Ako siať trávu – tipy a triky

Kto chce mať dokonalý trávnik, musí začať už pri jeho pokladaní. Dôležité je vedieť teda nielen správne kúpiť trávové semená, ale aj vedieť, kedy siať trávu a ako správne siať trávu. Nie je to len jednoduché rozhodenie semien do priestoru a neplatí, že sa to dá robiť hocikedy.

Ako siať trávu
4.8/5 - (13 votes)

Pokládka trávnika si vyžaduje presný postup, pričom iné je pokladanie umelého trávnika a iné siatie trávových semien. Veľa ľudí sa tiež mýli, keď si myslí, že sa tráva sadí – nie, tráva sa seje a aj preto je nesprávna otázka, ako sadiť trávu alebo trávnik. Čo sa týka toho, aká je cena, tá je veľmi individuálna. Ak sa rozhodnete zveriť túto činnosť firme, inú sumu si zapýta tá z väčšieho mesta ako sú napríklad Košice ako tá z vidieku. Čo sa týka doby siatia, ideálne je to v apríli až máji, ale alternatívou môže byť aj september.

thumb_up Chcete si vybrať dobrú pekáreň na chleba na základe nezávislého porovnania? Pozrieť porovnanie

Pokládka trávnika svojpomocne alebo cez firmu?

Ak sa rozhodnete zveriť celú činnosť firme, tak je to síce jednoduchšie, ale oveľa drahšie. Efekt pritom môže byť rovnaký aj pri pokladaní trávnika svojpomocne, pretože ak dodržíte správny postup prác, nie je problém dosiahnuť kvalitné zahustenie aj počas víkendovej práce v záhrade vo voľnom čase. Nechať si položiť trávnik firmou teda odporúčame naozaj len pre tých, čo nemajú čas alebo majú obe ruky ľavé.

Svojpomocná práca má výhodu jednak v úspore financií, ale aj v tom, že si môžete spraviť všetko sami do detailov a „vyhrať sa s tým“. Ak budete dôsledne siať a vykonáte všetky terénne práce správne, nie je problém, aby ste aj v tom najzložitejšom zákutí záhrady nemohli mať krásny rovnomerný trávnik. Na úvod ale pozor – venujte čas aj výberu technológie. Ak ide o trávne semená, prečítajte si recenzie a skúsenosti na internete a vyberajte podľa kvality. Dôležité je aj to, či máte záhradu a budúci trávnik na rovinke, alebo je záhrada vo svahu.

Máme všetko, čo potrebuje trávnik, ale aj záhrada

Pozrieť viac

Ako sadiť trávu ručne semenami

Pokládka trávnika zo semien je jednoduchá. Najprv treba pôdu poriadne prekypriť najlepšie rotavátorom. Ak je príliš tvrdá, je možné si objednať na úvod aj menší traktor na oranie. Po prekyprení pôdy by mala byť zemina tvárna aj hrabľami a nemali by byť žiadne veľké kusy a hrudy nikde na pôde. Následne môžete začať so siatím trávy a tu sa odporúča využiť špeciálny sypací vozík na trávu.

Len vozík na siatie trávy totiž umožní rovnomerné zasiatie do priestoru. Plochu treba prejsť dvakrát v na seba navzájom kolmých smeroch. Následne treba celú plochu pohrabať hrablami, aby sa semená trávy dostali pod pôdu. Na záver je treba plochu uhladiť a využíva sa na to najlepšie valec naplnený pieskom alebo vodou. Aj takýto valec sa dá zapožičať či kúpiť. Po celej práci je dôležité dôsledné polievanie najbližších pár týždňov, ale nie príliš prudkým prúdom vody.

Pokládka trávnika s trávovými kobercami

Pokládka umelého trávnika je pre tých, čo nechcú dlho čakať. Táto činnosť patrí už medzi zložitejšie a aj preto si ju veľa ľudí vyberá formou dodávateľsky, kedy všetko spraví firma. To je ale veľmi nákladne a kto je šikovnejší a dodrží postup, pre toho nie je problémom ani pokládka kobercového trávnika. Aj tu je dôležitá príprava pôdy, ale rozdiel je v tom, že zemina musí byť dokonale hladká a najmä vyrovnaná.

Následne treba kúpené koberce umelého trávnika začať rolovať na pripravený podklad. Dávajte pozor na spoje a na ukončenia, kľudne koberce nastrihnite tak, aby presne doliehali až po koniec a hranu pripravenej plochy. Po uložení všetkých kobercov treba venovať čas poriadnemu zalievaniu a aj zahnojeniu trávnika, ideálne cez vozík na hnojenie trávy, ktorý sa dá kúpiť na tento účel. Nezabudnite dostatočne polievať, to je základ pre to, aby sa trávnik uchytil.

Kedy je lepšia doba na siatie trávy?

Existujú v podstate dva najčastejšie termíny, kedy sa seje tráva a to buď na jar alebo v jeseni. Siatie trávy na jeseň má výhodu v tom, že pôda je obvykle plná živín z leta a nie je taká premrznutá ako po zime. Najčastejšie v tomto období sa robí sadenie trávy v septembri, ale pozor už na sadenie v októbri alebo novembri, pretože semená sa nemusia stihnúť zapustiť do zeme a zima ich môže zničiť. Záleží ale aj od toho, aké klimatické podmienky panujú tam, kde bývate, či už žijete v meste, alebo na dedine.

Siatie trávy na jar má výhodu v tom, že takéto niečo nehrozí, pretože ak zasadíte trávnik napríklad v apríli alebo máji, má pred sebou teplé obdobie. Tu je však riziko práve v pomerne často suchých letách a tak si vyžaduje tráva aj viac zalievania. Naopak na jeseň býva viac daždivo a ak vystihnete teplejšiu zimu, trávniku sa bude dariť. Najmenej vhodným ročným obdobím na sadenie trávnika je leto.

Postup na siatie trávnika ručne

Ručne, vozík alebo stroj?

V princípe, pokiaľ sa rozhodnete pre trávnikové semená a nie kobercový trávnik, máte na výber viaceré technológie postupu. Najčastejšie je ručné siatie trávy, ktoré má ale veľkú nevýhodu v nepresnosti. Dať si do ruky za hrsť trávových semien a ich rozhodenie v polkruhu pred seba alebo vedľa seba je síce najjednoduchšie a najrýchlejšie, ale rovnomernosť nasiatia takéhoto trávnika je veľmi otázna.

Alternatívou je teda pomôcť si nejakým mechanizmom a na tento účel existuje špeciálny vozík na siatie trávy. Dá sa kúpiť menší aj väčší, väčšinou je rozdiel v šírke, pričom podobne ako napríklad pri kosačke na trávu platí, že so širším obsiahnete väčšiu plochu rýchlejšie. Výhodou je, že sypací vozík na trávu sa dá využiť aj na hnojivo alebo posypovú soľ v zime a tak sa jeho cena rýchlo vráti. Najprofesionálnejšou možnosťou je stroj na siatie trávy, ale pre domácu záhradu nie je tak potrebný. V každom prípade, zauvažujte aj nad budúcnosťou a starostlivosťou o trávnik – ak budete mať veľkú kosačku, nezabudnite si kúpiť alebo postaviť aj záhradný domček, kde ju uskladníte.

Netreba zabúdať aj na pravidelné kosenie

Pozrieť viac

Starostlivosť o trávnik

Kosenie trávnika pravidelne je veľmi dôležité

Kosenie trávnika pravidelne je veľmi dôležité

Po samotnom zasiatí alebo zasadení trávnika (technicky je správny prvý termín) netreba zabudnúť na jeho údržbu a starostlivosť. Najdôležitejšie je časté polievanie, ale len veľmi jemne, čiže nie silným prúdom vody, pretože takýto prúd by mohol trávové semená v zemi, ktoré nie sú ešte dostatočne zakorenené, poškodiť. Hnojenie by malo prísť na rad až po roku od zasiatia.

Pred zimou je treba trávnik pokosiť na strednú výšku, čiže určite nie niekoľko centimetrov, ale aspoň 5 až 7,5 centimetra, podľa toho, aké nastavenie kosačka trávnika umožňuje. Nechať príliš dlhú trávu na zimu sa tiež neodporúča, na druhú stranu, záleží to aj od toho, čo jej počas zimy hrozí. Ak máte napríklad malé deti alebo bláznivých psov, mohli by dlhé trsy vytrhať či inak znehodnotiť a to vplýva aj na koreň. Samozrejme, základom je ale vždy pravidelné polievanie, najlepšie hadicou alebo postrekovačom.

Aká trávna zmes je najlepšia?

Sadenie trávnika je aj otázkou výberu správneho typu trávy. Najčastejšie sa predáva kombinovaná zmes tráv, ktorá obsahuje semená viacerých odrôd a druhov, pričom podľa podmienok, využitia alebo namáhania existuje viacero typov trávnikových zmesí. Na najkrajší „anglický“ trávnik sa používa zmes trávna parková, ktorá obsahuje semená najkrajšej, no aj najjemnejšej trávy, ktorá je náročná na údržbu.

Opačným typom je trávna zmes ihrisková, ktorá sa využíva pre najviac zaťažované plochy a hodí sa pre trávnik, po ktorom sa bude často chodiť, utekať alebo bude vystavovaný väčšiemu tlaku. V poslednej dobe sa stáva populárna aj trávna zmes lúčna, niekedy nazvaná aj divoká lúka, ktorá obsahuje semená rôznych druhov divo rastúcej trávy. Medzi špeciálne druhy patria trávna zmes do sucha alebo do tieňa, ktoré vyrastú aj v náročných podmienkach.

Nie je postup ako postup:

  • Siatie trávy si vyžaduje nielen správny technologický postup, ale aj výber vhodného obdobia, kedy nie je príliš vlhko, zima alebo moc teplo
  • Venujte dostatok pozornosti príprave podkladu, čiže v prípade siatej trávy riadne prekyprite pôdu
  • Najlepšie spravíte, ak využijete vozík na siatie a sypanie trávnika, výsledok je najrovnomernejší
  • Po siatí poriadne pôdu premiešajte hrabľami – ideálne sú tie, ktoré majú veľké množstvo tenkých zúbkov
  • Zalievať, zalievať, zalievať – pozor však, aby po zasiatí trávnika neprišla búrka
Objav zľavy! NovyNabytok.sk

Ak vás článok zaujal, prosím kliknite, že sa vám páči alebo ho zdieľajte na Facebooku. Ďakujeme!

4.8/5 - (13 votes)
Podobné články
Autor článku
Michal Hrebík

Autor má bohaté skúsenosti so stavbou rodinných domov, nákupom a predajom nehnuteľností, zariaďovaním domácnosti ako aj starostlivosťou o záhradu a okolie rodinného domu. Cieľom článkov je pomôcť každému, kto chce kupovať, stavať alebo tiež zlepšovať svoje bývanie.