Koberec alebo plávajúca podlaha?

Rozhodujete sa, či si dáte do bytu alebo domu koberec alebo radšej podlahu napríklad z parkiet či laminátu? Naše porovnanie vám pomôže vybrať si tú správnu možnosť a možno budete prekvapení, že ani jedno riešenie do domácnosti netreba hneď zavrhnúť.

Koberec alebo plávajúca podlaha
5/5 - (12 votes)

Podobne ako v móde alebo aj v čomkoľvek inom, aj v bývaní existujú určité trendy a obdobia, kedy je v móde jedna alternatíva pred druhou. To isté si prežili aj naše domácnosti ohľadom toho, aký typ materiálu zvoliť ako pochôdznu vrstvu podláh. Večný súboj, či sú lepšie koberce alebo podlahy, nie je možné vyhrať na obdobie dlhšie ako pár rokov, pretože vždy príde niečo, čo zvráti predošlý trend. Dlhodobo však už ľudia čoraz viac uprednostňujú podlahy pred kobercami. Otázkou je – robia dobre?

thumb_up Chcete si vybrať dobrú pekáreň na chleba na základe nezávislého porovnania? Pozrieť porovnanie

Koberce a podlahy

Koberec je synonymom pre mäkkú podlahu, ktorá pôsobí príjemne, teplo a útulne. Naopak klasická plávajúca podlaha je skôr symbolom strohosti, čistej línie a chladnosti. Nejako takto obvykle vnímajú ľudia rozdiely medzi kobercami a podlahami, ale nemusí to vždy platiť. Ideálne je využívať vlastnosti oboch povrchov v domácnosti tam, kde sa najviac hodia a kde sú najviac užitočné.

Vo všeobecnosti sa teda koberce používajú napríklad v detskej izbe, v spálni alebo niekde aj v obývačke, čo sú miesta, ktoré by mali pôsobiť útulne a prirodzene. Naopak vo viacej exponovaných častiach ako je kuchyňa, chodba alebo miestnosti, ktoré sú viac namáhané väčším počtom ľudí, sa skôr hodí podlaha. Samozrejme, existujú aj koberce stavané na veľkú záťaž, ale tie sa do domácnosti kvôli svojmu vzhľadu príliš nehodia. Veľa závisí aj od ostatného zariadenia, napríklad od štýlu obývačky.

Koberec alebo laminátová podlaha?

Pri porovnaní medzi laminátovou podlahou a kobercom nie je príliš veľký rozdiel v „kvalite“ danej podkladnej vrstvy. Treba si uvedomiť, že tak, ako môže byť koberec príliš tenký a jednoduchý, môže byť aj podlaha len vo forme tenšej dosky, po ktorej sa chodí. Väčšina laminátových podláh bohužiaľ spadá do tejto kategórie a hoci vzhľadovo vyzerajú zaujímavo, ich kvalita používania je horšia.

Aj preto sa veľakrát ľudia rozhodnú radšej pre hrubší koberec, keďže zo samotnej laminátovej podlahy majú obavu. Na druhú stranu, ak existuje riziko väčšieho znečistenia daného miesta, je predsa len lepšia plávajúca laminátová a vinylová podlaha, pretože sa dá napríklad veľmi rýchlo umyť. Čo sa týka výberu dizajn, koberce aj laminátová podlaha sú na tom podobne – v šírke ponuky určite problém nie je. Na druhú stranu, niekedy je koberec nevhodný, napríklad pri podlahovom kúrení – závisí to ale aj od zateplenia podlahy.

Koberec alebo drevené parkety?

Drevená podlaha a drevené parkety sú však už kategória o niečo vyššie ako je dnešná lacná a bežná plávajúca podlaha z laminátu alebo vinylu. Aj preto ak si má väčšina ľudí vybrať medzi kobercom a kvalitnou drevenou podlahou, volí radšej podlahu z dreva. Navyše, ak je to niekde nutné, nič vám nebráni napríklad dokúpiť na určité miesta kusové koberce, ktoré dajú podlahe punc mäkkosti a útulnosti.

Na druhú stranu, cena drevených parkiet a drevenej podlahy niekoľko násobne prevyšuje klasické plávajúce laminátové podlahy, obvykle 5 až 6 násobne a to ide len o tie lacnejšie verzie parkiet. Tie kvalitnejšie stoja aj 40 alebo 50 € za meter štvorcový. Z tohto hľadiska sú koberce samozrejme neporovnateľné, na druhú stranu, kvalitné a masívne parkety sú už aj dizajnovou a štýlovou súčasťou interiéru.

Kombinácia oboch povrchov

Ako sme už povedali, domácnosť si vyžaduje viacero druhov podláh podľa funkčného využitia a zaužívaného použitia miestnosti. Najlepšie je teda kombinovať viacero druhov povrchu, pričom v kúpeľni sa odporúča kvôli vlhkosti nedávať ani koberce ani parkety či plávajúcu podlahu, ale dlažbu. Všetky ostatné miestnosti je dobré skombinovať buď s podlahou, alebo s kobercami.

Niekedy je možné pristúpiť ku kombinácii aj v rámci jednej miestnosti, vtedy ale netreba zabudnúť na prechodové lišty. Čo je však veľmi dôležité – ak máte domáce zvieratá, musíte rátať s tým, že na koberce sa určite prichytí viac chlpov psa či mačky ako na podlahu. Ak chcete tento problém riešiť vysávaním, vedzte aj to, že príliš častým vysávaním môžete jednotlivé vlákna menej kvalitného koberca zničiť.

Porovnanie koberca a podlahy

Ako a kam vybrať vhodný koberec

Čo sa týka umiestnenia koberca, je ideálny do detskej izby a spálne. Samozrejme v detskej izbe môže byť len za predpokladu, že nepríde k jeho zničeniu, takže o koberci uvažujte až v momente, kedy je dieťa o niečo väčšie. Problém nemusí byť ani s alergikmi, pretože už existujú aj ľahšie čistiteľné koberce. Naopak, vírenie prachu hrozí viac pri podlahe, z koberca sa prach nevíri.

Koberce majú aj tú výhodu, že opticky navodzujú pocit tepla. Pokiaľ však máte podlahové kúrenie, v tomto prípade treba použitie koberca naozaj zvážiť, pretože by bol až príliš veľký izolant. Výhodou je však veľmi dobré odhlučnenie a to všetkými smermi, nielen do priestorov pod vami, ale koberec tlmí aj chôdzu celkovo. Netreba tie zabúdať na to, že koberec lepšie tlmí pády, čo sa hodí najmä pri deťoch. Na druhú stranu, niektoré koberce sa veľmi ťažko čistia a sú na to potrebné výkonné vysávače, ktoré sme porovnali aj my.

Kedy a kde položiť radšej podlahu

Koberec s dlhým vlasom, ktorý sa najčastejšie upratuje

Koberec s dlhým vlasom, ktorý sa najčastejšie upratuje

Čo sa týka podláh, tie sa ideálne hodia do chodby a do kuchyne. Zámerne sme nespomenuli obývačku ani tu, ani pri odporúčaní pre koberce, pretože v tomto prípade závisí veľa od individuálnych preferencií – máte doma zvieratko, chodia k vám často návštevy, je obývačka centrom diania? Potom je lepšia podlaha. Ak však nemáte problém so žiadnou zo zmienených vecí, koberec bude útulnejší.

Veľkou výhodou podlahy je ľahšia údržba a „čistejší“ dizajn. Podlaha obvykle tiež vydrží viac ako koberec a to aj pri častom používaní, samozrejme ale závisí aj od jej kvality. Ak máte podlahové kúrenie, tak plávajúca podlaha sa priam žiada, pretože v tomto prípade bude veľmi príjemná na dotyk aj chodenie. Vždy však voľte len kvalitnú podlahu a dôležité je venovať dostatok času odbornej inštalácii.

Veľký výber kobercov do bytu aj domu - za super ceny!

Pozrieť viac

Dajte si pozor aj na kvalitu podlahy a kobercov

Je zrejmé, že prvou vecou, na ktorú sa v obchode s podlahovinami pozriete, je cenovka. Na tento faktor by ste ale mali rýchlo zabudnúť, samozrejme, ak nekupujete koberec do kancelárie na jednorázové použitie. Zaujímajte sa tak v prípade koberca ako aj v prípade podlahy o to, aká je hrúbka, aké je možné zaťaženie, aká je odolnosť voči poškriabaniu alebo trhaniu vlákien a podobne.

Vyhnite sa vlneným a akrylovým kobercom, ktoré púšťajú vlákna, čo je problém najmä v detskej izbe. Takýto koberec sa hodí skôr niekam, kde nebudú deti. Čo sa týka podláh, ak si už nemôžete dovoliť kvalitnú drevenú podlahu, investujte radšej do hrubšej, 7-8 mm plávajúcej laminátovej podlahy. Aj v tomto prípade si dajte ale pozor na dve veci – na dostatočný ochranný lak a na prevádzkovú teplotu, pretože tie najlacnejšie podlahy sa niekedy nehodia pre podlahové kúrenie.

Koberce alebo podlaha – kto teda nakoniec vyhral v našom porovnaní?

  • Víťazom je kvalita, čiže nezavrhujeme ani koberec ani podlahu a každý typ podlahoviny má svoje výhody a nevýhody v rámci celej domácnosti
  • Podlaha je pracnejšia na uloženie, najmä ak má byť bezchybné, no na druhú stranu, uložiť koberec čisto, bez zalomenia a hladko je tiež otázka dlhšieho času
  • Ak máte domáce zvieratá, nekvalitní koberec aj nekvalitná podlaha si to odnesú tak či tak, otázkou je len, kedy to nastane
  • Jednoznačne odporúčame koberec do detskej izby a spálne, naopak podlaha je ideálna do kuchyne a na chodbu, prípadne vo väčšine prípadov aj do obývačky
  • Pre podlahové vykurovanie je podlaha tiež najlepšia možnosť
Objav zľavy! NovyNabytok.sk

Ak vás článok zaujal, prosím kliknite, že sa vám páči alebo ho zdieľajte na Facebooku. Ďakujeme!

4.7/5 - (12 votes)
Podobné články
Autor článku
Michal Hrebík

Autor má bohaté skúsenosti so stavbou rodinných domov, nákupom a predajom nehnuteľností, zariaďovaním domácnosti ako aj starostlivosťou o záhradu a okolie rodinného domu. Cieľom článkov je pomôcť každému, kto chce kupovať, stavať alebo tiež zlepšovať svoje bývanie.