Starostlivosť o živý plot – rýchly návod

Živý plot má viacero výhod oproti klasickému oploteniu – je prirodzenejší, je skvelý vetrolam, pôsobí a aj je ekologický, no najmä je útulný a upokojujúci pre celú záhradu. Aký živý plot si ale vybrať aby bola starostlivosť o neho relaxom a nie nočnou morou? A ako sa oň starať?

Starostlivosť o živý plot
4.4/5 - (14 votes)

Pocit súkromia ale aj ochrana pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami, to sú len niektoré výhody a dôvody, prečo si zasadiť na záhrade živý plot. Viacerých ľudí ale odrádza buď jeho cena, alebo naopak náročná údržba a starostlivosť. S cenou viete pohnúť vtedy, ak si plot sami zasadíte ešte zo sadeníc, ktoré sú lacnejšie ako väčšie rastliny či dreviny. Čo sa týka údržby, tu môžete správnym zvolením konkrétneho druhu rastliny ušetriť veľa času a starostí.

thumb_up Chcete si vybrať dobrú pekáreň na chleba na základe nezávislého porovnania? Pozrieť porovnanie

Opadavý alebo neopadavý?

To, aký plot z hľadiska rastlinstva použijete, závisí v prvom rade od podmienok v záhrade, až potom by ste sa mali rozhodovať podľa toho, či sa vám bude o plot dobre starať. Ak nemáte napríklad dostatok svetla, hodia sa dobre tuja aj tis, polotieň znesú aj vavrínovec alebo vtáči zob, na slnko sa hodia krušpán alebo dráč. Samozrejme, okrem svetla sú dôležité aj vlhkostné pomery a typ pôdy.

Vybrať sa dá tiež medzi nízkymi a vysokými drevinami, vždy zelenými druhmi alebo opadavými druhmi zeleného plotu a medzi kríkmi bez kvetov alebo naopak s kvitnúcimi kvetmi. Najlepšie je nakombinovať dreviny, ktoré sú opadavé s tými, ktoré sú vždy zelené, aby aj v zimnom období plnil plot svoje hlavné funkcie. Čo sa týka starostlivosti, môžete nechať rásť plot voľne, alebo ho tvarovať. Samozrejme, záleží aj od toho, akú máte záhradu. Iný živý plot sa hodí pre rovinu a iný pre záhradu na kopci alebo na svahu.

Aké náradie na živý plot potrebujete

V prvom rade potrebujete nožnice na živý plot, ktoré môžu byť rôzne druhu – benzínové, motorové, elektrické aj ručné, pričom od toho, o aký druh ide, sa odvíja aj cena nožníc. Čo sa týka značky, najčastejšie sa predávajú známe značky ako Stihl, ale ak si kúpite takéto nožnice napríklad od značky Fieldmann, určite nič nepokazíte. Dôležitejšie ako názov značky je totiž výkon a pohodlnosť práce.

Živý plot si vyžaduje ale nielen strihanie, hoci to je počas jeho životnosti už najdôležitejšie, ale aj celkovú starostlivosť, napríklad hnojenie alebo prekyprenie pôdy. Budete teda potrebovať aj základné záhradnícke pomôcky ako sú rýle, motyky, nádoba na tekuté alebo iné hnojivo, ideálne aj postrekovač na hnojivo. Ten sa dá využiť prípadne aj proti škodcom, ktoré môžu niektoré druhy drevín napádať. Netreba zabúdať ani na pohodlné polievanie záhrady.

Aké rastliny sa hodia na živý plot

Veľmi často sa používajú tuje, buxus, už spomínaný vtáčí zob, tis, hrab, ale čoraz viac sa objavuje v záhradách aj živý plot z hrabu, bambusu, krušpánu alebo zo smrekov. Z vŕby určitého druhu je síce tento plot veľmi krásny na pohľad, ale kým ho dostanete do správneho tvaru a výšky, užijete si „svoje“. Z tisu a tují býva najčastejší.

Tuje na živý plot alebo aj iné rastliny môžete kúpiť na viacerých miestach, napríklad aj v rôznych stavebných supermarketoch, ale túto možnosť neodporúčame, pretože neviete bohužiaľ nič o ich čerstvosti a veľakrát sa stáva, že sa takýto plot neujme. Preto je lepšie zájsť priamo do drevnej škôlky alebo k pestovateľovi a kúpiť sadenice priamo od nich, pričom čas presádzania by mal byť čo najmenší. Taktiež sa vyhnite tomu, čomu sa hovorí umelý živý plot – za tú cenu a nulovú starostlivosť to rozhodne nestojí, veď chcete mať v záhrade prírodu!

Ako a kedy rezať živý plot

Hneď ako zasadíte živý plot, nechajte ho prvý rok odpočívať a voľne rásť, čo podporí najmä rýchly rast. Takáto voľnosť sa prejaví najviac, ak ide o živý plot rýchlo rastúci, no ten sa potom aj ťažšie krotí počas ďalšej údržby, takže jeho výber si treba starostlivo zvážiť. Druhý rok sa už vykonáva rez, ktorého cieľom je podpora rozkonárenia ale aj zahustenia živého plotu.

V treťom roku už prichádza ten správny čas na vytvarovanie plotu, pričom ako náhle dosiahne živý plot výšky, akú si predstavujete, začnite rezom vrcholov. Ideálnym časom na túto činnosť sú mesiace jún až júl, ale pozor, pretože v tomto ročnom období sa už môžu kríky a dreviny stať aj domovom vtáctva. Ak ich nechcete rušiť v čase hniezdenia a chcete si záhradu ozvláštniť štebotaním vtáčikov, nechajte to na koniec júna alebo začiatok júla.

Typ živého plotuVždyzelený živý plotOpadavý živý plotKoniferyIhličnatý živý plotKvitnúci živý plot
Konkrétne rastliny alebo drevinykrušpán, vavrínovec, cezmína, vtáčí zob, zimolezhrab, buk lesný, javor, hloh, tavoľník slivoňovitý, svíb, lieska tis, tuja, cyprussmrek pichľavý, tuja západná smaragd, tuja riasnatáčernice, ríbezle, lieska, vtáčí zob, buk lesný, čierna baza, trnka, zlatý dážď, pajazmín, tavoľník, tamariška, hlohyňa

Pravidelné strihanie živého plotu

Po úvodnom vytvarovaní vám už zostáva sa o plot začať pravidelne starať a už ho „len“ v podstate strihať. Na strihanie je najlepšie použiť špeciálne nožnice na plot alebo krovinorezy, ktoré sú najostrejšie a zároveň ich rez nespôsobí poničenie okolitých častí plotu. Ak máte vyšší živý plot, dole by mal byť širší ako hore, zhruba o 30 až 50 cm, pričom jeho steny budú mierne šikmé.

Pri nízkom plote to samozrejme neplatí a tam môže byť plot všade rovnaký. Voľne rastúce ploty sú z pohľadu strihania „pohodlnejšie“, lebo nie je potrebné pravidelné strihanie a rezanie, robia sa len omladzujúce alebo udržiavajúce rezy. Typ plotu voľte aj podľa domu a lokality – do mesta sa hodia nižšie a vždy zelené kríky, na vidiek voľne rastúce dreviny, tvarované vysoké ploty z kríkov sa hodia k veľkým záhradám. Pokiaľ potrebujete viac náradia na strihanie, odporúčame ho uskladniť niekde priamo v záhrade, pričom na tento účel sú ideálne záhradné domčeky.

Kedy strihať živý plot?

Vtáči zob na živý plot

Vtáči zob na živý plot

Živý plot z listnatých drevín a kríkov sa strihá obvykle trikrát za rok a to počas vegetačného pokoja, čiže najčastejšie v júni, koncom júla a v auguste. Ak máte plot zo vždyzelených kríkov, tie sa upravujú obvykle od septembra až do zimy, kedy udrú prvé mrazy. Ak je plot zložený z kvitnúcich drevín a kríkov, tie treba strihať na jar hneď po odkvitnutí, pretože kvitnú v pravidelných jednoročných cykloch.

Čo sa týka ihličnanov, tam je údržba veľmi jednoduchá a tento typ plota je najlepšou kombináciou z pohľadu starostlivosti a hustoty – najčastejšie sa tvarujú len dvakrát za rok a to na jar alebo v období tesne pred jarou a na jeseň. Ak ide o voľne rastúce ihličnany, ako napríklad tuje, stačí len zarovnať plot zvrchu, sem tam niekde odrezať z výhonkov. Plot z tují treba ale tvarovať najmä z hlavných výhonkov.

Nožnice na živý plot aj iné náradie pre záhradu u nás!

Pozrieť viac

A aká je starostlivosť o starý živý plot?

Ak už máte živý plot dlhšiu dobu a pomaly začína na niektorých miestach starnúť, je najvyšší čas na jeho omladenie. Staršie a uschnuté kry sa omladzujú najlepšie v období, keď nemrzne, ale už je zimšie, čiže ak vystihnete zimu a príjemné teploty nad nulou, môžete spraviť omladzovací rez vo výške zhruba 20 cm nad zemou. V období jari začne živý plot vyháňať nové a mladé výhonky, ktoré nahradia tie staré.

Dôležité je ale tvarovať aj tieto nové výhonky a to tak čo sa týka rozkonárenia, ako aj výšky, aby postupne zaplnili medzeru starých častí živého plota. Alternatívou môže byť zasadenie úplne novej dreviny v danom mieste, ktorá môže za rok alebo dva rýchlym rastom vyplniť tiež vzniknutú medzeru. Tento postup sa využíva najmä pri vysokých drevinách, kde boli pri sadení veľké odstupy a prirodzený dorast je príliš riedky. Nezabudnite ale ani na starostlivosť o trávnik v okolí živého plotu – ak ešte žiaden nemáte, tu je návod, ako siať trávu.

Dôležité zásady pre strihanie a starostlivosť o živý plot

  • Ak máte rýchlorastúci živý plot, musíte ho strihať častejšie, obvykle je to ale najviac trikrát za rok
  • Naopak pomalšie rastúce dreviny sa strihajú len raz ročne, avšak „počkáte si“, kým na úvod vyrastú do požadovanej výšky
  • Dôležité je nielen strihanie, ale aj hnojenie a to ideálne domácim kompostom, prípadne prírodným hnojivom
  • Alternatívou môžu byť niektoré minerálne hnojivá, pričom pre ihličnany sú určené špeciálne hnojivá so správnym výživovým zložením
Vyspite sa kráľovsky! :) www.NovyNabytok.sk

Ak vás článok zaujal, prosím kliknite, že sa vám páči alebo ho zdieľajte na Facebooku. Ďakujeme!

4.4/5 - (14 votes)
Podobné články
Autor článku
Michal Hrebík

Autor má bohaté skúsenosti so stavbou rodinných domov, nákupom a predajom nehnuteľností, zariaďovaním domácnosti ako aj starostlivosťou o záhradu a okolie rodinného domu. Cieľom článkov je pomôcť každému, kto chce kupovať, stavať alebo tiež zlepšovať svoje bývanie.