Čističky vzduchu a zvlhčovače – ideálny spoločníci počas vykurovacej sezóny

Trápi Vás doma suchý vzduch? S našimi radami bude púšť vo Vašom domove minulosťou.

5/5 - (12 votes)

V zime sa klíma v našich prekúrených  bytoch a domoch mení na púšť. Príliš suchý vzduch v miestnosti škodí nielen alergikom, ale aj zdravým ľuďom. Zo začiatku to je pokašliavanie, horšie sa vám dýcha a budíte sa s pocitom, že sa Vám začína zápal priedušiek. A vedeli ste, že suchý vzduch spôsobuje aj podráždenie pokožky, popraskané pery, pálenie očí alebo zvýšenú únavu?

Ideálna vlhkosť vzduchu

Vlhkosť v zime klesá, dôvodom je kúrenie, menej časté vetranie a vzduch vysušený radiátormi. Ideálna vlhkosť vzduchu v izbách by mala byť 40-60%, ak klesne vlhkosť vzduchu pod 30 %, nastávajú problémy s dýchaním a doma sa nebudete cítiť príjemne. V takomto prípade je potrebné dodávať vlhkosť do priestoru manuálne, no niekedy aj priamo rozprašovaním. Napríklad v spálni pred spaním, tým si zabezpečíte kvalitnejší spánok a sviežejšie ráno. Ideálnymi pomocníkmi v takomto prípade sú čističky vzduchu a zvlhčovače.

thumb_up Chcete si vybrať dobrú pekáreň na chleba na základe nezávislého porovnania? Pozrieť porovnanie

Čističky vzduchu

Čistička vzduchu odstraňuje zo vzduchu rôzne druhy nečistôt, ako sú alergény, prach, dym, alebo mikroorganizmy. Čistička vzduchu najlepšie poslúži v uzatvorenej miestnosti. Umiestnite ju do priestoru tak, aby nič nebránilo prúdeniu vzduchu. Inštalácia je veľmi jednoduchá – vyberiete filter, zapnete do zásuvky a jedným tlačidlom zapnete. Výber čističky záleží od typu nečistôt, ktoré majú byť zo vzduchu odstránené, ale aj od veľkosti miestnosti, kde budete prístroj používať. Na výber máte Hepa filter, elektrostatický filter alebo vodný filter.

HEPA filter

výhody: zachytáva pevné častice, baktérie, vírusy, plesne, alergény, účinnosť zachytávania prachu 90%, súčasťou je aj uhlíkový filter – vhodný na zachytene pachov a dymu
nevýhody: HEPA filter je potrebné pravidelne meniť

Elektrostatický filter

výhody:  zachytáva pevné častice, baktérie, vírusy, plesne, alergény, účinnosť zachytávania prachu je až 99%, je umývateľný
nevýhody: nedokáže pohltiť pachy

Vodný filter

výhody: zachytáva prach a mikróby, ktoré sa usadzujú v nádržke s vodou, účinnosť zachytávania prachu 60-70%, funguje zároveň ako zvlhčovač
nevýhody: je nutné pravidelné čistenie a údržba, nie je vhodný pre alergikov

Ponuka kvalitných čističiek vzduchu

Pozrieť viac

Zvlhčovače

Zvlhčovače vzduchu sú priestorovo nenáročné spotrebiče a dokážu výrazne vylepšiť kvalitu života. Najmä zimnom období je prostredie okolo nás ešte viac zhoršené vykurovaním a suchým vzduchom. Preto skvelým a spoľahlivým pomocníkom je práve zvlhčovač. Rozlišujeme tri druhy – ultrazvukové zvlhčovače, zvlhčovače s prirodzeným odparovaním (diskové)zvlhčovače na princípe horúcej pary (parné).

Ultrazvukové zvlhčovače

Ultrazvukový zvlhčovač je ideálny do bytov, detských izieb ale i kancelárií. Princíp zvlhčovania funguje na základe ultrazvukových vĺn. Tie rozkmitajú kovovú platničku a následne menia vodu na hmlu, a tá sa pomocou ventilačného systému rozptyľuje do ovzdušia. Hmla sa veľmi rýchlo rozptýli po miestnosti a zvlhčuje vzduch.

výhody: vysoký výkon pri minimálnej spotrebe elektrickej energie, nízka hlučnosť
nevýhody: nutnosť používať destilovanú vodu, častá výmena filtru

Zvlhčovače s prirodzeným odparovaním (diskové)

Zvlhčovače s prirodzeným odparovaním majú jednoduchý systém diskových filtrov. Disky rotujú vo vode a pohlcujú suchý vzduch nasávaný ventilátorom. Späť ho vracajú zvlhčený a zbavený zápachov, roztočov, peľu, zvieracích chlpov či jemných prachových čiastočiek, vo forme studenej pary.

výhody: nízka spotreba elektrickej energie, čistenie zároveň so zvlhčovaním vzduchu, vhodný do oblastí s tvrdšou vodou
nevýhody: pomalý účinok a vyššia cena

Zvlhčovače na princípe horúcej vody (parné)

Zvlhčovače pracujú s horúcou vodnou parou, obsahujú vykurovaciu špirálu, ktorý sa elektrickou energiou ohrieva a vodu odparuje.

výhody: počas zimy  môžu miestnosť ohrievať a vypomáhať tak kúreniu, výborný pre alergikov a astmatikov
nevýhody: vysoká spotreba elektrickej energie, nebezpečenstvo obarenia horúcou parou (najmä deti), vyššia hlučnosť

Pár tipov na zvlhčovače

Pozrieť viac
Objav zľavy! NovyNabytok.sk

Ak vás článok zaujal, prosím kliknite, že sa vám páči alebo ho zdieľajte na Facebooku. Ďakujeme!

5/5 - (12 votes)
Podobné články
Autor článku
Ivana Bujalková

Mojim hobby sú interiérový dizajn a starostlivosť o domácnosť. Cieľom článkov je pomôcť každému, kto chce zlepšovať a skrášľovať svoje bývanie.