Montovaný alebo murovaný dom?

Ak sa rozhodujete, či si dať postaviť murovaný alebo montovaný dom, mali by ste zvážiť viaceré pre a proti pre každý typ výstavby. Neexistuje univerzálna odpoveď typu, že len murovaný dom je najlepší. Cena oboch typov stavby by nemala byť len jediným kritériom.

Montovaný dom
4/5 - (15 votes)

U nás zatiaľ stále prevládajú tradičné materiály, čiže tehla, prípadne pórobetón Ytong, Porfix alebo iná značka. Zároveň si však čoraz viac ľudí, najmä tých, čo chcú mať výstavbu domu bez starostí, zaoberá alternatívami. Posledné roky je čoraz viac populárnejší najmä montovaný dom na kľúč, pričom väčšinou sa výstavba rodinných domov zameriava v tomto prípade na prízemné domy, konkrétne na montovaný bungalov, ktorý má jednoduché prevedenie a postup stavby.

thumb_up Chcete si vybrať dobrú pekáreň na chleba na základe nezávislého porovnania? Pozrieť porovnanie

Stavby na kľúč a rozdiel v cene

V oboch prípadoch technológie výstavby, či už ide murovaný dom na kľúč alebo o montované stavby na kľúč platí, že cena môže byť v tomto prípade veľmi podobná. Či už dáte za murovaný dom 50.000 Eur alebo za montovaný dom 45.000 Eur, rozdiel nie je taký veľký. Problém však je, že cenník stavebných firiem je natoľko odlišný, že prakticky nie je možné povedať, ktorý typ domu je všeobecne lacnejší.

Nevýhodou pre montované domy je, že murovaný dom na kľúč vie u nás stavať zrejme viac stavebných firiem a tak cena môže byť výsledkom porovnania väčšieho množstva ponúk. Pre murované domy tiež platí, že hrubá stavba býva lacnejšia a tak je možné si nechať stavebnej firme postaviť len takýto typ rozostavanosti domu a zvyšok si spraviť cez externých dodávateľov. Svojpomocne si však môžete postaviť aj základy domu, čo je lacnejšie.

Murované domy vs. montované domy – projekty a možnosti

Pri montovaných domoch naopak platí, že vo väčšine prípadov sa firmy zaoberajú ich výstavbou kompletne, čiže s odovzdaním minimálne v štádiu holodomu, takže tu stavba domu svojpomocne obvykle nemožná. Niekoľko stavebných firiem zameraných na nízkoenergetické montované domy síce umožňuje aj odovzdanie v štádiu len konštrukcie hrubej stavby panelov, ale môže napríklad obmedzovať záručné podmienky.

Aj preto v tomto ohľade murované domy vyhrávajú a to aj vtedy, ak kritériom nie je len cena. Katalóg rôznych projektov je tiež obvykle širší, aj keď v tejto oblasti montované domy postupne náskok vyrovnávajú. Ak teda chcete stavať dom svojpomocne, lepším a variabilnejším riešením je murovaná stavba, naopak, ak nechcete mať starosti, tak montovaný dom môže byť rovnocennou alternatívou. V oboch prípadoch sa ale používajú tie isté typy strešných krytín, či už pálená škridla, betónová škridla alebo plechová strešná krytina.

Bývanie, zdravie a údržba

Čo sa týka kvality bývania alebo vplyvu na zdravie, nie je treba sa vôbec ničoho báť, pretože správne technologicky zhotovený montovaný dom je na nerozoznanie od murovanej stavby. Údržba je však v prípade montovaného domu o niečo náročnejšia. Je to najmä kvôli väčšiemu riziku pri vzniku vlhkosti, ale tiež aj v prípade potreby opráv nosných konštrukcií alebo stien z panelov.

Čo sa týka materiálov, montované domy sú zhotovené väčšinou z dvoch pevných panelov z drevotriesky, ktoré sú vyplnené rozličnými materiálmi, najmä tepelnoizolačnými. V prípade akýchkoľvek zmien alebo prác v rámci zmeny dispozičného riešenia je teda človek v tomto ohľade dosť obmedzený. Na druhú stranu, veľkou výhodou pre montovaný dom je, že pri rovnakej zastavanej ploche ponúka obvykle väčšiu čistú plochu, keďže steny sú tenšie, samozrejme, pri zachovaní tepelnoizolačných vlastností. V tomto ohľade však úspornosť nemožno generalizovať, pretože záleží nielen od stien, ale aj od okien, izolácií strechy a podlahy a spôsobe vetrania.

Porovnanie hrubej stavby

Murovaný dom je ako hrubá stavba z hľadiska ceny podobne nákladný ako montovaný dom. Rozdiel je však v technológii výstavby a rozložení ceny medzi materiál a prácu. Pri murovanom dome je vo väčšine prípadov materiál drahší ako práca, obvykle je pomer 60 ku 40 percentám. Opačne to je ale ak staviate montovaný dom, kde je práca drahšia ako materiál, aspoň vo väčšine prípadov.

Hrubá stavba znamená pri tomto porovnaní základy, obvodové murivo, krov a strešnú krytinu. Vnútorné priečky, okná, dvere, zateplenie a omietky sú už v oboch prípadoch podobné a to aj na použitie podobných materiálov a postupov. Pri hrubej stavbe vzniká rozdiel najmä v tom, že murovaná nie je taká „háklivá“ na technologicky dokonalý postup. Montovaný dom totiž musí byť z hľadiska hrubej stavby postavený dokonale, najmä z hľadiska izolácie vlhkosti a dokonalej tesnosti obvodového plášťa.

Orientačné porovnanie ceny murovaných a montovaných domov (cena niekedy môže zahŕňať rôzny stupeň kompletného dokončenia, niekedy nezahŕňa základy):

Model domu a stavebná firmaTyp domu a veľkosťMateriálOrientačná cena cca na kľúč
Bungalov Optimal (Slovenský dom)Prízemný, 3 izby, 70 m2 vonkajšia veľkosťMontovaný drevodom56.000 €
Bungalov Praktik (Datad)Prízemný, 3 izby, 79,64 m2 vonkajšia veľkosťMontovaný drevodom49.000 €
ECO 109 (Ecostav)Prízemný, 3 izby, 81,7 m2 vonkajšia veľkosťMontovaný drevodom51.100 €
Ivet 111+1 (Domy Ivet)Prízemný, 3 izby, 88 m2 vonkajšia veľkosťMurovaný dom43.000 €
Stilo Plus (Omega Hause)Prízemný, 3 izby, 93,5 m2 vonkajšia veľkosťMurovaný dom59.900 €
Katka 25 (Ekonomické stavby)Prízemný, 3 izby, 88 m2 vonkajšia veľkosťMurovaný dom88.000 €

Projekty a ich variabilnosť

Pri murovaných aj montovaných domoch nemusíte ako laik postrehnúť pri prvom pohľade na projekt veľké zmeny, avšak pravdou je, že murované domy ponúkajú omnoho väčšiu variabilnosť v detailoch ako montované stavby, či už z drevotrieskových panelov alebo guľatiny. Vymurovanie rôznych oblých rohov, výčnelkov z muriva alebo vikierov je nepomerne jednoduchšie pri murovanom dome.

Čo sa týka ceny projektovej dokumentácie, tá je porovnateľná, aj keď vo väčšine prípadov sa pre katalógové domy robí ako základná projetková dokumentácia pre murovaný typ výstavby a až následne projektant na želanie klienta „prerobí“ obvodovú konštrukciu na drevostavbu. Pri návrhu na kľúč vychádza projekt pre montovaný dom o niečo drahšie, na druhú stranu, záleží od pôdorysu a „jednoduchosti“ tvaru.

Lacné sa nerovná vždy dobré

Moderný úsporný dom môže byť z dreva aj tradičného materiálu

Moderný úsporný dom môže byť z dreva aj tradičného materiálu

Murované domy na kľúč majú cenník vo väčšine prípadov na prvý vyšší ako je to pri montovaných domoch. Tam je naopak cena opticky nižšia, avšak netreba sa nechať hneď na prvý pohľad oklamať. Dôležité je vedieť, čo je a čo nie je zahrnuté v cene, napríklad základy domu môžu spraviť rozdiel od 10 do 20 tisíc €. Dôležité je tiež si porovnať typ výstavby, rýchlosť a materiály. My sme porovnali spôsob murovania obvodových stien.

Montované domy na kľúč stavia u nás menej firiem ako murované a to môže byť tiež dôležité hľadisko – ak vidíte podozrivo nízku cenu, skúste si porovnať túto cenu s konkurenciou. To isté platí, ak je podozrivo vysoká. V každom prípade, či už zvolíte murovaný alebo montovaný dom, pamätajte na zlaté pravidlo – lacné nemusí byť vždy dobré. Sú veci, ktoré môžete po pár rokoch bývania oľutovať a nemusí to byť len „slabé“ zateplenie.

Idete stavať? Máme náradie aj ďalší sortiment

Pozrieť viac

Bratislava, Nitra, Žilina, Prešov či Košice

Veľkou výhodou pre murované domy je, že na rozdiel od montovaných je viac stavebných firiem alebo aj samostatných partií a živnostníkov, ktorí sa venujú ich výstavbe. To logicky vytvára tlak na konkurenciu a teda nielen na cenu, ale aj rýchlosť výstavby a jej kvalitu. Bez ohľadu na to, či bývate vo veľkom meste ako je Bratislava alebo na vidieku, vždy máte možnosť nájsť niekoho, kto vám so stavbou murovaného domu pomôže. Nehovoriac, že na vidieku je možnosť postaviť dom oveľa lacnejšie.

Čo sa týka montovaných domov, počet firiem, ktoré ponúkajú ich výstavbu, síce pomaly stúpa, ale napriek tomu ich stále nie je dosť. Treba však zvážiť aj to, aký počet sa ich vie uživiť kvalitnou výstavbou. Tu je treba oveľa viac dbať na výber stavebnej firmy a dodávateľa, pretože oprava zlej stavby obvodového plášťa alebo krovu je ťažšia. Hovorí sa, že najlepšie montované domy sa dajú nájsť len u firiem s tradíciou, ale to neznamená, že napríklad len Orava má takéto podmienky a konkurenčné „lacné“ domy nie sú dosť dobré. Všetko však záleží od stavebnej firmy.

Dobre si pred výberom zvážte tieto veci

  • Je samozrejme jasné, že prioritou pre každého stavebníka je rozpočet, ale niekde sa naozaj neoplatí ušetriť
  • Pri montovaných domoch je výhodou rýchlosť výstavby, to však aj niečo stojí
  • Ak si budete objednávať montovaný dom v štádiu hrubej stavby, treba čo najskôr zakryť obvodové panely, najlepšie rovno izoláciou a omietkou
  • Pre montované domy sa používa iný typ omietky ako pri murovaných domoch a pri elektroinštalácii je treba v paneloch viesť špeciálne chráničky pre prípad požiaru
  • Murovaný dom si viete postaviť aj svojpomocne, čo je veľká výhoda, pri montovanom to nehrozí, ak nechcete riskovať problém s hydroizoláciou a statikou
Vyspite sa kráľovsky! :) www.NovyNabytok.sk

Ak vás článok zaujal, prosím kliknite, že sa vám páči alebo ho zdieľajte na Facebooku. Ďakujeme!

4/5 - (15 votes)
Podobné články
Autor článku
Michal Hrebík

Autor má bohaté skúsenosti so stavbou rodinných domov, nákupom a predajom nehnuteľností, zariaďovaním domácnosti ako aj starostlivosťou o záhradu a okolie rodinného domu. Cieľom článkov je pomôcť každému, kto chce kupovať, stavať alebo tiež zlepšovať svoje bývanie.