Záhradný domček na náradie musí mať každý kutil

Máte doma kosačky na trávu, skrutkovače, rôzne sady náradia, píly, ručné náradie, nožnice na konáre, nožnice na trávu a nemáte ho kde uskladniť? Nečudo, pretože v tomto prípade už len bežný kufrík na náradie určite nestačí. Práve preto sú vhodné domčeky na náradie.

Záhradný domček
5/5 - (12 votes)

Záhradné domčeky na náradie slúžia primárne na uskladnenie všetkého, čo je potrebné pre bežnú starostlivosť a údržbu o dom, záhradu, pozemok a celkovo bývanie. Taktiež sa sem zmestia rôzne záhradné doplnky a tiež kufre na náradie s menším ručným náradím. Nejedna sada náradia totiž nájde svoje miesto v poličkovom a regálovom systéme takéhoto domčeka a je vždy po ruke, keď ju treba, nehovoriac o tom, že sa tu nájde miesto napríklad aj na bicykel alebo iné sezónne veci, športové potreby a podobne.

thumb_up Chcete si vybrať dobrú pekáreň na chleba na základe nezávislého porovnania? Pozrieť porovnanie

Záhradné chatky vs. špecializované domčeky

Viacero ľudí sa rozhodne pre rôzne záhradné drevené a menšie chatky, ktoré sa dajú kúpiť už z prefabrikovaných dielcov z dreva, prípadne vyhotoviť na mieru. V tomto prípade však nemusí ísť vždy len o špecializované priestory vhodné na uskladnenie náradia alebo príslušenstva do záhrady, takže môže byť problém napríklad s dostatočnou variabilitou priestoru či svetlou výškou.

Naopak existujú aj špeciálne domčeky určené na uskladnenie náradia a vybavenia pre dom a záhradu, ktoré sú napríklad z plechu, prípadne tiež z dreva alebo drevotriesky. Ak si chcete spraviť riešenie na mieru, môžete si ich dať zhotoviť nejakej firme, ale lacnejšie a cenovo výhodnejšie to vychádza vtedy, ak si ich kúpite hotové. Eshopy aj záhradnícke centrá majú naozaj veľký výber. Výhodou je, že takéto domčeky umiestnite hocikde, na rovinke, ale aj v záhrade do svahu.

Murovaný záhradný domček

Na náradie ale aj na odloženie napríklad kosačky, rotavátora či vyžínača zvolí viacero majiteľov robustné riešenie na mieru, čiže vymurovanie. V tomto prípade je najväčšou výhodou možnosť prispôsobenia tvaru a konštrukcie na mieru, avšak ak sa rozhodnete si dať spraviť takýto domček oficiálne nejakej stavebnej firme, musíte rátať s nákladmi aj niekoľko tisíc €, extrémne aj nad 10.000 €.

Navyše murovaná stavba si vyžaduje v každom prípade minimálne ohlásenie, pri väčšej ploche dokonca niekedy aj nutnosť vybavenia stavebného povolenia, aj keď len formou ohlásenia. To, že potrebujete projekt, ani nevraviac. Ide však z hľadiska konštrukcie o najpevnejšie riešenie, ktoré odolá každej nepriazni počasia a navyše je možné si spraviť takýto domček na mieru. Alternatívou ešte môže byť spraviť domček z betónových tvárnic, aké sú aj plot.

Umiestnenie a na čo ešte nezabudnúť

Základom každého typu domčeka do záhrady je umiestnenie. Pamätajte na to, aby ste zachovali určitý odstup od susedného pozemku, obvykle je to minimálne 2 metre, ale presne to určuje územný plán. Dôležité je aj to, z akej konštrukcie je domček zhotovený. Pozor najmä na ľahké plechové domčeky, tu by ste mali zvoliť miesto v závetrí a najlepšie vytvoriť aj podkladnú betónovú platňu.

V každom prípadne nepodceňujte statiku a osadenie akéhokoľvek domčeka. Dôležité je, aby bol pevne spojený so zemou, čo najmä v prípade ľahkej konštrukcie preverí každý silnejší vietor. Tiež pozor na veľké nápory snehu na streche, nezabudnite ich odstraňovať. Zabezpečte domček aj proti napríklad krtkom alebo škodcom, pevná podlaha sa vždy vyplatí. Ak kupujete už hotový, overte si tiež predajcu a dodávateľa. Reklamácia už nie je taká jednoduchá, ako v prípade ručného náradia či záhradných doplnkov.

Na mieru alebo hotový domček?

Či už si vyberiete záhradný domček na mieru alebo hotový, každé riešenie má svoje pre aj proti. V prípade výroby na mieru ide najmä o domčeky vymurované alebo z drevotriesky či drevených hranolov a toto riešenie je výhodné kvôli maximálnej flexibilite. Prispôsobiť si viete pôdorys, tvar, okná, dvere, typ vnútorného usporiadania, avšak za oveľa vyššiu cenu ako v prípade bežného riešenia.

Už hotové záhradné domčeky sa tiež vyrábajú z rôznych materiálov a ponuka je veľmi široká, pričom výhodou je najmä lepšia cena v porovnaní s riešením na mieru. Nevýhodou však môže byť napríklad v určitých prípadoch horšie technologické spracovanie, ako aj napríklad to, že ak si na to netrúfate sami, musíte nechať montáž a inštaláciu takýchto domčekov tiež na odborníkov, podobne ako pri riešení na mieru.

Typ záhradného domčeka a parametrePlechový typovýDrevený typovýDrevený na mieruMurovaný na mieru
Orientačná cena cca za domček cca 2x2 metre200 €300 €500 - 600 €1.000 - 1.500 €
Rýchlosť výstavby1 deň1 -2 dni1 týždeň2 týždne
VýhodyRýchla a lacná stavba, veľký výber rôznych typov záhradných domčekovRýchla stavba, viacero rôznych typov, silnejšia konštrukciaMožnosť získať na mieru všetky rozmery aj pôdorys, možnosť zvoliť vlastné konštrukčné prvkyStabilná konštrukcia, pôdorys aj rozmery na mieru, možnosť farebného zladenia s domom
NevýhodyLabilnejšia konštrukcia, nemožnosť flexibilnejšieho riešenia, nutnosť podlahyNutnosť pravidelnej starostlivosti o drevo, obvykle nekvalitná strešná krytinaDlhšia doba výstavby a vyššia cena oproti typovému, nutná pravidelná starostlivosť o drevoVysoká cena aj dlhá doba výstavby

Plastový, plechový, alebo?

V princípe sa vyrábajú záhradné domčeky z viacerých materiálov, ale najrozšírenejšie sú plechové domčeky, plastové domčeky a drevené záhradné domčeky. V každom z týchto prípadov ide už o prefabrikované a pripravené modely, čiže už o hotové domčeky, ktoré majú svoj pôdorys, prevedenie a zostáva ich už len poskladať a zmontovať priamo v záhrade. Môžu slúžiť nielen ako domček na náradie, ale aj celkovo na úschovu vecí.

Pri výbere materiálu sa treba ale zamerať aj na lokálne podmienky. Fúka u vás často a moc silný vietor? Tak musíte uvažovať nad ťažšou konštrukciou. Netreba tiež zabúdať na návaly snehu, ktoré môžu zaťažiť strechu a celú konštrukciu takéhoto domčeka. V prípade riešenia v podobe dreva alebo muriva problémy so statikou nehrozia, avšak takáto „stavba“ domčeka je finančne aj časovo nákladnejšia a odporúča sa použiť už klasická škridla na strechu. V každom prípade je treba si premyslieť umiestnenie domčeka, ideálne už počas projektovania domu.

Zaujímavé riešenie – drevostavby

Záhradná chatka môže tiež slúžiť ako domček na náradie

Záhradná chatka môže tiež slúžiť ako domček na náradie

V poslednom čase sa do popredia dostávajú aj v záhradách modely drevostavieb, ktoré okrem toho, že slúžia ako technológia pre postavenie klasického rodinného domu, sa dajú použiť aj v rámci konštrukcie záhradného domčeka. Veľmi dôležité je si však uvedomiť výhody aj nevýhody takéhoto spôsobu technického riešenia. Spravidla ide o stavby na mieru, ktoré si vyžadujú aj vybudovanie betónových základov.

Môže ísť buď o stavby z guľatiny alebo z klasických drevotrieskových dosiek, ktoré sa dajú zatepliť a omietnuť zvonka ako aj zvnútra. Nevýhodou je nutnosť presného technologického postupu, naopak výhodou je veľká flexibilita a aj konečný výsledok. Na takýto záhradný domček je ale už potrebné vo väčšine prípadov aj ohlásenie na stavebnom úrade, prípadne aj odborná garancia stavby.

Vyberte si u nás rôzne typy domčekov do záhrady

Pozrieť viac

Osobne alebo cez eshop?

Pri riešení na mieru je úplne prirodzené, že sa záhradný domček rieši osobnou cestou. Ak ste sa ale rozhodli pre kúpu už hotového výrobku, či už ide o plechový alebo iný záhradný domček, nie je nutná osobná kúpa. Môžete si osobne napríklad podobný model pozrieť niekde v predajni, ale následne aj objednať online cez internet. Treba si však vždy overiť typ konštrukcie výrobku.

Pozor si dajte najmä na lacné výrobky z Číny, ktoré môžu mať napríklad tenší plech alebo iné konštrukčné nedostatky, ktoré sa najviac prejavia pri záťaži. Problematické môže byť aj reklamovanie takéhoto domčeku, pretože ak si ho zložíte a postavíte svojpomocne, nemôže sa samozrejme záruka na takýto domček vzťahovať. To je aj nevýhodou – montáž musí byť skutočne na odbornej úrovni.

Zvážte, či skutočne záhradný domček potrebujete

  • Ak máte pivnicu alebo iný priestor v rámci rodinného domu, nemusíte hneď premýšľať nad kúpou domčeka zvlášť
  • Pokiaľ máte ale malý dom a nemáte možnosť využiť podkrovné ani pivničné priestory, zvážte záhradný domček – ale pozor na veľkosť
  • Na uskladnenie v záhradnom domčeku sa dajú využiť aj rôzne policové systémy, môžete sem dať aj záhradné náradie alebo kosačku, napríklad ak kosíte trávnik
  • Ak máte veľa domáceho alebo záhradného náradia, voľte konštrukciu, ktorá „prežije všetko“ a poskytne dostatok priestoru aj patričnú stabilitu
Vyspite sa kráľovsky! :) www.NovyNabytok.sk

Ak vás článok zaujal, prosím kliknite, že sa vám páči alebo ho zdieľajte na Facebooku. Ďakujeme!

5/5 - (12 votes)
Podobné články
Autor článku
Michal Hrebík

Autor má bohaté skúsenosti so stavbou rodinných domov, nákupom a predajom nehnuteľností, zariaďovaním domácnosti ako aj starostlivosťou o záhradu a okolie rodinného domu. Cieľom článkov je pomôcť každému, kto chce kupovať, stavať alebo tiež zlepšovať svoje bývanie.