Ako vybrať vysávač do domácnosti

Dozrel čas na výmenu vysávača, pretože ten starý sa už pokazil alebo skrátka nefunguje tak, ako má? V tom prípade máte na výber naozaj veľký výber nových modelov a aby sme Vám uľahčili orientáciu a výber, náš dnešný návod sa bude venovať tomu, ako vybrať vysávač.

Ako vybrať vysávač
4.8/5 - (13 votes)

Vysávače je možné dnes kúpiť už nielen klasicky v predajni, ale aj cez internet. Táto cesta je pohodlná, rýchla a jednoduchá, hoci má jednu nevýhodu – nemôžete si model vysávača priamo odskúšať. A práve preto je tu tento krátky návod, ktorý Vám pomôže vybrať si správny typ vysávača aj „naslepo“. Nie je to vôbec ťažké, najmä ak máme na mysli klasický domáci vysávač a nie napríklad centrálny vysávač alebo profesionálny priemyselný vysávač.

thumb_up Chcete si vybrať dobrú pekáreň na chleba na základe nezávislého porovnania? Pozrieť porovnanie

Akumulátorový ručný vysávač alebo na šnúru?

V tomto prípade majú ľudia obvykle dilemu. Áno, ak ide o menší akumulátorový vysávač, ktorý sa hodí napríklad aj do auta, nie je treba veľké vyberanie. Musíte však pamätať na to, že ide o nabíjateľný typ spotrebiča, ktorý má obmedzenú dobu vysávania a je treba ho často nabíjať. Takýto aku vysávač je síce veľmi skladný a jednoduchý, ale nehodí sa na všetko a určite by ste ho nemali mať ako jediný vysávač doma.

Sú už aj väčšie tyčové aku vysávače, ale tu je problém obvykle nízkym výkonom najmä na koberci a tiež s kratšou dobou vysávania. Bezšnúrový vysávač sa teda odporúča iba vtedy, ak máte menšiu domácnosť, všade dlažbu či plávajúcu podlahu a žiadne domáce zvieratko, ktoré stráca srsť a chlpy. Kto nechce klasický model, existuje predsa aj tyčový vysávač, ktorý má klasické napájanie do zásuvky. Ten má ale obvykle kratšiu elektrickú šnúru. Samozrejme, to, aký vysávač si kúpite, záleží aj od toho, či máte doma koberec, alebo plávajúcu podlahu.

Bezvreckový vysávač alebo s vreckom?

V tomto prípade neexistuje univerzálna rada ohľadom toho, ktorý typ je najlepší. Je pravda, že väčšinou je lacný vysávač napríklad z rôznych hypermarketou bezvreckový, ale na druhú stranu, je potrebné častejšie a dôsledné menenie filtrov a umývanie zbernej nádoby. Ak sa nebudete údržbe venovať tak, ako treba, takýto vysávač Vám dlho nevydrží, pretože skôr či neskôr sa zanesie špinou a prachom a príde k nenávratnému poškodeniu motora.

Vysávače s vreckom sú výhodnejšie kvôli lepšej údržbe, na druhú stranu, aj tu treba vrecka pravidelne meniť a kupovať nové. V každom prípade či sa rozhodnete už pre jeden alebo druhý typ, výber značiek je v oboch prípadoch veľmi široký a máte na výber tak z lacnejších neznačkových modelov, ako aj z tých známejších a lepších ako sú napríklad vysávač Zelmer alebo Parkside. Najlepšie je kúpiť už rovno vysávač aj s tepovačom.

Ak máte doma psa či mačku…

V prípade, že máte doma psa alebo mačku, je treba voliť vysávač veľmi obozretne. Najdôležitejší by v tomto prípade mal byť výkon, prípadne aj špeciálne príslušenstvo, napríklad kefa na sedačku alebo látkové poťahy. Len vysávač s dostatočným výkonom však vie zvieracie srsti dostať z koberca ale aj látky a v tomto prípade sa odporúča vyhýbať sa akumulátorovým modelom vysávačov.

Taktiež treba prispôsobiť aj zariadenie domácnosti prítomnosti štvornohého člena rodiny. Zabudnite na kožené alebo koženkové gauče či sedacie súpravy, pretože do roka či dvoch si môžete byť istý, že aj tá najkvalitnejšia značka gauča utrpí škrabance od mačacích alebo psích pazúrikov. Čo sa týka podláh, tu problém s vysávaním obvykle nie je, ale ak potrebujete dostať chlpy z koberca, potrebujete čo najvýkonnejší model. Taktiež rozhoduje aj, aký veľký máte byt a ako často budete vysávať.

Rozhoduje aj značka?

Čo sa týka značiek, dnes vyrábajú vysávače do bytu, domu alebo do domácnosti viacerí výrobcovia. Či už ide o vysávače 2 v 1 , vreckové vysávače, bezvreckové vysávače, stojacie vysávače, ručné vysávače alebo viacúčelové vysávače, v ponuke je veľký výber značiek. Či už ide o známejšie ako ETA, Philips, Zanussi alebo Gorenje, prípadne o menej známe značky ako Sencor, Dyson alebo Concept

V každom prípade platí, že každý človek môže mať individuálne skúsenosti s určitou značkou a modelom. Značka ako taká by nemala byť teda jediným rozhodujúcim kritériom, na druhú stranu, treba dobre zvážiť príslušenstvo, výber doplnkov a najmä dostupnosť sortimentu pre vysávač. Tiež nie je na škodu informovať sa aj o rýchlosti servisu alebo rýchlosti vybavenia záruky, čo môže byť veľmi dobré kritérium.

Zaujímavosti o vysávačoch

Robotické vysávače sú najnovší trend

V prípade robotických vysávačov určite platí, že by ste sa mali orientovať podľa možností a funkčnosti. Lacnejšie sa dajú kúpiť napríklad robotický mop na upratovanie podlahy, ale aj komplexný robotický vysávač, ktorý vie povysávať celú domácnosť. Treba dávať pozor najmä na dve veci – objem nádoby a dĺžku vysávania. Ak totiž kúpite príliš lacný model, môže sa stať, že na jedno nabitie nepovysávate celú domácnosť.

Robotický vysávač by mal vedieť povysávať nielen tvrdé povrchy, ale aj koberce, mal by mať určite HEPA filter a možnosť virtuálnej steny, aby ste mu mohli určiť a ohraničiť územie, pokiaľ má pracovať. V prípade bežných modelov priemernej ceny sa doba prevádzkovania vysávača pohybuje nad 40 minút a objem nádoby je nad 0,6 litra, čo je už postačujúce. Slabšie modely však majú tieto parametre nižšie.

Ak máte doma malé dieťa

Takto vyzerá bežný vysávač do bytu

Takto vyzerá bežný vysávač do bytu

Čo robiť, ak máte doma malé dieťa? V tomto prípade je odporúčanie jasné – majte po ruke dva vysávače. Prvým bude klasický vysávač šnúrový a aj s bežnou hadicou. Vyhýbajte sa teda tyčovým vysávačom bez nej a to z jedného praktického dôvodu – na klasický hadicový vysávač sa dá napojiť odsávačka hlienov. Na vysávač sa jednoducho primontuje koncovka a je možné takto odsať hlieny z detského nosa.

Čo sa týka druhého vysávača, tu je ideálny ručný akumulátorový vysávač. V tomto prípade sa hodí totiž na menší neporiadok v kuchyni alebo na koberci. Spadne dieťaťu niečo, čo sa rozmrví? Je mamička zbrklá a zhodí napríklad múku? Potrebujete narýchlo povysávať iný menší neporiadok? Stačí siahnuť po akumulátorovom vysávači a je to. Voľte ale ten s dlhšou dobou vysávania, pretože obvykle od polovice doby na štítku klesá aj výkon vysávača.

Tyčové, klasické aj robotické vysávače za výbornú cenu

Pozrieť viac

Aký zvoliť vysávač do bytu a do domu

Ak neradi vysávate, najlepšou voľbou je robotický vysávač, ktorý spraví celú prácu za Vás. Ak sa však vyžívate v upratovaní, kľudne stavte aj na väčší cyklónový vysávač alebo vysávač s vodným filtrom. Pre fajnšmekrov na upratovanie je možné kúpiť aj parný vysávač, ktorý má výhodu v multifunkčnom použití. Okrem ceny sa zamerajte ale aj na funkcie a možnosti využitia tak v domácnosti, ako napríklad aj v exteriéroch, čo sa hodí, ak bývate napríklad na vidieku.

Drahšie modely obvykle ponúkajú lepší výkon, no nemusí to byť zas model známy z teleshoppingu, ktorý vysaje z koberca aj všetky textilné vlákna. Dôležité je sa zamerať radšej na skúsenosti alebo recenzie na internete, ktoré môžu niečo napovedať ohľadom konkrétnej značky či modelu a sú častokrát poučnejšie ako osobná jednorazová skúsenosť. Na druhú stranu, nezabudnite – nie sme takí bohatí, aby sme si mohli kupovať najlacnejšie veci. Ak hľadáte veľký výber a s najlepším pomerom cena / výkon, pozrite si aj naše vysávače do domácnosti.

Nezabudnite, že…

  • Ak potrebujete vysávač na dnu aj von, voľte špeciálny viacúčelový alebo multifunkčný vysávač, ktorý sa hodí aj do mokrého prostredia
  • V prípade, že máte doma domáce zvieratko, nemali by ste mať ako jediný vysávač v domácnosti len akumulátorový, pretože takýto nemá dostatočný výkon
  • V prípade, ak máte doma dieťa, mali by ste mať aj klasický vysávač, pretože na tento sa dá napojiť aj odsávačka hlienov
  • Nevyberajte si len podľa značky alebo ceny, ale najmä podľa parametrov a výkonu
Vyspite sa kráľovsky! :) www.NovyNabytok.sk

Ak vás článok zaujal, prosím kliknite, že sa vám páči alebo ho zdieľajte na Facebooku. Ďakujeme!

4.8/5 - (13 votes)
Podobné články
Autor článku
Michal Hrebík

Autor má bohaté skúsenosti so stavbou rodinných domov, nákupom a predajom nehnuteľností, zariaďovaním domácnosti ako aj starostlivosťou o záhradu a okolie rodinného domu. Cieľom článkov je pomôcť každému, kto chce kupovať, stavať alebo tiež zlepšovať svoje bývanie.