Obývačka na mieru a inšpirácie priestorom
Kategória: Bývanie, Články Aktualizované dňa 19. mája 2016
Zariaďujete dom či byt a premýšľate, ako spraviť z obývačky miesto, kde sa budete cítiť pohodlne a príjemne? Riešením je obývačka na mieru a tým myslíme nielen nábytok, ale celkový dizajn miestnosti. Nechajte inšpirácie preniknúť aj vašou domácnosťou!
Útulná obývačka nemusí nutne znamenať malú obývačku – naopak, útulnosť je znak pohodlia a pocitu, nie znak veľkosti. Veľa ľudí pri veľkej miestnosti hovorí, že tu nemá dizajn a útulnosť šancu, no opak je pravdou. Aj preto existujú viaceré inšpirácie, pričom výsledkom je často krát obývačka presne na mieru podľa predstáv majiteľov. A my sme sa presvedčili podľa vlastnej skúsenosti, že to vôbec nemusí byť také drahé, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Treba len dať na tie správne farby, nábytok a rozvrhnutie interiéru!
Obývacia stena je základ
Základom obývačky je nábytok, či už ide o kusový nábytok alebo obývaciu stenu. Dnešný moderný trend radí štýl „čo najmenej nábytku“, ale na druhú stranu, je to záležitosť individuálnej preferencie. V každom prípade by mal byť nábytok dostatočne zladený s ostatnými doplnkami a práve preto je najlepšie využiť návrh na mieru. Buď si na to môžete trúfnuť sami, alebo si zavoláte bytového architekta.
Čo sa týka nábytku, sú dve možnosti a to buď vyrobiť si ho u stolára presne na mieru, alebo skombinovať už hotové kusy nábytku. Tie môžu, ale aj nemusia byť v rovnakom štýle, pričom ak skombinujete viacero štýlov, hovorí sa tomu jednoducho eklektický dizajn. Čo sa týka výroby na mieru u stolára, treba počítať s cenou zhruba o 20 až 30 % vyššou ako pri kupovanom nábytku – zvážte si teda, či takáto investícia stojí za to. Niekedy áno, niekedy nie.
Dôležité sú aj farby stien
Obývacia izba ale nie je len o nábytku a nábytkových doplnkoch, ale aj o farbe a prevedení stien. Koho už nudia klasické farby, môže skúsiť úplne iný design – napríklad štukovú omietku, kamenný obklad do obývačky alebo kombináciu rôznych druhov omietky, obkladu a farieb. Veľmi moderné je dnes aj znížiť strop cez sadrokartón a spraviť osvetlenie v takomto strope – na druhú stranu, izba takto príde opticky o časť útulnosti.
Komu sa však páči modernosť, pre toho je dnešným trendom určite čiernobiela obývačka, kde sa hodí aj „chladnejšie“ zariadenie a celkovo štýl obývačky z pohľadu stien. Výhodou zariadenia a prispôsobenia si na mieru je práve to, že môžete nakombinovať rôzne farebné varianty aj materiály a tak by ste to mali spraviť. Inšpirácia predsa prichádza len raz za čas, tak prečo to nevyužiť? Kľudne nechajte pracovať svoju fantáziu!
Obývačka spojená s kuchyňou a s jedálňou
Pre tých, čo majú obmedzenejšie možnosti, alebo aj pre tých, čo si to chcú vyskúšať, sa dá do jedného priestoru spojiť kuchyňa, jedáleň a obývačka. Treba však na to mať naozaj dostatočné kapacitné možnosti priestoru a ak sa dá, musí ísť o priestor otvorený, bez prepážok, bez predeľovania a tiež priestor dostatočne presvetlený – ale pozor, prirodzeným svetlom, nie umelým.
Spojenie týchto troch rôznych účelov do jednej miestnosti vzniká stred každej domácnosti a aj stret viacerých funkcií, pričom v tomto prípade by mali byť v miestnosti určité zjednocovacie elementy. Máme na myslí farebnú harmóniu, harmóniu štýlov nábytku a tiež harmóniu stien a dekorácií celkovo. Ak spojíte obývačku, kuchyňu a jedáleň, snažte sa na mieru zladiť všetko tak, aby to na seba nadväzovalo a nevytvorili ste chaos štýlov a farieb.
Novostavba ako stvorená pre inšpirácie a experimenty
Najlepšia a najjednoduchšia situácia je, ak idete stavať novostavbu domu. Začnite plánovať už pri projekte – či už sa rozhodnete pre samostatnú obývačku alebo v tejto miestnosti spojíte viacero funkcií, využite možnosť plánovania pôdorysu – predstavte a nakreslite si, kde chcete mať aký nábytok a podľa týchto funkcií zvoľte aj prípadnú polohu a orientáciu miestnosti vzhľadom k dverám a oknám. Podľa toho sa snažte si prispôsobiť alebo vybrať projekt rodinného domu.
Experimentovať by ste však mali len na papieri, hoci mali by ste myslieť aj na zadné vrátka. Najlepšie je nájsť si dva modely, ktoré budú čiastočne príbuzné a budú dostatočne flexibilné, aby sa dali v už postavenej obývačke použiť. Potom sa môžete rozhodnúť pri zariaďovaní, či použijete len jeden z nich alebo či skombinujete oba. Takýto postup je dobrý aj do budúcnosti, pretože väčšia variabilita priestoru znamená aj viacero možností o 5 či 10 rokov.
Štýlová obývačka aj v starom dome
Ak máte starý rodinný dom, ktorý chcete práve rekonštruovať, je to veľmi dobrá príležitosť, ako si navrhnúť obývačku podľa svojich predstáv. Máte možnosť napojiť komín? V takom prípade je priam povinnosťou obývačka s krbom uprostred. Nebojte sa ani väčších krbov, samozrejme, v závislosti od veľkosti priestoru, aby sa nestalo, že budete mať obývaciu izbu príliš prekúrenú.
Pre starý dom sa z hľadiska štýlu nábytku a dekorácií ideálne hodí obývačka vo vidieckom štýle alebo provensálskom štýle, ale k tomuto štýlu treba zladiť napríklad aj okná – biele plastové sa naozaj nehodia. Taktiež nemusíte zariaďovať rovno celý dom v jednom štýle, práve naopak – obývačka môže byť v štýle vidieku, pracovňa napríklad v modernom štýle. Na všetko dnes existuje tak nábytok, ako aj rôzne doplnky, ktoré sa dajú skombinovať na mieru.
A čo obývačka v byte v paneláku?
Možno si to veľa ľudí myslí, ale obývačka v panelákovom byte vôbec nemusí byť fádna. Aj tu je priestor na rôzne skúšanie farieb a štýlov, pričom napríklad veľmi zaujímavá môže byť obývačka s jedálenským stolom, kde sa dá zladiť rovnaký alebo podobný štýl. Ak chcete spraviť niečo netradičné, skúste napríklad do panelákovej obývačky pridať krb – konkrétne biokrb, ktorý neprodukuje žiaden škodlivý dym.
Na druhú stranu, inšpirácia môže byť aj pri pohľade na rôzne bytové doplnky a dekorácie – systém sadrokartónových poličiek na mieru, kedy sa na jednej strane vytvoria „vnorené“ priestory, ktoré môžu byť osvetlené, je veľmi zaujímavý. Je s tým spojená síce väčšia prácnosť, ale výsledok je veľmi originálny. Nezabudnite totiž na to, že práve detaily a rôzne dekorácie robia obývačku aj v šedom paneláku útulnou. Ak si kupujete nový byt, tak máme pre vás aj návod, ako kúpiť byt bez problémov.
Čo robiť v malom byte?
Ak máte napríklad malý byt a rozmýšľate, aké riešenie zvoliť, môžete skúsiť v podstate dve možnosti. Prvou je, ak je obývačka a spálňa v jednej izbe, avšak toto riešenie má nevýhodu v tom, že sa musíte pripraviť buď na negatívny zásah „nočnej“ časti do obývacieho priestoru, čiže ak bude v jednej miestnosti posteľ aj sedacia súprava, alebo na pravidelné „rozťahovanie“ sedacej súpravy na gauč.
Druhou možnosťou je, ak je obývačka s kuchyňou. V malom byte má toto riešenie lepšie využitie, pretože ide funkčne dokopy viac. Obývačka s kuchyňou sa využíva aj vo veľkých domoch, tak potom prečo nie aj v malom byte. Ani v tomto prípade ale nebráni nič tomu, aby ste si ju vystavali na mieru – buď zvolíte nábytok podobného štýlu a zamerania, alebo skúsite zladiť úplne rozdielne štýly nábytku a doplnkov – tu však pozor aj na farebnosť. Dôležité je sa aj rozhodnúť, či si dáte do takejto obývačky koberec, alebo plávajúcu podlahu.
Na záver – dá sa to zladiť s Feng Shui?
- Výhodou pri zariaďovaní obývačky na mieru je, že je možné ju spraviť aj podľa Feng Šuej
- Obývacia izba je centrom všetkého diania, pričom napríklad sedenie by malo byť chrbtom k stene, nikdy nie k dverám
- Hrany nábytku nesmú mieriť na miesta, kde sa sedí a samozrejme je dôležité „neprepchať“ obývačku nábytkom, najmä nie z tmavého dreva
- Čo sa týka ostatných doplnkov alebo obrazov, tie musia pôsobiť pozitívne, čiže žiadne strašidelné obrazy, žiadne veľké dekorácie, žiadne tmavé dekorácie – tiež pozor na to, aby sa elektrické prístroje nestali dominantou obývačky