný alebo murovaný dom?

Ak sa rozhodujete, či si dať postaviť murovaný alebo montovaný dom, mali by ste zvážiť viaceré pre a proti pre každý typ výstavby. Neexistuje univerzálna odpoveď typu, že len murovaný dom je najlepší. Cena oboch typov stavby by nemala byť len jediným kritériom.

Čítať ďalej
Zameranie pozemku

Zameranie pozemku a ako na to

Máte už vybraný pozemok a chystáte sa stavať? Alebo ho len chcete oplotiť? V každom prípade potrebujete vedieť hranice pozemku a na to slúži vytýčenie pozemku. Samozrejme, aj v prípade, že budete stavať rodinný dom, potrebuje vedieť, kde sú hranice pozemku.

Čítať ďalej
Základy domu

Základy domu – cena a čo na ňu vplýva

Základy rodinného domu si ľudia dávajú robiť na kľúč, ale niekoľko stavebníkov sa rozhodne pre základy domu svojpomocne. Už len tento rozdielny prístup veľmi vplýva na finančný rámec, no nie je to jediné kritérium, ktoré ovplyvňuje to, koľko stoja základy na rodinný dom.

Čítať ďalej