Základy domu – cena a čo na ňu vplýva

Základy rodinného domu si ľudia dávajú robiť na kľúč, ale niekoľko stavebníkov sa rozhodne pre základy domu svojpomocne. Už len tento rozdielny prístup veľmi vplýva na finančný rámec, no nie je to jediné kritérium, ktoré ovplyvňuje to, koľko stoja základy na rodinný dom.

Základy domu
3.8/5 - (15 votes)

Základy na dom závisia aj od terénu. Iná je cena vtedy, ak sú základy domu vo svahu, iná vtedy, ak na rovine. Samozrejme, nielen svahovitosť má vplyv na konštrukciu a náročnosť základov. Veľký pozor treba dať napríklad aj na spodnú vodu, pretože to ovplyvňuje to, aká má byť hĺbka a šírka základov a prípadne, či je potrebné aj vystuženie betonárskou oceľou a v akej akosti, hrúbke či prevedení. Najdrahšie vychádzajú betónové základy domu s armovacími košami. Samozrejme, to všetko závisí od toho, aký máte projekt rodinného domu. Na to, aké musia byť základy, vplýva konštrukcia stien, ako aj konštrukcia strechy.

thumb_up Chcete si vybrať dobrú pekáreň na chleba na základe nezávislého porovnania? Pozrieť porovnanie

Ako na základy domu vplýva statika

To, či budete mať lacnejšie alebo drahšie základy ovplyvňuje aj statický výpočet, ktorý robí statik k celej projektovej dokumentácii. Ak stavia prízemný bungalov z ľahkého pórobetónu a nejde o žiadne veľké rozpony alebo náročný tvar domu, nie je treba obvykle žiadne extra zosilnenie základov. Problém nastáva pri poschodových domoch, kde musia základy udržať viac hmotnosti a rozložiť ju.

V každom prípade, aj keď sa cena môže zdať niekedy vyššia, nikdy by nemal stavebník základy podceňovať. Ide o jednu z mála častí, spolu s nosnými stenami, ktoré sú len veľmi ťažko následne opraviteľné a upraviteľné. Dajte si pozor aj na kvalitu betónu a jeho triedu – za pár € navyše za jeden meter kubický sa oplatí priplatiť lepšia kvalita betónu, ktorý bude mať väčšiu tuhosť a pevnosť v ťahu aj tlaku.

Kedy sú základy rodinného domu najdrahšie?

Cena závisí teda od materiálov použitých na stavbu základov, od postupu stavby a tiež aj od externých faktorov, ako sú napríklad terén, podložie a podobne. Najlacnejšie je spraviť jednoduché základy štvorcového alebo obdĺžnikového domu svojpomocne a bez armatúry vkladanej do základových pásov. Najdrahšie je presne opačné riešenie, čiže aj s oceľovou armatúrou a cez stavebnú firmu.

V tomto prípade je preto veľmi dôležité si zistiť už pred kúpou samotného stavebného pozemku celkovú situáciu. Spýtať sa susedov – stavebníkov na to, ako postupovali oni, ale aj na to, či bol vykonaný nejaký prieskum podložia, napríklad ohľadom zeminy alebo spodnej vody. Tu sa totiž núka priam porovnanie, že najdrahšie základy domu sú tie, ktoré je treba dodatočne opravovať, upravovať a spevňovať.

Základy rodinného domu – postup prípravy

Na úvod by ste si mali teda dobre vybrať stavebný pozemok a zistiť si maximum informácii o ňom. Následne treba investovať aj do vykonania geologického prieskumu podložia, pokiaľ sú opodstatnené obavy alebo pochybnosti. Ak tak nespravíte a náhodou narazíte napríklad pri kopaní základov na spodnú vodu, treba to okamžite napraviť a vykonať aj následne statický prepočet. Nezabudnite tiež ani na riadne zameranie pozemku.

Dôležitú úlohu zohráva aj projekt – ak viete, že máte hlboko do vrecka, voľte jednoduchý tvar domu a jednoduché konštrukčné riešenia. No a keď budete mať všetko hotové, vyberte si spôsob zhotovenia. Tu platí, že stavebná firma si obvykle najíma partie živnostníkov a robotníkov, takže ani tu nemusí byť všetko dokonalé. Na 2 či 5 ročnú záruku je ťažko sa spoliehať. Ak zvolíte typ stavby svojpomocne, nepúšťajte sa do toho s neoverenou partiou alebo bez aspoň občasného odborného stavebného dozoru.

Vo svahu a na rovine

Veľký vplyv má na cenu základov aj samotná lokalita. Ako sme už spomínali, ak robíte základy na kopci, do kopca alebo celkovo vo svahu, musíte rátať s tým, že v určitom mieste budú základy vyššie ako v inom. Táto nerovnomernosť vplýva aj na nutnosť „dvihnutia“ základov, čo navyšuje cenu a náklady na výstavbu – najmä z hľadiska väčšieho objemu betónu do obvodov.

Ani na rovine však nemáte vyhrané vopred – musíte sa presvedčiť o podloží a až v prípade ideálneho zloženia zeminy je možné hovoriť o tom, že takto sa dajú vybudovať naozaj najlacnejšie základy domu. V tomto prípade na rovine stačí osadiť základy na 1 až 2 rady tvárnic, čo znamená v praxi 25 až 50 cm od okolitej zeminy. Nezabudnite ale prirátať aj hrúbku základovej dosky, cca 15 cm.

Orientačné nacenenie pri svojpomocnej stavbe základov cca 135 m2 na rovine:

Názov položkyOrientačná cena
Výkopové práce JCB250 €
Žabovanie - požičanie pechu50 €
Zemniaca pásovina120 €
Potrubia a chráničky150 €
Železo do armatúry základových pásov350 €
Železo na zvislé prúty do základových pásov50 €
Betón do základových pásov2.400 €
Železo do DT vodorovné80 €
DT tvárnice450 €
Betón do DT tvárnic aj s betónovou pumpou400 €
Štrk pod betónovú dosku150 €
Kari siete do betónovej dosky650 €
Betón do základovej betónovej dosky bez betónovej pumpy1.200 €
Cena práce1.000 €

Ako na to najlacnejšie? Z tvárnic

DT tvárnice, čiže základové tvárnice, predstavujú najlacnejšiu výstavbu základov nad zemou. Ide o betónové tvárnice rôznej šírky a podľa toho sa aj označujú, napríklad DT 20, DT 25, DT 30 alebo DT 40 – číslo znamená šírku. Spravidla je šírka o 10 cm väčšia ako bude murivo alebo stena nad základovým pásom z DT tvárnic. Bežne sa dnes používajú na obvodové murivo tvárnice s 30 alebo 40 cm šírkou.

Výhodou je, že takéto DT tvárnice sa dajú použiť nielen na základy rodinného domu, ale aj na plot. Výber je naozaj široký – známe sú napríklad značky Leier alebo Premac, ale existuje aj viacero menších a lokálnych výrobcov. Kúpiť sa dajú v každých stavebninách od Bratislavy až po Košice a ešte aj ďalej. Cena je výhodná najmä v porovnaní s nutnosťou robiť stratené debnenie – pri ňom treba rátať aj dlhší čas práce na montáž a tiež demontáž.

Základové pásy a dosky

Armatúra do základov

Armatúra do základov

Základy ako také sa skladajú z dvoch častí a to sú základové pásy, čo je časť v zemi, a základy nad zemou kde je hlavnou súčasťou základová doska. Čo sa týka ceny, tak pásy sú vždy lacnejšie ako doska a nadzemná časť a aj preto je lepšie nerobiť základy príliš vysoko, ak to nie je potrebné. Na druhú stranu, pre stabilitu základov, či už horizontálnu alebo vertikálnu, majú najväčší zmysel základové pásy.

Z hľadiska ceny je ich najdrahšou časťou betón, ale netreba zabúdať ani na štrkové lôžko na spodku pásov a prípadné železné vystuženie armatúrou. Čo sa týka základovej dosky, tu sa dáva železné vystuženie vždy, naopak betónu sem ide menej. Kým vybetónovať základové pásy nie je problém ani pri svojpomocnej výstavbe, spraviť rovno a precízne základovú dosku chce naozaj prax a skutočného majstra.

Všetko, čo potrebujete pre stavbu, môžete nájsť u nás

Pozrieť viac

Iné základy pre drevodom, iné pre poschodový murovaný dom

Čo sa týka ceny a postupu, základy sú vždy projektované s ohľadom na statiku stavebnej konštrukcie domu. To znamená, že ak ide o menší dom z ľahšieho materiálu, napríklad ako je drevotriesková panelová a sendvičová konštrukcia, základy nemusia mať takú hĺbku a šírku ako v prípade napríklad poschodového rodinného domu, ktorý je vymurovaný z ťažkej tehly a má ťažký krov a strechu.

Samozrejme, rozhoduje celkové zaťaženie základov, čiže nielen typ stien a podlažnosť, ale napríklad aj materiál použitý pre strechu, množstvo betónu vo venci a strope a aj typ stropu. Veľký vplyv má aj kvalita a únosnosť zeminy a prípadné tlaky smerom zboku na základy, teda nielen zhora. V každom prípade sa ale dá povedať, že pre drevodomy nie je vždy nutné projektovať také základy, ako pre poschodové murované domy.

Stavanie základov domu zahŕňa:

  • Prípravu – nepodceňte prípadný geologický prieskum
  • Výkop pásov, vloženie armatúry ak treba, vloženie prechodov na siete a betónovanie
  • Vytiahnutie základových pásov po obvode a pod nosnými stenami do výšky pomocou DT tvárnic (ideálne)
  • Vyvedenie sietí pod základmi smerom von nad budúcu základovú dosku ako aj mimo základov do zeme na napojenie zvonka
  • Vyplnenie miesta vo vnútri základov, najlepšie zeminou a na vrch štrkom
  • Vybetónovanie základovej dosky vrátane armatúry v nej z kari sietí
Objav zľavy! NovyNabytok.sk

Ak vás článok zaujal, prosím kliknite, že sa vám páči alebo ho zdieľajte na Facebooku. Ďakujeme!

3.8/5 - (15 votes)
Podobné články
Autor článku
Michal Hrebík

Autor má bohaté skúsenosti so stavbou rodinných domov, nákupom a predajom nehnuteľností, zariaďovaním domácnosti ako aj starostlivosťou o záhradu a okolie rodinného domu. Cieľom článkov je pomôcť každému, kto chce kupovať, stavať alebo tiež zlepšovať svoje bývanie.