Čas na oddych – čas na dobrú kávičku

Káva ako rituál i symbol odpočinku. Nechajte sa unášať dokonalou vôňou a chuťou kávy.

3.9/5 - (15 votes)

Patríte aj vy k ľuďom, na ktorých netreba ráno hovoriť skôr ako si vychutnajú svoju šálku kávy? Dnes káva patrí k najobľúbenejším nápojom mladých i starých. Niektorí kávičkári si doprajú aj 5-6 káv denne. Káva má pozitívne účinky na psychiku, zlepšuje sústredenosť, pozornosť, ostražitosť, ako aj celkovú telesnú a duševnú výkonnosť. Pôsobí priaznivo pri migréne a kofeín sa dokonca pridáva aj do liekov na tlmenie bolesti hlavy.

Chceli by ste si každý deň dopriať pravé talianske espresso, cappuccino s bohatou mliečnou penou a iné kávové špeciality?  Túžite si vychutnať pár lahodných šálok kávy u Vás doma? Tak to sa nezaobídete bez kvalitného kávovaru. Na trhu je hneď niekoľko druhov a my Vám poradíme, ako si vybrať ten najvhodnejší.

Dôležité je dobre si premyslieť ako často budete kávovar používať, či Vám stačí káva z kapsule alebo budete robiť rôzne druhy kávy a v neposlednom rade koľko chcete investovať do kávovaru. Existuje viacero druhov kávovarov – kávovary na prekvapkávanú kávu – prekvapkávače, pákové kávovary, automatické kávovary, kapsulové kávovary, moka kanvičky, french press.

thumb_up Chcete si vybrať dobrú pekáreň na chleba na základe nezávislého porovnania? Pozrieť porovnanie

Kávovary na prekvapkávanú kávu – prekvapkávače

Tento tip kávovaru pripravuje väčšie množstvo kávy behom relatívne krátkej doby, táto káva má však menej výraznú chuť a arómu. Kávovar na prekvapkávanú kávu je vhodný najmä pre ľudí, ktorý vypijú väčšie množstvo kávy počas dňa. Zariadenie zohreje vodu, ktorá postupne preteká cez  papierové sitko s mletou kávou do nádoby.

výhody: príprava väčšieho množstva kávy pomerne rýchlo, nízka náročnosť prípravy
nevýhody: nutnosť vymieňať papierové sitko, menej výrazná chuť a aróma

Pákový kávovar

Pákový kávovar je pre skutočných kávičkárov, ktorý majú čas si svoju kávu pripraviť sami a nevadí im trochu neporiadku. Hoci pákový kávovar vyžaduje určité zručnosti takáto príprava sa môže stať vašim domácim rituálom. Kávu si nameliete sami, kvalita a intenzita chuti bude ovplyvnená hrúbkou mletých kávových zŕn, no je možnosť si zakúpiť už mletú kávu. Väčšina pákových kávovarov je už vybavená aj s parnou tryskou určenou na prípravu mliečnej peny.

výhody: určené pre ozajstných znalcov kávy, zachováva chuť a arómu kávy
nevýhody: potreba mlynčeka na kávu, náročná údržba (po príprave kávy je potrebné páku vyčistiť od kávovej usadeniny), náročné na čas

Automatické kávovary

Ak dávate prednosť komfortu pri príprave kávy tak pre vás je určený automatický kávovar. Pre prípravu vašej šálky kávy musíte urobiť len jediné, a to stlačiť príslušné tlačidlo. Obsahuje mlynček takže môžete použiť kávové zrná a ak milujete kapučíno ci latte machiato vyberajte si kávovar so zásobníkom na mlieko. Navyše sa sám čistí aj odvápňuje. Na trhu sú rôzne výkonné automatické kávovary, je potrebné si zakúpiť taký, ktorý vyvinie tlak aspoň 9 barov. Na trhu nájdete také kávovary čo vyvinú tlak len s 2 barmi, čo je podla nás nedostatočné.

výhody: jednoduchá obsluha, výrazná chuť kávy a aróma, nenáročná údržba
nevýhody: vyššia nákupná cena a väčší rozmer

Kapsulové kávovary

Kapsulové kávovary vám jednoducho pripravia kávu z kapsúl. Káva je vopred na dávkovaná v kapsuliach. Kávovar naplníte vodou, vložíte kapsulu a stlačíte gombík. Kapsulové kávovary sa tešia veľkej obľube v domácnostiach.

výhody: jednoduchá príprava, široká ponuka kapsúl
nevýhody: vyššia cena kapsúl, treba sledovať aby kapsula bola kompatibilná s vašim kávovarom

Moka kanvičky

Moka kanvičky ponúkajú lacnú a pohodlnú prípravu kávy, pripravia vám malú a silnú kávu. Káva se pripravuje pod tlakom, 1,5 baru. Na trhu sú moka kanvičky na elektrický sporák, plynový sporák, či na indukčné dosky alebo elektrické kanvičky. Moka kanvičky sa vyrábajú zo zdravotne neškodného hliníka a z ocele ktoré sú odolné voči korózii a majú moderný lesklý vzhľad. Výber veľkosti pri moka kanvičkách je dôležitá. Keď si vyberiete malú kanvičku väčšie množstvo kávy tam nepripravíte a naopak keď si vyberiete väčšiu a budete chcieť pripraviť malú kávu nebude to fungovať ako by malo. Kanvička na jednu šálku urobí asi 30ml kávy, na dve až štyri šálky pripravíte asi 100ml kávy, pokiaľ chcete pripravovať kávu pre viac ľudí zaobstarajte si kanvičku na šesť až deväť šálok.

Náš tip: pokiaľ chcete robiť kávu pre seba a príležitostne aj pre návštevy zakúpte si oba varianty moka kanvičky, ich cena nie je vysoká a vydržia niekoľko rokov. Príprava kávy v moka kanvičke zaberie asi 5 minút, ale je potrebné byť počas prípravy pri nej aby sa káva nespálila. Do spodnej časti kanvičky nalejete horúcu vodu, do zásobníka v strednej časti nasypete mletú kávu a pripevníte hornú časť kanvičky, takto pripravenú kanvičku dáte ohrievať na sporák a akonáhle začne káva pretekať do horného zásobníka, zmiernite plameň a už len čakáte na dokončenie extrakcie.

výhody: nízka cena, pripraví malú a silnú kávu
nevýhody: musíte si vybrať kanvičku podľa počtu pripravovaných šálok kávy

Ponuka kávovarov a espressá

Pozrieť viac

French press

French press na rozdiel od moka kanvičky  nevyužíva tlak. French press sa predáva vo všetkých veľkostiach a môžete si vybrať, akú veľkú kávu si uvaríte. Je vhodný na prípravu veľkej a slabšej kávy. Kávu pripravíte jednoducho – nasypete mletú kávu, zalejete horúcou vodou a necháte 5 minút lúhovať. Potom sitkom stlačíte kávu na dno a do šálky nalejete čistú kávu.

výhody: nízka cena, vhodný na prípravu veľkej a slabej kávy
nevýhody: nedokonalá filtrácia – vo vašej šálke môžu skončiť kúsky mletej kávy

Mlynčeky na kávu

Každý milovník dobrej kávy potrebuje aj kvalitný mlynček na kávu. V ponuke sú dva druhy a to klasický ručný alebo elektrický mlynček na kávu.

Ručný mlynček na kávu

Je vhodný najmä pre tých ktorý prípravu kávy majú ako denný rituál. počas mletia sa po miestnosti šíri nádherná vôňa a tiež má dlhšiu životnosť ako elektrický mlynček. Ako mlecí mechanizmus využíva mlecie kamene a tie nekazia chuť kávy. Mlynčeky majú malý zásobník na kávu, cca tak na 1 max 4 šálky.

Elektrický mlynček na kávu

Jeho výhodou je rýchlosť a pomelie aj väčšie množstvo kávy naraz. Na niektorých mlynčekoch sa nachádza aj režim automatického mletia. Nastavíte počet šálok a mlynček pomelie presne toľko kávy koľko treba. Kávu melú za pomoci mlecích kameňov alebo keramických/oceľových nožov.

Náš tip: ak sa rozhodnete pre elektrický mlynček odporúčame mlynček s mlecími kameňmi, lebo pri oceľových nožoch sa stáva, že kávu spália a tá potom stráca na svojej chuti.

Naše mlynčeky na kávu

Pozrieť viac

Filtračné kanvice

Filtračné kanvice na vodu sú jednoduchým a lacným spôsobom ako zlepšiť kvalitu vody. Zbavujú vodu nepríjemného zápachu chlóru, obsahu ťažkých kovov a tiež vodu odvápňujú. V každej kanvici je filter, ktorého životnosť je približne 150 litrov vody a potom je nutné ho vymeniť. S filtračnou kanvicou predlžujete životnosť svojho kávovaru a ušetríte životné prostredie lebo už nebudete musieť kupovať a likvidovať PET fľaše. Filtračné kanvice sú určené najmä na filtrovanie mestskej vody a nezabezpečujú dostatočnú kvalitu vody pre dojčatá.

Obľúbené vodné filtre

Pozrieť viac
Vyspite sa kráľovsky! :) www.NovyNabytok.sk

Ak vás článok zaujal, prosím kliknite, že sa vám páči alebo ho zdieľajte na Facebooku. Ďakujeme!

3.9/5 - (15 votes)
Podobné články
Autor článku
Ivana Bujalková

Mojim hobby sú interiérový dizajn a starostlivosť o domácnosť. Cieľom článkov je pomôcť každému, kto chce zlepšovať a skrášľovať svoje bývanie.