Nadzemný bazén alebo zapustený bazén?

Záhradné bazény už patria medzi bežnú súčasť vybavenia každého rodinného domu. Či už ide o lacné bazény alebo drahšie modely, je viac možností na výber a to podľa peňaženky ako aj priestorových možností. Ako si vybrať najlepšie s ohľadom na všetky kritéria?

Zapustený bazén
4.4/5 - (14 votes)

Čo sa týka tvarov, je možné nájsť naozaj rôzne druhy a typy bazénov, napríklad oválne bazény, kruhové bazény, ale napríklad aj rôzne atypické tvary, ktoré sa dajú spraviť na mieru. Samozrejme, tieto sú najdrahšie, no zároveň obvykle aj najkvalitnejšie. Čo však spraviť v prípade, že nechcete vyhodiť majland za bazén? Sú jedinou možnosťou len malé bazény? Určite nie. V princípe si však treba vybrať, či má ísť o nafukovacie bazény alebo pevné.

thumb_up Chcete si vybrať dobrú pekáreň na chleba na základe nezávislého porovnania? Pozrieť porovnanie

Zapustené bazény

Bazén v zemi je typom pevného bazéna, pričom môže byť vyrobený z rôzneho typu materiálu. Medzi bazény zapustené do zeme sa obvykle počítajú keramické, kompozitné, sklolaminátové, prípadne aj čiastočne kompozitné bazény. Do zeme sa dajú čiastočne alebo úplne zapustiť aj niektoré typy fóliovaných bazénov, napríklad dobre známe bazény Azuro, ktoré ponúka Mountfield.

Fóliovaný bazén Azuro pre zapustenie patrí medzi vôbec najlacnejšie bazény do zeme, pretože všetky ostatné zmienené možnosti sú pomerne drahé oproti tejto alternatíve. Ich výhodou však je obrovská variabilita tvarov, dostatok rôzneho príslušenstva a doplnkov a celkový dizajn. Kto má teda možnosť zainvestovať do bazénu zhruba od 5 do 10 tisíc €, pre toho je bazén zapustený v zemi lepšou možnosťou.

Nadzemné bazény

Naopak nadzemné bazény patria obvykle medzi cenovo dostupnejšie. Ak ide o nafukovacie bazény, tak sezónna akcia napríklad počas jari alebo leta umožňuje kúpiť si bežný kruhový alebo oválny bazén už okolo 500 € aj s kompletným príslušenstvom nevyhnutným pre prevádzku. Ako nadzemné alebo polozapustené bazény sa dajú využiť aj už zmienené bazény Azuro, prípadne iné podobné fóliované bazény.

Aj tu však treba rátať, že najmä pri väčších a objemnejších bazénoch bude nevyhnutné spraviť terénne práce, minimálne zhutniť podložie, prípadne ho aj vybetónovať. Ak sa bazén polo-zapúšťa, napríklad v prípade fóliového bazéna s plechovými stenami, je nutné vykonať aj betonáž po obvode, kvôli tomu, aby sa zabránilo zosuvu zeminy najmä po období dažďov a po zime. Taktiež platí, že nadzemné bazény sú menej estetické pre záhradu, pretože jednoducho povedané, „viac vyčnievajú“. Ak ich ale máte napríklad vo svahu v záhrade, môžu celkom dobre zapadnúť.

Je jediným vodítkom len cena?

Prirodzene, že ľudia sa najčastejšie orientujú podľa ceny, no treba si uvedomiť, že bazén sa stáva pevnou súčasťou záhrady a okolia domu. Komu ide o dokonalý zážitok už pri pohľad na bazén, jednoducho by sa mal pripraviť na väčšiu investíciu a zaobstarať si zapustený bazén do zeme. Treba samozrejme počítať aj s tým, že s bazénom je spojená údržba, ktorá je náročná jednak na čas, ale aj na finančné prostriedky. Bazénová chémia a príslušenstvo totiž niečo stoja.

Taktiež je treba si veľmi dobre premyslieť typ bazéna a tvar. Kto sa rozhodne v dnešnej dobe investovať do zapusteného bazéna, mal by investovať do bazéna s brodiskom, nie s bežnými schodíkmi. Naopak, ak chcete mať bazén len na občasné radovánky napríklad pre deti, prípadne len na menšie ochladenie sa, je pre Vás zapustený bazén zbytočný luxus. Potom sa nebojte kúpiť kľudne nejaký lacný nafukovací bazén, ktorý je aj jednoduchší na údržbu. Jeho napustenie je tiež veľmi rýchle, stačí mať záhradnú hadicu, najlepšie s navijakom.

Nadzemné bazény nafukovacie alebo s rámovou konštrukciou?

Ak ste sa rozhodli pre nadzemný bazén, máte na výber buď nafukovacie alebo bazény s rámovou konštrukciou a pevnými stenami. Pri nafukovacom bazéne je výhoda, že sa dá veľmi rýchlo preniesť aj inam, prípadne mimo sezóny sa dá jednoducho zložiť a schovať. Pri pevnom s pevnou konštrukciou je to už náročnejšie a obvykle je montáž a demontáž časovo náročná, takže takýto bazén je celoročný.

Čo sa týka vybavenia, tak aj nafukovacie bazény dnes už môžu byť s výkonnou filtráciou, aj keď vo väčšine prípadov len s kartušovou filtráciou. Pre väčšie bazény sa teda volí piesková filtrácia a v tomto prípade ide už častejšie o bazény s rámovou konštrukciou. Pri menšom bazéne nevadí, ak je jeho materiál mäkší a labilnejší, naopak pri bazéne napríklad s objemom niekoľko metrov kubických to je už problém.

porovnanie-bazenov

Výhody a nevýhody pre čiastočne zapustené bazény

Alternatívou k nadzemným bazénom je čiastočne zapustený bazén. Takéto bazény vyrába napríklad Mountfield a to Azuro bazény, ale aj iní výrobcovia. Ide o bazény, ktoré majú pevnú konštrukciu a plášť, najčastejšie z pozinkovaného plechu, pričom ide o kompromis medzi úplne zapusteným bazénom a nadzemným bazénom. Aké majú výhody, nevýhody a za akých okolností sa pre ne rozhodnúť?

Konštrukcia ako taká je dostatočne pevná a tak sa žiada určitá forma zapustenia, avšak nevýhodou je, že aj napriek tomu treba zapustený časť vybetónovať po obvode bazéna a to v hrúbke aspoň 10 centimetrov. Výhodou bazénu je, že napríklad ak máte malé dieťa, máte istotu, že do neho nemôže spadnúť „náhodne“. Nevýhodou je ale rozhodne fakt, že takýto bazén je „ohyzdný“, takže je napríklad treba okolo neho vysadiť živý plot.

Bazény zapustené v zemi a prečo sú populárne

Bazén dnes už nemusí byť luxus

Bazén dnes už nemusí byť luxus

Klasické zápustné bazény do zeme sú cenovo najdrahším riešením, pričom je viacero typov takýchto bazénov. Tie najlacnejšie, ktoré sú napríklad z plechu, však nevydržia príliš dlho, pretože je tu riziko korodovania a to aj napriek najlepšej možnej snahe o izoláciu proti vlhkosti. Kto sa teda rozhodne pre zapustený bazén, musí zvoliť drahšie riešenie, či už sklolaminátové alebo iné, ktoré odoláva podmienkam v zemi.

Pri zapustených bazénoch treba rátať aj s potrebou určitej úpravy okolitého terénu a tiež s tým, že treba pre ne vybudovať šachtu na uloženie filtrácie alebo čerpadla. Z hľadiska používania ide ale o najpohodlnejšie riešenie, ktoré je tiež veľmi estetické. Pozor však ak máte domáce zvieratá alebo malé deti – vtedy si vyberte bazén s brodiskom alebo okolo bazéna musíte dať „plôtik“ proti náhodnému pádu do bazéna.

Bazénové príslušenstvo a doplnky - pozrite u nás

Pozrieť viac

Obstarávacia cena vs. prevádzkové náklady

Ceny bazénov sa líšia podľa typu, konštrukcie a výbavy. Najlacnejšie nafukovacie bazény nie je problém kúpiť za niekoľko desiatok až stoviek €, tie s pevnou konštrukciou zoženiete obvykle do 1.000 €. Polozapustené bazény sú už drahšie a bežný bazén s objemom 20 m3 môže aj s príslušenstvom a betónom na čiastočné ob-betónovanie bazénu stáť napríklad aj na 3.000 €, pri menšom bazéne okolo 2.500 €, pri väčšom aj 4.000 €.

Najdrahšie bazény sú zapustené, kde sa cena pohybuje obvykle od 5.000 € smerom nahor, pričom horná hranica závisí len od veľkosti a vybavenia. Dôležité sú aj prevádzkové náklady, ktoré stúpajú s veľkosťou bazénu a prekrytím. Ak máte bazén s prekrytím, potrebujete menej chémie na čistenie, pH alebo udržiavanie dezinfekcie. Naopak ak prekrytie nemáte, musíte použiť viac chémie. Ročné náklady sú tak od 100 € až po 1.000 €. Bazénové doplnky pre starostlivosť o bazén nájdete aj u nás.

Aké môžu byť typy bazénov podľa konštrukcie:

  • Nafukovacie s prstencom alebo bez prstenca – nadzemné
  • S pevnou konštrukciou a rámom obvykle z plechu – nadzemné, polozapustené aj zapustené
  • Fóliové bazény – nadzemné, polozapustené aj zapustené
  • Kompozitné bazény – zapustené
  • Sklolaminátové bazény – zapustené a momentálne najpopulárnejšie
  • Dizajn-kompozitné (kombinované) bazény – zapustené
  • Keramické bazény – zapustené
Vyspite sa kráľovsky! :) www.NovyNabytok.sk

Ak vás článok zaujal, prosím kliknite, že sa vám páči alebo ho zdieľajte na Facebooku. Ďakujeme!

4.4/5 - (14 votes)
Podobné články
Autor článku
Michal Hrebík

Autor má bohaté skúsenosti so stavbou rodinných domov, nákupom a predajom nehnuteľností, zariaďovaním domácnosti ako aj starostlivosťou o záhradu a okolie rodinného domu. Cieľom článkov je pomôcť každému, kto chce kupovať, stavať alebo tiež zlepšovať svoje bývanie.