Najlepšie hrnce na fritovanie? Bravo aj Hyundai majú skvelý výber
Kategória: Bývanie, Recenzie Aktualizované dňa 19. mája 2016
Fritovacie hrnce sú v podstate fritézy a tento pomocník do domácnosti si prešiel za posledné roky veľkým vývojom. Zo zatracovanej fritézy, ktorá bola symbolom nezdravého jedla, je dnes moderný spotrebič určený aj pre zdravú prípravu rôznych pokrmov.
Fritézy sa využívajú v prvom rade na vyprážanie a môžete v nich vypražiť tak zeleninu, ako aj mäso alebo syry. Na rozdiel od panvice je najdôležitejšou výhodou, že čokoľvek vypražíte vo fritéze, tak bude vypražené rovnako zo všetkých strán a nehrozí riziko prihorenia. To je naopak v prípade používania panvice veľmi vysoké a aj preto veľa ľudí napríklad panvice na vyprážanie nepoužíva a radšej sa tejto pochúťky vzdajú. Dobrá sprava – vy už nemusíte, pretože najnovšie fritézy sú efektívnejšie a dômyselnejšie ako kedykoľvek predtým. Samozrejme, všetky kuchynské spotrebiče neustále technologicky napredujú a to tak vstavané, ako aj voľno stojace spotrebiče.
Ako funguje fritovací hrniec
Princíp fungovania je jednoduchý a je jedno, či ide o veľké hrnce na fritovanie alebo menšie modely. Základom fritézy je výhrevné teleso v jej tele, ktoré je ukryté, prípadne špirála, ktorá je viditeľná a je ponorená v oleji. Toto teleso alebo špirála produkujú enormnú teplotu, ktorá olej oteplí až na bod varu a ten začne pôsobiť na čokoľvek, čo je v jeho blízkosti, prípadne čo je do neho ponorené.
Lepšie modely majú aj systém na tzv. chladnú zónu, kedy teplejší olej stúpa hore, kde sa konkrétne jedlo frituje a studenší olej je dole, čiže ak aj vznikajú nejaké omrvinky napríklad z obaľovaného mäsa či syra, tak tie sa na spodku fritézy neprilepia a neprihoria. Vďaka tomu je samozrejme aj lepšia údržba samotnej fritézy. Navyše, niektoré fritézy vedia aj prepúšťať olej do externej nádoby, ktorý sa dá uchovať v chladničke.
Najlepšie a najkvalitnejšie fritézy sú dnes veda
Najnovšia generácia týchto kuchynských spotrebičov a pomocníkov je známa tým, že pripravuje akékoľvek vyprážané jedlo zdravšie ako staré modely. Ide najmä o rotofritézy alebo teplovzdušné fritézy, kde je naklonené dno a rotujúci kôš, čím sa šetrí množstvo oleja, ktoré je potrebné na vyprážanie. To, že je možné aj s jednou lyžičkou oleja vypražiť napríklad rezeň, nie je nič výnimočné.
Kvalitné fritézy už majú aj tukový a pachový filter, čo je jednak zdravšie, ale aj príjemnejšie počas samotného používania v kuchyni. Nič výnimočné nie je ani termostat, variabilné nastavenie teploty alebo presný časovač, vďaka čomu je samotné varenie efektívnejšie, rýchlejšie a pohodlnejšie. Oceníte to najmä vtedy, ak musíte robiť viac vecí v kuchyni naraz, vtedy sa takéto „inteligentné funkcie“ hodia. Je to niečo podobné, ako keď napríklad aj mikrovlnné rúry plnia viacero funkcií.
Fritovací hrniec Bravo – čo naň vravíme?
Skúsili sme fritovacie hrnce značky Bravo a to v objeme 2 litrov aj 2,5 litrovom objeme. Ich cena je pod úrovňou najdrahších modelov a tak sme boli zvedavý, ako to dopadne. 2,5 litrový model má nepriľnavý povrch, hore priehľadnú časť veka, každá časť sa dá rozobrať a umyť v umývačke, veľkosť samotného hrnca je v poriadku. Je tu nastaviteľná teplota, pachový filter aj kontrolka na príkon.
Menší model s objemom 2 litrov je základný model za naozaj skvelú cenu. Tá je vyvážená len základnými funkciami, ktoré však v bežnej domácnosti úplne v pohode postačia. Fritovacia nádoba je teflónová, je tu tiež svetelná signalizácia, fritovanie je od 150 do 190 stupňov Celzia a je tu tiež pachový filter. Vďaka menšiemu objemu je fritovanie veľmi rýchle a do pár minút od začiatku môžete už vyprážať.
Hyundai fritéza – za dobrú cenu veľa muziky
Zaujímavou bola aj fritéza značky Hyundai, ktorá svojou cenou patrí tiež medzi základné modely, ale má rovnako ako predošlé značky všetko, čo potrebujete pre základnú činnosť v kuchyni a varenie. Nádoba je v objeme 2,5 litra, čo je v tejto cenovej hladine fritovacích hrncov najlepší možný objem. Vďaka nepriľnavému povrchu nie je problém napríklad s nejakými prismaženými odrobinkami.
Ovládanie je regulovateľné plynule cez termostat, sú tu dve kontrolky, jedna na prevádzku fritézy a druhá na teplotu. Kapacita samotného koša je 1,2 kg a nádoba je vymeniteľná. Vďaka priehľadnému okienku je sledovanie samotného procesu vyprážania veľmi jednoduché. Maximálna teplota je aj v tomto prípade do 190 stupňov Celzia a kôš je umývateľný a odnímateľný. Čistenie je tak jednoduché.
Dôležitejšie sú funkcie ako dizajn
Viac ako samotný dizajn je celkovo pre fritovacie hrnce a fritézy dôležité to, ako fungujú a aké majú funkcie pre praktické použitie v kuchyni. Určite je jasné, že ak má nejaká fritéza krajší dizajn, tak veľmi dobre zapadne do kuchyne, na druhú stranu, ak nemáte príliš veľa financií na rozhadzovanie, nemusíte sa vôbec o dizajn starať. Aj tie lacnejšie modely totiž disponujú všetkým podstatným.
Základom by mal byť vždy termostat, možnosť vyberania a umývania vnútorných častí, nelepivý vnútorný povrch, veľmi dobrým pomocníkom je zvlášť kôš s možnosťou spustenia. Dnes už aj lacné modely majú protipachový filter a nádržku na zachytávanie kondenzátu. Najlepšie je kúpiť prístroj s funkciou 7 v 1 – čiže taký hrniec, čo nielen frituje, ale aj varí, zapeká, dusí, pomaly varí smaží, opeká a pečie.
Na čo všetko sa dá fritovací hrniec použiť?
Tie najkvalitnejšie fritovacie hrnce sú doslova multifunkčné. Vo fritéze viete pripraviť napríklad hranolky, zemiaky, klasické obaľované mäso, zeleninu, rôzne druhy tvrdšieho syra, ale napríklad aj polotovary. Tu už samozrejme nie je možné garantovať „zdravé jedlo“, na druhú stranu, je to stále efektívnejšie a lepšie, ako vyprážať čokoľvek vo veľkom množstve oleja na panvici.
Navyše, nehrozí tu žiadne pripálenie a ak je okno na fritéze priehľadné, môžete sledovať proces vyprážania. Údržba je veľmi jednoduchá v prípade nepriľnavého povrchu, čo už dnes má drvivá väčšina fritéz – celá nádoba, ako aj lopatka, veko, lyžička alebo iné súčasti, ktoré sú vystavené oleju, je možné vyložiť a dať do umývačky, kde sa rýchlo umyjú. Stačí len pri výbere myslieť na túto funkčnosť. Výhodou je tiež veľká mobilita tohto kuchynského spotrebiča, čo sa hodí ak sa často sťahujete – napríklad ak bývate v prenajatom byte.
Lacné či drahé modely?
Ak chcete ušetriť, môžete s kľudným svedomím siahnuť aj po lacnejších modeloch, ale vždy si dajte pozor na funkčnosť a praktické použitie. Niektoré veci musia byť samozrejmé, ako napríklad jednoduché vyberanie a umývanie komponentov v umývačke, plynulo nastaviteľný termostat alebo protipachový filter. Ak tieto základné veci model nemá, radšej ho neberte a priplaťte si za lepší model, pretože už za 10-20 € navyše môžete mať všetky tieto funkcie v jednom.
Pokiaľ už hneď na úvod viete, že chcete investovať, nebojte sa ísť aj cez hranicu 150 €. Takéto teplovzdušné fritézy podporujú tak fritovanie, ako aj pečenie a grilovanie a to s minimálnym množstvom oleja. Vďaka pôsobeniu tepla rovnomerne pri takýchto fritézach máte nevysušené jedlo, chrumkavé jedlo, zachovanú šťavnatosť a oproti bežnému modelu ušetríte aj čas – niekedy aj polovicu.
Záverečné resumé: áno či nie?
- Ak ste sa rozhodli pre fritézu a ste len začiatočník, odporúčame začať s lacnejším modelom, za predpokladu, že má všetky základné funkcie
- Využívajte fritézu vždy naplno, čiže keď ju už máte, pripravujte si v nej nielen mäso, ale aj zeleninu, zemiaky, hranolky, syry a podobne
- My môžete modely Bravo a Hyundai úplne kľudne odporučiť, oproti „prémiovým“ značkám nemajú o nič horšie vlastnosti
- Nezabudnite – najviac ušetríte pri nákupne online, takže kľudne do toho, aj u nás nájdete zaujímavé fritézy a fritovacie hrnce