Domáca pekáreň áno alebo nie? A ktoré značky sme skúsili?
Kategória: Bývanie, Návody Aktualizované dňa 19. mája 2016
Premýšľate o tom, že by ste si doma piekli chleba? Tak vedzte, že taká domáca pekáreň je nielen skvelý pomocník pre pečenie chleba, ale spravíte s ňou oveľa viac. Mnohé zaujímavé recepty, nielen na chlieb, sa robia v takomto kuchynskom pomocníkovi oveľa jednoduchšie!
Domáca pekáreň na chlieb je jeden z mála kuchynských pomocníkov, ktorí chvália nielen ženy – gazdinky, ale aj muži. Je to z jednoduchého dôvodu, že využitie je multifunkčné a kľudne viete v takej pekárni spraviť nielen chleba, ale napríklad aj cesto na bagety, pizzu, perník, kysnuté cesto napríklad na mazanec, ale napríklad viaceré majú aj programy špeciálne určené na marmelády, ryžové kaše, jogurty alebo iné kaše. Všetko závisí len od toho, aký model si kúpite a koľko sa rozhodnete investovať. Existuje aj veľa iných spotrebičov do kuchyne, ktoré vám môžu pomôcť!
Použitie v kuchyni
Využitie domácej pekárne v kuchyni je naozaj veľmi široké. Pekáreň ako taká má obvykle viacero programov, zväčša okolo 10, pričom dokáže tak piecť, ako aj zabezpečiť hnetenie cesta alebo jeho kysnutie, či len uchovanie v teple. V prípade základných alebo stredných modelov sa dá zvoliť viacero režimov prípravy cesta alebo pečenia chleba a to vrátane vypečenia kôrky chleba.
Klasická domáca pekáreň chleba dokáže pripraviť a upiecť mliečny chlieb, sedliacky chlieb, farmársky chlieb, klasický základných chlieb, ale aj francúzsky chlieb, celozrnný chlieb, briošky, prípadne aj tzv. Kugelhopf, jogurtový chlieb alebo cesto na rezance. Lepšie pekárne majú aj program na kompóty a zaváraniny. Čo ocenia všetci milovníci pizze je, že v bežnej pekárni spravíte aj cesto na pizzu! Je to oveľa lepšie ako klasická mrazená pizza, napríklad upečená len v rúre alebo mikrovlnke. Keby ste ale chceli, spravili sme aj porovnanie mikrovlnných rúr.
Rozhoduje značka?
V dnešnej dobe, kedy je výrobný postup, technológia a produkcia spotrebičov na veľmi podobnej úrovni, by ste sa nemali orientovať len podľa značky. Je pravda, že v minulosti znamenala lepšia značka menšiu pravdepodobnosť problému, ale dnešné domáce pekárne sú na tom úplne inak. Či teda zvolíte lacnejšie Sencor alebo Concept, prípadne drahšie Moulinex, Eta, Panasonic, Zelmer alebo Tefal, je vlastne jedno.
Podobne to platí pre domáce pekárne z Lidlu alebo z Tesca, pretože tieto reťazce si dávajú spraviť spotrebič na podobnej linke ako veľké značky. Na druhú stranu, najlepšie je kúpiť pekáreň online a to preto, že ide o spotrebič, kde nie je nutné prezretie a vyskúšanie naživo. Využite teda možnosti nákupu z pohodlia domova cez internet a vyberte si pekáreň za skvelú cenu a so všetkým, čo sa vám v kuchyni zíde.
Koľko taká pekáreň bežne stojí
Cena závisí primárne od toho, aké funkcie daná pekáreň má, no samozrejme, svoje robí aj známejšia značka. V tomto prípade sa na značku určite nekoncentrujte a dajte si záležať skôr na kvalitnom výbere programov, ale aj na použiteľnosti pekárne. Veľký výber rôznych recenzií a skúseností od ľudí ponúka napríklad aj portál Heureka, ale je ich tam toľko, že sa v nich môžete kľudne aj stratiť.
Skúste radšej nejaké internetové fórum alebo konkrétnu recenziu. My sme sa rozhodli pre vás pripraviť test a recenziu pre dve značky, ktoré nájdete aj u nás, pričom v oboch prípadoch je možné nájsť tak lacnejší, ako aj drahší model. Priemerne sa cena bežnej pekárne pohybuje okolo 60 až 70 €, pri lepších modeloch je to aj cez 100 €, ale to, ktorý kúpite, závisí od toho, čo presne od spotrebiča očakávate. Je to v podobnej cene, ako napríklad fritovacie hrnce a fritézy.
Concept má lacnú aj multifunkčnú pekáreň
Značka Concept je synonymom kvality za dostupnú cenu a to platí aj v prípade pekárne na chleba. Základný model má k dispozícii až 12 funkcií, odložený štart a tiež aj funkcie na prípravu bezlepkového cesta, marmelád a cesta na rezance. Dva hnetacie háky sú určené pre cesto od 750 g do 1.250 g a samotná forma je nepriľnavá a samozrejme vyberateľná. Za tú cenu proste bezkonkurenčný model so všetkým!
Kto si chce priplatiť viac, pre toho táto značka má v ponuke aj drahšie modely. Väčšinou však obsahujú podobný počet programov a to znamená, že si priplácate skôr za niečo iné – najmä za tichšiu prevádzku, pohodlné ovládanie a ergonomickejší tvar a dizajn. Na druhú stranu treba povedať, že výrobca má v ponuke aj pekárne, ktoré majú obrovský počet programov na viacero druhov chleba a iného pečiva.
Domáca pekáreň Eta Delicca
Kto chce inteligentný spotrebič a domácu pekáreň na chlieb v jednom, pre toho je určená značka Eta. Tá ponúka samozrejme viacero modelov pekární, ale najviac populárnym je model Delicca. Pekáreň má skvelý moderný dizajn, ktorý zapadne do každej kuchyne a veľmi pohodlné ovládanie – výhodou je aj LCD displej a pamäť aj pri výpade elektrického prúdu. Samozrejmosťou je časovač.
Pekáreň ponúka 12 prednastaviteľných programov, maximálna kapacita je 1,3 kg a ponuka možností, ako pekáreň využiť, je obrovská. Môžete si pripraviť biely aj hnedý chleba, sladký chlieb, marmeládu, toastový chlieb, samozrejmosťou je aj možnosť prípravy bezlepkového chleba. Každý program má ešte viacero individuálnych nastavení pre každú fázu. Táto pekáreň je tak určená pre odborníkov a gurmánov!
Podľa čoho si vyberať
Poďme sa pozrieť na čo sa sústrediť najviac pri výbere správneho modelu. Ak ste veľká rodina, odporúčame pekáreň s väčšou nádobou, pre menšie využitie kľudne postačí aj 1 kg nádoba. To, či má pekáreň jeden alebo dva hnetacie háky, neovplyvňuje priamo kvalitu hnetenia, ale je to individuálne. Najlepšie sú pekárne s teflónovou nepriľnavou vrstvou, najmä pre lepšie čistenie, ale v ponuke sú aj nerezové.
Dôležité sú aj programy a nie ani tak ich počet, ako to, čo vlastne pekáreň vie robiť. Buďte ale bez obáv, aj základný model zvládne všetko, čo potrebujete. Funkciu odloženého štartu dnes už má každá pekáreň, ale pri niektorých programoch môže byť nedostupná. Čo sa týka hlučnosti, rozdiely pri základných modeloch nie sú veľmi veľké, ale ak chcete supertichú pekáreň, musíte investovať oveľa viac peňazí a je otázne, či sa to oplatí. Je to podobne ale ako s každým spotrebičom do domácnosti, za kvalitu je treba priplatiť a to platí napríklad aj pre vysávače, ktoré sme tiež hodnotili.
A čo bezlepková diéta?
Dobrou správou je, že v domácej pekárni pripravíte aj bezlepkové cesto, napríklad bezlepkový chlieb. Je to veľká výhoda, pretože obvykle býva v obchodoch bezlepkové pečivo jednak drahé a jednak príliš bez chuti. Naopak, ak sa rozhodnete pre upečenie chleba alebo iného typu pečiva z bezlepkových surovín doma, bude to presne chutiť podľa toho, ako si to pripravíte, takže žiadne prekvapenie nehrozí.
Na úvod to chce síce trocha experimentovania a tiež trocha času nájsť tie správne recepty, na druhú stranu, výsledok stojí určite za to. Väčšina pekární má už aj samostatné programy práve na bezlepkové pečenie, ale ak aj náhodou nie, alternatívou môže byť niektorý zo štandardných rýchlych programov. Stačí si len pozrieť návod na použitie a pečenie domáceho bezlepkového chleba sa môže začať.
Domáca pekáreň chleba a výsledok našej recenzie
- Ak už nechcete jesť kupované pečivo alebo si chcete spraviť konečne poriadny chlieb bez veľkej námahy, domáca pekáreň ako taká je skvelým pomocníkom
- V ponuke sú aj lacnejšie modely a náš test nám jednoznačne ukázal, že aj takáto pekáreň má všetko, čo bežne v domácnosti využijete a disponuje viacerými programami
- Netreba sa vôbec orientovať len podľa značky, dôležitá je funkčnosť, kapacita pekárne a jednoduchá práca s ňou
- Kto si chce dopriať kvalitu, môže skúsiť kľudne aj najdrahšie modely, ale tie sú určené už pre skúsených užívateľov