Umývačka riadu – nenahraditeľný pomocník v domácnosti

Riešenie, ktoré ušetrí Váš čas strávený domácimi prácami je zakúpenie si umývačky riadu. Veď povedzme si, komu sa chce ešte po dobrom obede či večeri umývať riad?

5/5 - (12 votes)

Už máte dosť státia pri drese a toho, že denne trávite množstvo času umývaním riadu? Radšej by ste ho trávili s rodinnou alebo oddychom? Už Vás to nebaví a ste z toho frustrovaný? Hľadáte riešenie? Nie je nič jednoduchšie – zadovážte si druhého najšikovnejšieho pomocníka v domácnosti – umývačku riadu.
Už dávno neplatí že umývačka riadu má veľkú spotrebu vody a energie. Dnes je ich chod veľmi šetrný, účinný a riad dezinfikujú, pretože používajú oveľa teplejšiu vodu ako pri ručnom umývaní riadu
Umývačka riadu je praktickým pomocníkom do každej domácnosti. Šetrí Váš čas a aj Vaše peniaze. Niet divu, že sa v domácnostiach stávajú stále populárnejšími. Veď kto by nechcel miesto umývania riadu si radšej prečítať dobrú knihu.
Na trhu nájdete veľké množstvo modelov, rozdiel je hlavne v ich prevedení, dizajne a spotrebe. Výber vôbec nie je jednoduchý. Treba pozerať na to akú má spotrebu elektrickej energie, spotrebu vody, počet sád riadu, ktoré umývačka umyje za jeden cyklus. Musíte sa pozrieť aj na jej výšku a šírku.

Na čo prihliadať pri výbere umývačky riadu

Veľkosť umývačky – veľkosť kuchyne a priestor, ktorý máte vyhradený na umývačku riadu je rozhodujúci faktor. Záleží aj na tom, koľko osôb je v domácnosti, koľko riadu denne spotrebujete a ako často je chcete používať. Väčšie modeli majú šírku 60cm, menšie 45cm. Pokiaľ má vaša domácnosť viac členov určite je výhodnejšia širšia umývačka riadu pretože má väčšiu vnútornú kapacitu.

Spotreba vody – niektoré umývačky majú spotrebu len 5 litrov na 11 súprav riadu, čo je oveľa menej spotrebovanej vody ako keď riad umývate ručne. Samozrejme aj tu platí, čím viac krát sa do dňa pustí umývačka, tým viac vody a energie minie.

Vnútorný priestor – treba pozerať, aj to čo obsahuje vnútro umývačky, nie každá totiž obsahuje rôzne priehradky, koše a príborníky čo veľmi uľahčuje ukladanie riadu do umývačky, aby sa do nej zmestilo čo najviac riadu.

Hlučnosť – pri výbere akéhokoľvek domáceho prístroja je hlučnosť dôležitým parametrom. Výška hladiny hluku sa uvádza v decibeloch. Hlučnosť rastie logaritmicky. Každý stupeň je desaťkrát silnejší. Čiže 20 dB je desaťkrát silnejší ako ten 10 dB. Je potrebné hlučnosť dobre zvážiť, aby pre vás nebola umývačka riadu veľmi rušivá. Tiché modeli dosahujú hlučnosť okolo 43 dB. Samozrejme pokiaľ bude umývačka riadu vstavaná v kuchynskej linke bude menej hlučná, keďže bude ešte tlmená skrinkou v ktorej je zabudovaná ako samostatne stojaca umývačka riadu.

Umývačky riadu sa delia na:

Voľne stojace umývačky – sú univerzálnejšie a postaviť ich môžete kdekoľvek. Musia byť však umiestnené v dosahu prívodu vody odpadu a elektrickej zásuvky. Umiestniť sa môžu aj pod kuchynskú dosku. Štandartná výška je 85cm, u niektorých modelov je možnosť odmontovať vrchnú časť a tým znížiť výšku umývačky aj o niekoľko cm.

Vstavané umývačky – patrí medzi najobľúbenejšie modely. Sú plne integrované na zabudovanie do kuchynskej linky. Spredu sú zakryté rovnakým materiálom akým zvyšok vašej kuchyne a vôbec nenaruší interiér kuchyne. Dvierka umývačky sú konštruovaná tak, aby sa dala primontovať doska ladiaca s kuchyňou. Nevýhodou je však to, že prípadná výmena umývačky za inú môže byť komplikovaná. Tieto modely sú tak tiché, že ani nepoznáte, že sa práve umýva riad.

Stolové umývačky – ideálne do menších domácností alebo do kancelárie. Nezaberú veľa miesta. Samozrejme ich kapacita je obmedzená na maximálne 4-6 súprav riadu.

Ponuka umývačiek riadu

Pozrieť viac

Ako to funguje?

Umývačky riadu fungujú na princípe umývania horúcou vodou 45 °C až 75 °C – podľa toho, aký zvolíte program umývania. Voda je rozstrekovaná ramenami umiestnených v spodnej časti a aj po stranách vnútorného priestoru umývačky. Kombinácia horúcej vody a prostriedku na umývanie riadu zaručí skvelé  výsledky.

Proces umývania sa skladá zo 4 fáz. Najprv umývačka odstráni veľké zvyšky jedla a hrubú špinu. Potom sa začne samostatné umývanie so saponátom a horúcou vodou. Potom prichádza na rad odstránenie saponátu a následne umývačka opláchne riad horúcou vodou a vďaka leštidlu dodá lesk riadu.

Prípravky do umývačky riadu

Ak chcete aby riad, ktorý vyberiete z umývačky riadu bol vždy perfektne čistý a lesklý, musíte do umývačky pridávať umývací prostriedok, soľ a leštidlo.
Umývací prostriedok vám zabezpečí vždy čistý riad.
Soľ zmäkčí vodu a zabráni tým aby sa v umývačke usadzoval vodný kameň, ktorý môže umývačku znehodnotiť.
Leštidlo zabráni vzniku škvŕn na skle.

Ako umývací prostriedok máte na výber prášok do umývačky, gél alebo tablety. Všetky dokonale odstránia škvrny, rozpustia tuky a riadu dodajú vôňu.
Prášok do umývačky riadu sa pomerne dobre rozpúšťa. Je však k nemu potrebné pridávať soľ aj leštidlo.
Gél do umývačky riadu podobne ako prášok sa dobre rozpúšťa a taktiež je potrebné pridávať soľ a leštidlo. Pomerne ľahko sa dávkuje.
Tablety do umývačky riadu patria medzi najobľúbenejšie pretože už obsahujú soľ aj leštidlo, ktoré nie je potrebne ešte extra dokupovať a pridávať do umývačky.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Objav zľavy! NovyNabytok.sk

Ak vás článok zaujal, prosím kliknite, že sa vám páči alebo ho zdieľajte na Facebooku. Ďakujeme!

5/5 - (12 votes)
Podobné články
Autor článku
Ivana Bujalková

Mojim hobby sú interiérový dizajn a starostlivosť o domácnosť. Cieľom článkov je pomôcť každému, kto chce zlepšovať a skrášľovať svoje bývanie.