Vstavané spotrebiče alebo voľne stojace spotrebiče?

Ak stojíte pred dilemou, či máte kúpiť vstavaný spotrebič alebo naopak zvoliť voľne stojaci, skúsime Vám trocha poradiť a zhrnúť výhody a nevýhody tohto riešenia. Naše porovnanie sa zameriava na spotrebiče všeobecne, ale pozrieme sa aj na niektoré konkrétne kuchynské.

4.2/5 - (14 votes)

Vstavané spotrebiče sa dodávajú buď jednotlivo, napríklad ako zvlášť rúra alebo zvlášť varná doska, prípadne ako vstavané spotrebiče – sety. Tu najčastejšie bývajú sety do kuchyne, čiže už spomínaný set rúra a doska, prípadne sety napríklad práčka a sušička. Pri spotrebičoch pre pranie a sušenie ale nie je nič neobvyklé, ak sa ako set dodávajú aj voľne stojace spotrebiče, ale ide asi len o jediný podobný prípad veľkej bielej techniky. Iné spotrebiče sú len voľne stojace, napríklad domáce pekárne alebo fritézy a fritovacie hrnce.

thumb_up Chcete si vybrať dobrú pekáreň na chleba na základe nezávislého porovnania? Pozrieť porovnanie

Záleží na značke?

Samozrejme: koľko ľudí, toľko chutí, pričom platí, že ak berieme čisto len značku, bez nejakých aktuálnych cenových akcií alebo podobne, vo väčšine prípadov na značke nezáleží. Voľne stojace aj vstavané spotrebiče ponúkajú či už Bosch, Whirlpool, Electrolux, Gorenje, Siemen, Beko, Samsung, Nardi alebo Miele a je jasné, že každý človek môže mať individuálne dobré aj zlé skúsenosti s každou touto značkou.

V tomto prípade nemožno spraviť nič iné, len odporučiť pozrieť sa na skúsenosti alebo recenzie na internete, napríklad porovnávač cien Heureka ponúka podobných informácii dostatok. Či už ide o vstavané rúry alebo vstavané chladničky, takmer všetky značky fungujú rovnako, takže z tohto hľadiska na značke nezáleží. Ak však zohľadňujete napríklad rýchlosť a dostupnosť servisu, to už je iná káva.

Prednosti a nevýhody vstavaného spotrebiča

V prípade vstavaných spotrebičov do kuchyne je výhodou najmä to, že máte možnosť ich „ukryť“ pred zrakmi návštevy a tiež pôsobia takéto spotrebiče esteticky z hľadiska čistých línií v rámci kuchyne a kuchynskej linky. Čo sa týka rúry alebo varnej dosky, tu to platí taktiež, pričom vďaka vstavaniu do linky je možné nájsť ideálne miesto v kuchyni a nemusíte tak nábytok prispôsobiť spotrebičom.

Sú tu však aj menšie nevýhody. Prvou je najmä problematický prístup v prípade opravy, ale aj problematickejšie zapájanie. Už to nie je len o tom, že postavíte chladničku či sporák niekam k linke a zapojíte do elektrickej zástrčky, prípadne, ak sa niečo pokazí, vytiahnete to a odnesiete. Väčšinou to už chce aj zručnosť, niekedy aj odbornú. To platí najmä pri zapájaní napríklad varnej dosky alebo elektrickej či plynovej rúry. Problém môže byť aj s menším objemom napríklad pre vstavané chladničky oproti voľne stojacim.

Výhody a mínusy voľne stojaceho spotrebiča

Voľne stojace spotrebiče, na rozdiel od vstavaných, sú praktickejšie pre väčšiu variabilitu umiestnenia a jednoduchšiu manipuláciu. Môžete ich kedykoľvek presunúť, napríklad ak sa budete sťahovať, stačí ich zobrať a raz dva ich prenesiete inam. Taktiež ak sa niečo pokazí, je lepší prístup, to platí najmä o chladničke a tiež práčke. Menšie spotrebiče je možné navyše ľahko a rýchlo odniesť, napríklad mikrovlnné rúry.

Nevýhodou je prakticky len estetická stránka, pretože dnešné moderné kuchyne sa dizajnujú a projektujú obvykle ako jednoliaty kus zariadenia. Aj preto si čoraz viac ľudí berie do domácnosti vstavané spotrebiče a vstavanú bielu techniku. Z praktického hľadiska nemá ale voľne stojace vybavenie domácnosti žiadne mínusy a obmedzenia oproti vstavaným verziám spotrebičov a je len na Vás, čomu dáte prednosť.

Je rozdiel v kvalite?

V samotnej kvalite pri tej istej značke rozdiel medzi napríklad vstavanou rúrou alebo voľne stojacou rúrou nie je. Čo si je ale treba uvedomiť môžu byť napríklad iné nároky na rozmery, pretože niektoré voľne stojace spotrebiče, najmä tie do kuchyne, môžu byť robustnejšie a tak zaberajú o niečo viac miesta. Pri varných doskách je to ale naopak v prospech voľných, pretože obvykle varná doska je väčšia v zabudovanej forme.

Treba si tiež uvedomiť, že napríklad vstavaná chladnička môže mať niekedy menší objem ako voľno stojaca a to najmä z dôvodu úspory miesta, niekedy možno aj z dôvodu zachovania technického riešenia za rovnakú alebo približnú cenu. Čo sa týka funkcií, treba si tiež pozrieť to, či vstavaný model o ktorý máte záujem, má všetky funkcie, ktoré chcete. Tu je ponuka o niečo bohatšia ako napríklad pri voľne stojacich. Veľký výber domácich spotrebičov nájdete aj u nás!

Typ spotrebičaBežná cena pri voľne stojacom spotrebičiBežná cena pri vstavanom spotrebiči
Mikrovlnná rúra60 - 80 €150 - 200 €
Bežná chladnička do 200l250 - 300 €350 - 600 €
Bežná umývačka riadu 60cm350 - 450 €350 - 500 €
Sporák vs. vstavaná rúra a varná doska250 - 300 €400 - 550 €
Bežná spredu plnená práčka200 - 300 €350 - 500 €
Bežná sušička prádla400 - 550 €500 € - 700 €

A čo inštalácia?

Ako sme už spomínali, inštalácia voľne stojacich spotrebičov je všeobecne jednoduchšia a to či už sa týka elektrických, plynových alebo kombinovaných. V prípade napríklad rekonštrukcie kuchyne je ľahšia aj samotná výmena kuchynskej linky, pretože nie je potrebné spotrebič odmontovať, odpojiť a vybrať. Najviac problémov sa spája najmä s chladničkami, ale zabrať dá aj vstavaná rúra alebo varná doska.

V prípade, ak ale kupujete napríklad novú kuchynskú linku a viete, že najbližších 10 rokov nebudete už nič v kuchyni meniť alebo rekonštruovať, nemusíte sa vôbec báť ani inštalácie vstavanej rúry alebo chladničky. V tomto prípade je pravdepodobné, že daný spotrebič bude mať, čo sa týka funkčnosti, podobnú dobu využitia ako ostatné zariadenie a niekoľko desiatok € navyše za ich inštaláciu tiež nehrá rolu.

Porovnanie ceny spotrebičov

Moderná kuchyňa môže obsahovať aj voľne stojace spotrebiče

Moderná kuchyňa môže obsahovať aj voľne stojace spotrebiče

Z hľadiska cien je veľkou výhodou voľnostojacich spotrebičov najmä práve ich finančná výhodnosť, keďže v tomto prípade môžete ušetriť niekedy aj 1/4 až 1/3 ceny vstavaného spotrebiča. To platí tak o kuchynských, ako aj o iných vstavaných spotrebičoch, napríklad o práčke alebo sušičke. Na druhú stranu, na prvý pohľad úspora nemusí znamenať aj najefektívnejšie využitie peňazí.

Ako to myslíme? Viacero funkcií vstavaných rúr alebo varných panelov totiž je možné kombinovať práve výberom rôzneho modelu alebo rôznej značky. Ak teda nepotrebujete napríklad samočistiacu rúru s pyrolýzou alebo systém chladných dvierok, môžete si dopriať naopak kvalitnejší indukčný varný panel alebo panel s detskou poistkou. A rúru môžete mať úplne obyčajnú!

Všetky domáce spotrebiče na jednom mieste

Pozrieť viac

Už nielen do kuchyne

Hoci sú vstavané spotrebiče doménou kuchýň a kuchynských liniek, nejde už zďaleka o jediný typ vstaveného spotrebiča na našom trhu. Čoraz viac sa vo výbere ponúkajú aj vstavané práčky alebo vstavané sušičky, ktoré je tiež možné integrovať, či už do kuchynskej linky, alebo do vstavaného nábytku či iného systému priamo v kúpeľni. Takto môžete kľudne na seba uložiť práčku aj sušičku a ušetríte miesto.

Na druhú stranu, áno, väčšina z nás sa rozhoduje pre vstavané spotrebiče najmä do kuchyne, či už ide o vstavané umývačky riadu, chladničky, sporáky alebo rúry. Tieto spotrebiče sú aj najčastejšie v ponuke predajní s elektrom a domácou technikou. Nech už sa rozhodnete pre vstavaný alebo voľne stojaci spotrebič, vždy majte na pamäti, že nikto nie je tak bohatý, aby si mohol dovoliť kúpiť lacné a nekvalitné veci.

Prv, než sa rozhodnete pre spotrebič:

  • Riaďte sa tým, čo naozaj potrebujete – nekupujte zbytočne model s funkciami, ktoré nevyužijete
  • Pri vstavaných plynových rúrach alebo varných paneloch si ich nechajte vždy zapojiť odborným plynárom aj s „pečiatkou“
  • Pokiaľ sa rozhodujete, či si dať alebo nedať práčku do kuchyne, zvážte najmä priestorové možnosti a praktickosť riešenia
  • Dávno neplatí, že vstavané spotrebiče musia byť len drahé – využite rôzne cenové akcie na sporáky, chladničky, rúry alebo mikrovlnky, napríklad cez online obchody
Vyspite sa kráľovsky! :) www.NovyNabytok.sk

Ak vás článok zaujal, prosím kliknite, že sa vám páči alebo ho zdieľajte na Facebooku. Ďakujeme!

5/5 - (12 votes)
Podobné články
Autor článku
Michal Hrebík

Autor má bohaté skúsenosti so stavbou rodinných domov, nákupom a predajom nehnuteľností, zariaďovaním domácnosti ako aj starostlivosťou o záhradu a okolie rodinného domu. Cieľom článkov je pomôcť každému, kto chce kupovať, stavať alebo tiež zlepšovať svoje bývanie.