Sú bazény Mountfield Azuro dobrá voľba?

Bazény do záhrady dnes už vôbec nie sú synonymom luxusu, pretože si ich môže dovoliť čoraz viac ľudí. Ne je to spôsobené len tým, že ich príjmy stúpajú, ale aj tým, že na trhu sú viaceré riešenia dostupné v najlepšom pomere kvality a ceny. Ako napríklad bazény Azuro.

Bazény Mountfield Azuro
4.9/5 - (13 votes)

Tieto bazény vyrába a dodáva spoločnosť Mountfield, ktorá je známa najmä ako sieť predajní záhradnej techniky, ale v rámci svojho sortimentu už dlhé roky ponúka aj služby montáže bazénov. To, že na trhu má svoje silné zastúpenie, potvrdzuje aj stále stúpajúci počet ľudí, ktorí si od Mountfieldu nechajú bazén namontovať. My sme sa rozhodli detailne pozrieť na modelovú radu Azuro, čo sú bazény unikátne svojou konštrukciou, ale najmä variabilnými možnosťami pre využitie v záhrade. Veľmi dobre sú využiteľné aj pre záhrady vo svahoch.

thumb_up Chcete si vybrať dobrú pekáreň na chleba na základe nezávislého porovnania? Pozrieť porovnanie

Najprv niečo o firme

Na úvod treba hneď povedať, že podobne ako pri iných veľmi rozšírených produktoch a značkách sa nájdu spokojní aj menej spokojní klienti a zákazníci. Nie vždy za to môže samotná firma, hoci treba povedať, že všade sú určite rezervy. Mountfield má po celom Slovensku 17 obchodných centier a predajní a to je už niečo, čo znamená, že jeho výrobky a služby sú žiadané.

Zaujímavou štatistikou je, že zatiaľ má firma postavených už 300.000 bazénov, pričom záruka je od 7 do 30 rokov, samozrejme v prípade, že je inštalácia bazéna vykonaná správne. Samotné bazénové a záhradné centrum disponuje veľkou ponukou rôznych modelov bazénov ako aj príslušenstva a bazénového sortimentu, pričom najviac žiadané sú modely Azuro. Pozrime sa teda na dva modelové rady, ktoré u nás môžete v Mountfielde kúpiť.

Mountfield Azuro De Luxe

Tieto bazény sú unikátne z dôvodu, že je možné ich vďaka pevnej konštrukcii použiť ako nadzemné bazény, ale aj ako čiastočne zapustené bazény a tiež ako plne zapustené bazény do zeme. Môžu byť oválne ako aj okrúhle a podľa toho majú aj vlastné označenia – bazén Azuro 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406 a najväčší 407. Rozpätie je od 3,6 do 6,4 metra pri kruhovom, oválne sú až do 9,1 metra.

Samotné kruhové bazény majú hĺbku buď 1,07 metra alebo 1,2 metra, pri oválnych je hĺbka vždy 1,2 metra. K bazénom je samozrejme aj príslušenstvo, či už ide o pieskovú filtráciu, čerpaciu techniku, hadicové príslušenstvo, schodíky, kryciu fóliu, solárny ohrev a podobne. Cena týchto bazénov je veľmi nízka vzhľadom k iným technológiam bazénov a nie je problém kúpiť kompletne bazén s príslušenstvom aj za cenu veľmi blízko 1.000 €. Najväčšou výhodou je, že sa nemusíte obmedzovať bez ohľadu na to, či chcete zapustený bazén alebo nadzemný bazén.

Mountfield Azuro Ibiza

Vyššou modelovou radou sú bazény Azuro Ibiza, ktoré majú priaznivý pomer medzi kvalitou, veľkosťou, cenou a úžitkovou hodnotou. Stavebná príprava je jednoduchá, montáž rýchla a tieto bazény sú určené pre plné zapustenie do zeme. Modelová rada má číslovku 5 a bazény Azuro sú tak v modeloch 500, 501, 502, 503, 504, 505 a 506 s možnosťou hĺbky od 1,2 do 1,5 metra, čo je už naozaj skvelý parameter pre plávanie.

Výhodou je, že pri týchto bazénoch je možné inštalovať aj takú výbavu a príslušenstvo, ktoré sú bežné len pre luxusné záhradné bazény, čiže napríklad nerezové schody, zabudované plavecké protiprúdy, ohrev vody, podvodné osvetlenie vrátane LED diód a automatická úprava vody bezproblémovú údržbu bazéna. Aj tieto bazény môžu byť tak kruhové ako aj oválne.

Konštrukčné riešenie

To, čo robí tieto bazény naozaj výhodné, je konštrukčné riešenie. Stena bazénov je kovová s antikoróznou ochranou, pričom zvonka je v imitácii dreva, čo sa hodí najmä pre tie bazény Azuro, ktoré budú polozapustené alebo nadzemné. Konštrukčné aj materiálové riešenie je vhodné pre rýchlu montáž kdekoľvek pod zem aj nad zem, aj keď treba povedať, že montáž do zeme si vyžaduje viac práce.

Stena bazénov je zložená v tomto poradí z vnútornej strany po vonkajšiu z nasledujúcich častí: bazénová fólia, antikorová vrstva, žiarovo-zinkovaná vrstva, hlbokoťažný oceľový plech, znova žiarovo-zinkovaná vrstva, antikorová vrstva, vonkajší drevodekor a ochranný lak. Zo spodnej strany je stena bazénu uchytená do „koľajníc“, ktoré držia tvar bazénu, na vrchnej stane je fixačná lišta a vrchná lišta s vlnolamom.

BazénTvarHĺbkaRozmery
Azuro De Luxe 400Kruh1,07 metra3,6 metra
Azuro De Luxe 401Kruh1,07 metra4,6 metra
Azuro De Luxe 402Kruh1,2 metra4,6 metra
Azuro De Luxe 403Kruh1,2 metra5,5 metra
Azuro De Luxe 404Ovál1,2 metra5,5 x 3,7 metra
Azuro De Luxe 405Ovál1,2 metra7,3 x 3,7 metra
Azuro De Luxe 406Kruh1,2 metra6,4 metra
Azuro De Luxe 407Ovál1,2 metra9,1 x 4,6 metra
Auzor Ibiza 500Kruh1,2 metra4 metre
Auzor Ibiza 500Kruh1,5 metra4 metre
Auzor Ibiza 501Kruh1,2 metra5 metrov
Auzor Ibiza 501Kruh1,5 metra5 metrov
Auzor Ibiza 502Kruh1,2 metra6 metrov
Auzor Ibiza 502Kruh1,5 metra6 metrov
Auzor Ibiza 503Ovál1,2 metra3,2 x 5,25 metra
Auzor Ibiza 503Ovál1,5 metra3,2 x 5,25 metra
Auzor Ibiza 504Ovál1,2 metra3,2 x 6 metra
Auzor Ibiza 504Ovál1,5 metra3,2 x 6 metra
Auzor Ibiza 505Ovál1,2 metra3,5 x 7 metra
Auzor Ibiza 505Ovál1,5 metra3,5 x 7 metra
Auzor Ibiza 506Ovál1,2 metra4,16 x 8 metra
Auzor Ibiza 506Ovál1,5 metra4,16 x 8 metra

Veľký výber modelov

Oba modely bazénov Azuro ponúkajú tak oválne ako aj okrúhe modely. Pri okrúhlych bazénoch je výhoda veľmi jednoduchá montáž – stačí geotextília na spodok, konštrukcia je samonosná a nie je treba spevňovať steny, nie je treba betónová podkladná doska, zapustenie do terénu je veľmi jednoduché a inštalácia je obvykle za pol dňa. Dôležité je si ale pripraviť v prípade zapustenia kruhovú „jamu“.

Pri oválnych modeloch je situácia o niečo zložitejšia, ale nie je to nič neprekonateľne – podkladová doska je betónová, oporné steny je treba kvôli veľkosti spevniť bočnými stĺpikmi, ktoré by mali byť tiež ideálne zabetónované, samotná stavebná príprava je o niečo zložitejšia a keďže tieto bazény nemajú samonosnú konštrukciu, tak ak ich zapustíte, musíte ich obetónovať po obvode.

Ako to funguje v praxi

Aby bola voda v bazéne čistá, treba sa o ňu pravidelne starať

Aby bola voda v bazéne čistá, treba sa o ňu pravidelne starať

Montáž bazéna v každom prípade, ak je všetko pripravené na mieste budúceho bazéna, nezaberie nikdy viac ako deň. Napúšťanie na prvýkrát treba riešiť postupne, aby sa fólia vo vnútri „napla“. Prevádzka samotného bazéna je bez problémov, stačí výkonná piesková filtrácia, ktorú je možné podľa veľkosti bazéna Azuro kúpiť priamo v Mountfielde. Podobne ako aj všetko príslušenstvo.

My sme vyskúšali bazén s hĺbkou 1,2 metra a na plávanie to stačí. Ak si kúpite najvýkonnejší protiprúd, dá sa aj plávať, ale len veľmi zvoľna. Za cenu bazéna je však tento model veľmi dobrý – len pozor, aby ste neodrezali textíliu, ktorá bude prečnievať, moc blízko pri lište, pretože časom si trocha „sadne“ a ak vznikne veľký tlak, môže povoliť a neostane vám nič iné, ako si kúpiť novú. Údržba bazéna je ale veľmi jednoduchá a u nás nájdete tiež komplexný sortiment a príslušenstvo pre bazény.

Všetko pre bazény nájdete priamo u nás

Pozrieť viac

Mountfield Azuro bazény a zima

Čo sa týka zazimovania, sú možné dva prístupy – prvým je vypustenie bazénu, druhý je vypustenie len polovice a pridanie chémie na zimu. My osobne odporúčame prvú možnosť, pretože hrozí aj menšie riziko komplikácií so zamrznutou vodou a ľadom, ktorý by mohol poškodiť steny bazénu. Navyše, tých zopár metrov kubických vody za to stojí, aby ste ju aspoň raz za rok vymenili.

Počas zazimovania je najlepšie bazén prekryť krycou plachtou, avšak treba odstrániť schodíky, aby sa dala poriadne napnúť. Čo sa týka filtrácie a čerpadla, treba ich odvodniť a uschovať najlepšie niekde, kde nebudú vystavené mrazom. Samotný bazén poveternostné podmienky nemôžu poškodiť a aj preto sa naň dáva dlhoročná záruka – fólia aj stena v pohode odolá UV žiareniu aj mrazom.

Kúpiť či nekúpiť, to je otázka a tu je odpoveď

  • Ak hľadáte za dobrú cenu dobrý výkon a úžitkovú hodnotu – bazény Azuro sú dobrá voľba
  • Musíte ale rátať s tým, že nejde o plne luxusné modely, takže majú určité „muchy“ a detaily
  • Čo sa týka ceny, tak najmenší oválny bazén aj so stavebnou prípravou je v cene od 2.500 € do 3.000 €, ale stavebnú prípravu si musíte spraviť sami
  • Nezabudnite, že montáž je odborná záležitosť a ak s ňou nemáte skúsenosť, zverte ju radšej odborníkom z Mountfieldu
  • Ak sa dá, kľudne si naprojektujte umiestnenie bazénu aj v rámci situačného plánu pre projekt nového domu, pokiaľ idete stavať novostavbu
Objav zľavy! NovyNabytok.sk

Ak vás článok zaujal, prosím kliknite, že sa vám páči alebo ho zdieľajte na Facebooku. Ďakujeme!

4.9/5 - (13 votes)
Podobné články
Autor článku
Michal Hrebík

Autor má bohaté skúsenosti so stavbou rodinných domov, nákupom a predajom nehnuteľností, zariaďovaním domácnosti ako aj starostlivosťou o záhradu a okolie rodinného domu. Cieľom článkov je pomôcť každému, kto chce kupovať, stavať alebo tiež zlepšovať svoje bývanie.