Pozreli sme sa na strechy Terran – oplatia sa?

Terran je značka strešnej krytiny, ktorá bola predtým známa ako Mediterran a v roku 2015 prišlo k jej premenovaniu. Táto strešná krytina tak má pomerne dlhú tradíciu, pričom na Slovensku začala spoločnosť pôsobiť v roku 2000. Škridly ale vyváža aj do zahraničia.

Strechy Terran
4.3/5 - (14 votes)

Terran škridla je vyrobená najmä z betónu, čo je základná surovina z ktorej sa strešná krytina vyrába. Betónové škridly Terran sa vyrábajú vo viacerých produktových líniach a modelových radoch, ktoré sa od seba navzájom odlišujú dizajnom, ale v niektorých prípadoch aj určitými odlišnými vlastnosťami samotnej škridly. Spoločnosť však má okrem samotných škridiel aj široký sortiment príslušenstva pre strešné systémy, čím oproti minulosti obohatila svoj sortiment.

thumb_up Chcete si vybrať dobrú pekáreň na chleba na základe nezávislého porovnania? Pozrieť porovnanie

Betónová škridla – áno či nie?

Dávno sú už časy preč, kedy bola betónová strešná krytina menšej kvality a práve Terran to potvrdzuje. Tento slovenský výrobca škridiel vyrába škridlu, ktorej zloženie a samotný výrobný proces zaisťujú kompaktnosť výrobku a to za každého počasia. Vďaka materiálu a povrchovej úprave sa napríklad všetky zrážky alebo sneh odvedú na kraj a vlhkosť sa tak nedostane medzi póry.

Pri cykloch mrznutia a topenia tak nedochádza k poškodzovaniu samotnej škridly, je zachovaná úplná odolnosť a nedochádza k žiadnemu droleniu. Okrem toho hmotnosť napríklad vplyvom usadeného strechu nekolísa, keďže sneh je odvádzaný mimo strechu a tak nedochádza k problémom v statike. Krytina ako taká je samozrejme aj mrazuvzdorná, vodotesná a má nízku nasiakavosť. V podstate okrem mierne vyššej hmotnosti nie je žiaden dôvod, prečo by ste mali betónovú škridlu automaticky zamietnuť prv, než si ju porovnáte s pálenou. Samozrejme, typ škridly by ste si mali premyslieť už počas projektovania a prispôsobiť tomu aj projekt domu.

Terran Vlčanka

Základom ponuky striech Terran je Vlčanka. Ide o cenovo najdostupnejšiu krytinu v ponuke výrobcu, ktorá sa dodáva v jednom farebnom prevedení a to sýtočervená farba. Kto hľadá najlepší pomer lacnej ceny a kvality s komfortným pokladaním, pre toho Vlčanka splní všetky potrebné nároky, hoci má len jednu vrstvu náteru, čo je síce základ, ale zároveň nevýhoda. Na druhú stranu, stále ide o adekvátny výrobok k svojej cene.

Bohužiaľ mínusom je, že nie je k dispozícii viacero farebných prevedení a tiež aj to, že typ povrchu je len v základnom hladkom prevedení, ale je to daň za výhodnú cenu. Základnou surovinou škridly je triedený piesok a portlandský cement. Škridla má klasický základný tvar typický pre väčšinu striech, čiže je veľmi univerzálna a hodí sa do mesta alebo aj na vidiek a na všetky druhy stavieb, či už rodinné domy, alebo aj garáže.

Terran Danubia

Danubia je už vyšší modelový rad betónovej škridly od spoločnosti Terran Slovensko. Typ profilu je aj v tomto prípade vlnitý, pričom na rozdiel od základnej rady ponúka možnosť viacerých farebných kombinácií. Škridla sa dá kúpiť v tehlovo červenej farbe, višňovo červenej farbe, hnedej farbe, antracitovej farbe a tiež vo farbe typu Carbon, ktorá perfektne zapadne do modernej mestskej architektúry.

Pri tejto škridle sa uplatňuje povrchová úprava Evo ako aj Colorsystem, pričom povrch je hladký, ale zároveň dvojnásobne farbený lakom s akrylátovou povrchovou štruktúrou. Vďaka vysokokvalitnému farebnému betónu je tak zaručená nielen farebná stálosť škridly, ale aj dlhá výdrž, vďaka čomu si môže dovoliť značka poskytovať dlhoročnú záruku na škridlu. Z hľadiska ceny ide o veľmi dobrý produkt.

Terran Rundo

Škridla modelového radu Rundo je už plochý typ škridly, ktorý sa hodí ideálne na moderné strechy. V rámci farebného prevedenia je táto škridla v ponuke všetkých modelových produktov na tom najlepšie, pretože ponúka najširšiu ponuku a paletu farieb – môže byť tehlovo červená, višňovo červená, hnedá, v štýle Antracit, v štýle Carbon, ale aj antická červená.

Základnou surovinou pre betón je aj tu triedený piesok a portlandský cement, pričom vďaka kvalitnej povrchovej úprave Colorsystem alebo Evo je možné si vybrať škridlu s výbornými vlastnosťami čo do odvodnenia ako aj farebnej stálosti. V prípade modelu Evo je povrch 2 krát farbený s pridaným silikátom, pri štýle Colorsystem má škridla povrch hladký a 2 farbený kvalitným lakom. Tento typ strechy sa používa pre montované domy alebo aj murované domy.

Porovnanie parametrov podľa typov škridleRundoZenitCoppoDanubiaVlčankaSynus
Počet farebných kombinácií944812
Povrchová úprava klasická - počet náterov----12
Povrchová úprava EVOÁnoÁnoNieÁnoNieNie
Povrchová úprava ColorSystemÁnoÁnoÁnoÁnoNieNie
Vyrába sa aj nášľapná škridla?NieNieNieÁnoÁnoÁno

Terran Coppo

Medzi vlnité strechy patrí modelový rad Terran Coppo, ktorý sa vďaka tvaru ako aj možnosti farebného prevedenia hodí dokonale k rustikálnej architektúre domu. Táto škridla má vlnitý profil a dodáva sa v štyroch farebných prevedeniach – Venezia, Modena, Antická červená a Ferrara. Každé jedno je osobitné svojou farebnosťou a vzorom a najmä, táto škridla má osobitný dizajn a nádych originality.

Pri Coppo modelovom rade sa aplikuje len systém Colorsystem, pričom všetky štyri farebné kombinácie sú k dispozícii s týmto systémom. Cieľom je maximálna kvalita farebnosti a povrchovej úpravy, pričom práve vďaka tomu je škridla dvojnásobne lakovaná a má hladkú povrchovú štruktúru. Vďaka vysokokvalitnému betónu má skvelé úžitkové vlastnosti, aj keď sa odporúča skôr do lokalít, kde vynikne viac v teplejšom počasí ako v zime.

Terran Zenit

Pokrývanie strešnou škridlou

Pokrývanie strešnou škridlou

Zenit predstavuje základ plochých škridiel v ponuke Terranu, na druhú stranu, svojou cenou patrí určite medzi nadpriemer. Veľkou výhodou škridly sú čisté línie, vďaka čomu sa hodí najmä do modernej architektúry, kde dokonale zapadne. Farebnosť je možná v štyroch rôznych modeloch a to ako Carbon, Grafit, Bridlica alebo Antická červená. Každú farbu možno skombinovať s inou farbou omietky.

Zenit môže mať povrchovú úpravy v dvoch možných variantách a to buď Evo alebo Colorsystem. Škridla je vyrobená z kvalitného farbeného betónu a povrch je hladký s dvojitým farbením s pridaním silikátov, vďaka čomu si škridla udržiava absolútnu nepriepustnosť vody a vlhkosti a tak udržuje svoju kvalitu dlhé roky. Použiť sa môže prakticky v akýchkoľvek klimatických podmienkach, to isté platí aj o montáži strešnej krytiny aj v zime.

Máme veľký sortiment vybavenia a náradia pre stavbu

Pozrieť viac

Terran Synus

Posledným modelovým radom výrobcu Terran je škridla Synus. Ide o vlnitý typ škridly, ktorý sa dodáva v dvoch možných farebných prevedeniach a to buď v červenej alebo hnedej farbe. Táto škridla patrí po Vlčanke k druhému najlacnejšiemu typu, ktorý má ale na rozdiel od základnej Vlčanky až dvojité farbenie, čo zaisťuje lepšie vlastnosti ohľadom farebnej stálosti aj v extrémnych podmienkach.

Škridla má hladký povrch a je vyrobená taktiež z kvalitného betónu, pričom základnými surovinami sú aj tu triedený piesok a portlandský cement. Vďaka ekonomickosti, kedy na jeden meter štvorcový strechy ide len 10 škridiel, sa tento typ škridly volí všade, kde je treba úspora finančných prostriedkov, ale bez kompromisov ohľadom kvality. Veľmi dôležité je vedieť, že napriek nižšej cene nejde vôbec o „low-cost“ škridlu, ale o úplne klasické prevedenie postačujúce pre väčšinu stavieb.

Zhodnotenia a odporúčania na záver

  • Značka Terran má v ponuke veľký výber strešných betónových krytín, vybrať sa dá tak plochá aj vlnitá škridla
  • Podľa povrchovej úrovni je možné si vybrať základnú úpravu Basic, ale aj štýl Evo alebo špeciálnu úpravu Colorsystem
  • Taktiež je možné zvoliť viacero štýlov ako napríklad klasický, vlnitý, modernú líniu, rustický efekt a podobne
  • Z hľadiska farebnosti je k dispozícii viac ako tucet rôznych farebných kombinácií, nevýhodou ale je, že niektoré sú k dispozícii iba pri určitom type
  • Nielen z pohľadu výberu, ale aj tradície a kvality je možné túto značku strešnej krytiny odporučiť, ale nezabudnite aj na kvalitnú montáž škridle odbornými pokrývačmi
Vyspite sa kráľovsky! :) www.NovyNabytok.sk

Ak vás článok zaujal, prosím kliknite, že sa vám páči alebo ho zdieľajte na Facebooku. Ďakujeme!

4.3/5 - (14 votes)
Podobné články
Autor článku
Michal Hrebík

Autor má bohaté skúsenosti so stavbou rodinných domov, nákupom a predajom nehnuteľností, zariaďovaním domácnosti ako aj starostlivosťou o záhradu a okolie rodinného domu. Cieľom článkov je pomôcť každému, kto chce kupovať, stavať alebo tiež zlepšovať svoje bývanie.