Zariadenie detskej izby – na čo nezabudnúť

Chystáte sa nakúpiť zariadenie do detskej izby, no máte problém s tým, že neviete, čo dnešné moderné deti potrebujú? Môžete sa držať napríklad aj pravidiel podľa Feng Shui, ale v prvom rade treba myslieť na ergonómiu, praktickosť a – fantáziu. Tá je najdôležitejšia!

Zariadenie detskej izby
3.9/5 - (15 votes)

Zabudnite na zariadenie detských izieb z Vašej mladosti. Dnes letia moderné farby, predovšetkým buď pestrofarebná kombinácia, alebo ešte lepšie, kombinácia farieb a motívov z nejakej detskej rozprávky. Súhlasíme, že nábytok, koberce, lampy či posteľ napríklad Hello Kity alebo Spiderman nie sú určite najlacnejšie, na druhú stranu, prečo nedopriať potomkovi trocha fantázie u neho doma? Všetko ale samozrejme závisí aj od toho, aký máte byt a na detskú izbu treba myslieť už pri kúpe bytu.

thumb_up Chcete si vybrať dobrú pekáreň na chleba na základe nezávislého porovnania? Pozrieť porovnanie

Zariadenie veľkej aj malej detskej izby

Najväčší problém majú samozrejme rodičia v panelákoch, pretože tu sú izby naozaj pomerne malé. Na druhú stranu, kým dieťa trávi v detskej izbe naozaj takmer všetok čas doma, taká spálňa rodičov je len na oddych. Preto ak sa dá, zvoľte pre detskú izbu väčšiu miestnosť, obzvlášť, ak nemáte len jedno dieťa. Čo sa týka vybavenia, veľmi nápomocné sú rôzne katalógy s doplnkami.

Detská izba totiž nie je len miesto na spanie a učenie sa, takže je dôležité, aby tu vznikol priestor pre kreativitu. Tú môžete podporiť zaujímavým kobercom napríklad aj na hranie s autodráhou, prípadne rôznymi odkladacími priestormi pre hračky. Tieto odkladacie priestory by mali byť na zemi, aby dieťa malo k nim dobrý prístup a vedelo si tak hračky vždy upratať. Lampy a osvetlenie sú tiež dôležité, aj tu môžete kúpiť tie s rozprávkovými a komixovými motívmi.

Ako na to, ak máte súrodencov

Ak potrebujete dostať do izby veci pre dve deti, môže to byť problém, pokiaľ nie je dostatok miesta. V tomto prípade je na výber buď riešenie poschodovej postele, alebo dvoch postelí, ale potom na úkor iných vecí. Ak sa rozhodnete pre poschodovú posteľ, skúste ju nejako kreatívne vyzdobiť alebo kúpte aspoň takú, ktorá má zaujímavý dizajn. Na stene môžete zas nechať miesto kreativite plagátov.

V prípade dvoch detí je veľmi dôležité, aby mali jednak dostatok miesta v izbe a zároveň aj možnosť mať svoje vlastné súkromie. Preto je lepšie v tomto prípade skúsiť radšej dve oddelené postele na opačnom konci izby a v strede bude miesto pre spoločné hranie a šantenie. Jedna veľká skriňa so šatníkom úplne stačí, ak bude mať každé dieťa svoj vlastný stolík, je to ideálne. Žiadne poličkové skrinky dnes už naozaj netreba. Ak sa sťahujete napríklad do novostavby, veľkou výhodou pri viac deťoch je, že si môžete všetko naplánovať už pri samotnom projekte domu.

Nie je to len rozhodnutie rodičov

Nezabudnite – kľudne sa spýtajte aj Vášho dieťaťa alebo detí, čo by chceli a ako by si svoju izbu predstavovali. Spolu určite nájdete riešenie, ktoré bude vyhovovať každému. Veď je to predsa ich izba, ich priestor, kde budú vyrastať a ich miesto, kde budú tráviť svoju mladosť! Úlohou rodičov nie je obmedzovať ich v tom, čo chcú, ale usmerňovať ich v tom, čo potrebujú do svojej izby.

Aj preto by malo byť alfou a omegou zariadenia pre detskú izbu nielen to, ako nábytok či doplnky vyzerajú, ale na čo slúžia a ako sú praktické. Veľmi moderný je aj tzv. nábytok, ktorý rastie s dieťaťom – či už ide o posteľ, stoličku alebo písací stolík. V tomto prípade však budete musieť na úvod siahnuť kúsok hlbšie do peňaženky, no na druhú stranu, dieťa získa ergonomické vybavenie a zdravé sedenie.

Zariadenie detskej izby pre 3 deti

Najviac dá rodičom zabrať izba pre tri deti. Pokiaľ nemáte dostatok priestoru, mali by ste hľadať riešenie nielen v 2D uvažovaní, ale aj v priestore. Napríklad polovica izby môže byť rozdelená pevnou priečkou na dolnú a hornú časť, pričom tajomstvo správneho rozdelenia priestoru, nábytku a vybavenia je v členení. Hore môže byť „kľudová“ alebo nočná časť, dole zas denná časť.

Vždy sa snažte prispôsobiť možnosti priestoru, ale zachovajte zároveň aj možnosť, aby každé dieťa malo svoj vlastný kútik a miesto. To znamená v praxi stolík, miesto na hranie, miesto na oddych. Izba sa dá tiež rozdeliť aj napríklad skrinkou na opticky dve samostatné časti, prípadne je možné kombináciou horizontálneho a vertikálneho delenia uspôsobiť izbu tak, že jedna polovica rozdelená na hornú a dolnú časť bude pre dve deti a druhá polovica izby bude pre tretie.

Ako zariadiť detskú izbu

Chcete to podľa Feng Shui?

Tak ako celý interiér, aj detská izba sa dá zariadiť a rozčleniť podľa zásad Feng Shui. Čo sa týka umiestnenia, najlepšie je, ak je detská izba umiestnená na východ alebo juhovýchod, pretože toto podporuje hravosť a zdravý vývoj. Či už máte jedno alebo viac detí, ďalšie pravidlo hovorí, že izba by mala byť rozdelená aspoň opticky na oddychovú zónu, pracovnú zónu a ostatné činnosti. To isté platí aj pre iné izby, napríklad aj pre zariadenie obývačky.

Čo sa týka umiestnenia nábytku, tak z postele aj od stolíka by malo byť vidieť na dvere. Dôležité je aj udržiavať poriadok a organizáciu, minimum vecí na stole pomáha sústredeniu. Nábytok a zariadenie by malo byť z prírodných materiálov a prirodzených farieb, ideálna je pastelová. Čo sa týka materiálu, najlepší je hodváb, vlna, ľan a bavlna. A čo by naopak v detskej izbe podľa Feng Shui nemalo byť? Ostré rohy nábytku, akvária, rastliny v kvetináčoch a televízor. S tým bude asi väčšina rodičov súhlasiť.

Detská izba alebo detský kútik?

Detská izba môže mať plávajúcu podlahu, ale aj koberec

Detská izba môže mať plávajúcu podlahu, ale aj koberec

Pri zariaďovaní izby je ale potrebné pamätať na to, aby ste nespravili dieťaťu len detský kútik. Detská izba je síce miesto aj pre hru, ale aj pre spoznávanie nových vecí, relaxáciu, oddych, učenie, spánok a trávenie času všeobecne. Podľa toho teda voľte koberce, nábytok a iné vybavenie izby vrátane technického. Nechcete predsa, aby sa dieťa iba hralo, prípadne, aby sa iba učilo. Vždy to treba skĺbiť a to aj zariadením izby.

Ak však máte ešte príliš malé dieťa, tak je jasné, že základom takejto izby bude najmä postieľka a rôzne hračky. V tomto prípade sa naozaj môže hodiť aj zariadenie určené napríklad pre detské kútiky, napríklad rôzne odkladacie priestory, alebo aj poličky na hračky. Ako náhle už ale dieťa vyrastie, musíte sa pripraviť na zmenu a to napríklad aj v rámci usporiadania izby, nábytku alebo farebnosti.

Nábytok a vybavenie do detskej izby? Skúste u nás!

Pozrieť viac

Iné je to pre dievčatá a iné pre chlapcov

Samozrejme, vybavenie a zariadenie izby je iné pre dievča a iné pre chlapca. Na druhú stranu, čo spraviť, ak máte dve deti a sú to chlapec a dievča a zároveň máte len jednu izbu k dispozícii? Najlepším riešením je vyhovieť obom a zariadiť izbu z jednej časti tak, ako chce syn a z druhej časti tak, ako chce dcéra. Každé dieťa by malo mať totiž pocit, že tá „jeho“ izba je naozaj aj „jeho“.

Všeobecne panuje tiež mýtus, že dievčatá sú náročnejšie a vybavenie izby pre dievčatá je drahšie alebo ťažšie ako pre chlapcov. Ide však len o mýtus, pretože napríklad pri nábytku a doplnkoch do izby sú ceny naozaj takmer identické. Ak máte dilemu a neviete, ako skĺbiť dva rôzne póly, skúste si pozrieť niektoré návrhy detskej izby pre dve deti a vybrať si napríklad aj spomedzi našich produktov.

Vyberať online alebo osobne?

  • Osobný výber je najlepší v prípade, ak dieťa vie, čo chce a chce si to „ohmatať“
  • Online sa dajú kúpiť väčšie aj menšie časti nábytku a zariadenia a je to obvykle cenovo výhodnejšie, ale je lepšie si predtým daný tovar pozrieť aj naživo
  • Pokiaľ ide o zariadenie ako je napríklad posteľ, to sa dá pozrieť kľudne aj bez vyskúšania, stolička a písací stôl ale určite nie
  • Viacero veľkých predajcov, napríklad Kika, Sconto alebo Ikea ponúka možnosť vybrať si v akcii vybavenie a zariadenie za ceny, ktoré sú niekedy aj lepšie ako tie z eshopov – vo väčšine prípadov je ale najpohodlnejší nákup priamo cez internet
  • Dobre si tiež rozmyslite, či chcete do detskej izby koberec alebo plávajúcu podlahu
Objav zľavy! NovyNabytok.sk

Ak vás článok zaujal, prosím kliknite, že sa vám páči alebo ho zdieľajte na Facebooku. Ďakujeme!

3.9/5 - (15 votes)
Podobné články
Autor článku
Michal Hrebík

Autor má bohaté skúsenosti so stavbou rodinných domov, nákupom a predajom nehnuteľností, zariaďovaním domácnosti ako aj starostlivosťou o záhradu a okolie rodinného domu. Cieľom článkov je pomôcť každému, kto chce kupovať, stavať alebo tiež zlepšovať svoje bývanie.