Je vozík na hadicu zbytočný alebo užitočný? Pozreli sme sa na zopár modelov

Zavlažovanie záhrad je dôležité no každý sa skôr či neskôr stretne s tým, že si bude musieť vybrať, ako využiť vodu v záhrade, ale aj okolo domu. Základom je distribúcia vody cez hadicové systémy. Čo však robiť, ak máte hadíc okolo domu priveľa a robia neporiadok?

Vozík na hadicu
4.5/5 - (13 votes)

Riešením sú vozíky na hadice a navijaky na hadice. Ide v podstate o základnú výbavu pre každého, kto to myslí so svojou záhradou vážne, ale pozor – vďaka dnešným automatizovaným zavlažovacím systémom si čoraz viac ľudí myslí, že sa bez kvalitnej hadice zaobíde, čo je veľký omyl. Distribúcia vody je dôležitá nielen na polievanie záhrady alebo polievanie trávnika, ale voda sa vám zíde aj pri čistení dlažby, múrov, omietky domu, plotov, pri umývaní auta a tiež počas leta aj na ochladenie.

thumb_up Chcete si vybrať dobrú pekáreň na chleba na základe nezávislého porovnania? Pozrieť porovnanie

Aké sú možnosti distribúcie vody okolo domu

Čo sa týka možností, ako zabezpečiť distribúciu vody okolo domu alebo po záhrade, sú v praxi dva postupy. Prvým je natiahnuť staticky rozvody, ktoré sa buď uložia voľne na trávnik a na zem, alebo sa „zakopú“. Druhou možnosťou je použiť mobilné vozíky alebo iné prostriedky, ktoré môžu byť niekde v dielni alebo mimo domu a použijú sa len vtedy, keď distribúciu vody potrebujete.

Prvý spôsob je ale len zdanlivo pohodlnejší. Jednak, ak budete mať hadice uložené len voľne na povrchu zeme, je to mimoriadne neestetické a tiež to všeobecne zavadzia na zemi. Ak sa rozhodnete pre ich ukrytie pod zem, musíte zvoliť taký materiál, ktorý odoláva poveternostným vplyvom a nepriaznivým podmienkam a to tak v zime, ako aj v lete. Takéto riešenie je už nákladnejšie.

Zavlažovacie systémy sú účinné, ale…

Čo sa týka funkčnosti je jasné, že pravidelné zavlažovanie cez špeciálne zavlažovacie systémy je veľmi pohodlné a účinné, ale ani tu nie sú len výhody takéhoto spôsobu distribúcie vody. Jednak úvodná cena je pomerne vysoká, najmä ak chcete zvoliť kvalitné komponenty a jednak zavlažovanie je statické, čiže ak ho už raz uložíte, len veľmi ťažko budete meniť polohu systému.

Ak ste sa rozhodli natiahnuť niekam do zadnej časti záhrady vodovodné potrubie a vyviesť ho nad zem, musíte mať pre to tiež dobrý dôvod. Robiť to len kvôli tomu, aby ste to nemali ďaleko s krhlou, je veľmi neefektívne. Aj práve preto sa ako najlepšie riešenie z hľadiska ceny a prácnosti javia práve hadicové navijaky alebo vozíky na hadicu – sú skladné, dajú sa odložiť, sú ale aj mobilné a šetria miesto pri uložení hadice.

Vozík na hadicu a prečo zvoliť toto riešenie

Vozíky na hadice predstavujú extrémne mobilné a pohodlné riešenie. Môžu byť plastové, hliníkové, kovové alebo kombinované z viacerých druhov materiálov. Dôležité je, aby boli kolieska maximálne pevné a čo najväčšie, ak máte najmä členitý terén. Takýto vozík sa nezabára do trávnika ani vtedy, ak máte napríklad záhradu do svahu. Pokiaľ ho budete ale využívať najmä na rovine, veľkosť koliesok nie je až taká podstatná.

Rúčka by mala byť každopádne hliníková alebo pevná z kovu. Samotný bubon by sa mal otáčať plynulo, pričom čím väčší je bubon, tým viac hadice sa dokáže na vozík namotať. Lacnejšie modely môžu vyzerať na prvý pohľad subtílnejšie, ale naše skúsenosti ukazujú, že svoju funkciu dokážu splniť a miesto v záhrade si určite zastanú. Aj menší hadicový vozík pritom kľudne pojme napríklad hadicu s dĺžkou 40 metrov a s priemerom 1/2“.

Statický navijak a jeho výhody

Oproti vozíkom sú tu hadicové navijaky, ktoré sú taktiež stavané na hadice o priemeru polovice coulu (cólu) a od vozíkom sa odlišujú najmä tým, že sú určené na statické umiestnenie. Princíp fungovania je ale rovnaký, pretože tieto navijaky majú otočný bubon, na ktorý sa záhradná hadica navíja a to pomocou kľuky. Vytiahnutie hadice je plynulé, kedy sa z bubna hadica odvíja jeho točením.

Niektoré modely sú aj mobilné, takže sa dá kúpiť hadicový navijak pojazdný s kolieskami a ide o akýsi kompromis medzi vozíkom a statickým navijakom. Najčastejšie sa navijaky vyrábajú ako kovové alebo hliníkové, majú aj niektoré plastové súčasti. Tie drahšie modely disponujú aj niektorými vylepšeniami, napríklad úchytkou konektoru hadice proti kvapkaniu. Aj lacnejšie modely ale splnia čo majú – pohodlné používanie a skladovanie hadice.

Poorvnanie výhod a nevýhod distribúcie vody z záhrade

Polievanie je lepšie ako postrekovanie

Postrekovanie trávnika cez zavlažovacie systémy je dlhodobo efektívne, ale napríklad ak potrebujete dostať vodu do čerstvo pripraveného záhonu alebo na čerstvo zasadenú zeleninu či okrasné kvety, najlepšou možnosťou je polievanie. V tomto prípade môže byť zároveň potreba vody vyššia ako je objem bežnej krhly a práve preto je najlepším riešením skombinovať polievanie a jednoduchú distribúciu vody.

Naťahovať sa s hadicami po celej záhrade alebo okolí je nepraktické a dobrý navijak alebo vozík na hadicu poskytnú rýchle a efektívne riešenie. Zároveň netreba zabúdať ani na to, že takýto pomocníci sú skvelí aj keď potrebujete rýchlo napojiť vodu napríklad do vysokotlakového čističa na čistenie stien, dlažby či auta, prípadne ak chcete napojiť vodu na záhradnú sprchu. Využitie je skrátka veľmi široké! Samozrejme sa hadicou dá pohodlne polievať napríklad aj živý plot.

Čo robiť, keď máte 40 metrov hadíc a viac

Vodovodný kohútik vonku sa vždy zíde

Vodovodný kohútik vonku sa vždy zíde

Sú vozíky, ktoré samozrejme pojmú aj 40 metrov alebo 60 metrov, avšak vyvstáva tu najmä praktický problém a to najmä s váhou. Takto ťažký vozík alebo navijak stráca svoju najväčšiu výhodu a tou je jednoduchá manipulácia a mobilnosť. V tomto prípade sa oplatí zvoliť riešenie vo forme rozdelenia hadíc a kúpiť si jeden väčší vozík a jeden menší navijak. Získate tak mobilitu aj praktickosť zároveň.

Ak budete potrebovať napríklad 40 metrov hadice na transport vody, kľudne vytiahnete vozík, zapojíte do zdroja vody a môžete prejsť celú záhradu alebo aj dom dookola. Ak stačí len menšia vzdialenosť, môžete napríklad napojiť „na točku“ len navijak s 20 metrovou hadicou, nechať ho na jednom mieste a postupne si z hadice odvinúť presne toľko, koľko bude treba. A ak potrebujete extrémny dosah, jednoducho cez rýchlospojku naviniete na koniec hadice na navijaku začiatok hadice z vozíka a dočiahnete naozaj hocikam.

Vozíky aj navijaky na záhradné hadice za super ceny

Pozrieť viac

Na kúpu nepotrebujete nikam chodiť!

Najväčšou výhodou tohto vybavenia záhrad je, že na rozdiel od iného sortimentu alebo tovaru nie je treba si vozíky alebo navijaky na hadice „ohmatať“ a tak sa dajú pohodlne nakúpiť aj online, napríklad aj cez náš eshop, kde máme vozíky aj navijaky na záhradné hadice. Samozrejme, nie je problém si nájsť na internete aj iných predajcov, avšak u nás nájdete všetko prehľadne na jednom mieste.

Okrem toho je samozrejme dobré si prečítať aj skúsenosti alebo recenzie iných ľudí, prípadne sa informovať všeobecne napríklad u suseda a podobne. V každom prípade, nákup vozíkov nie je ani tak o značke, hoci napríklad taká Gardena má určite skvelý plastový alebo kovový vozík na hadicu, ale kvalitné spracovanie a najmä to, čo od výrobku očakávate – funkčnosť, mobilitu a ovládanie, splnia takmer všetky modely aj menej známych značiek.

Ako si vybrať správny model

  • V prvom rade si treba zvoliť, či máte záujem o čisto mobilný vozík, alebo skôr o navijak s možnou prídavnou funkciou, čiže mobilitou na kolieskach
  • Bežne je možné použiť jeden vozík na 40 až 60 metrov hadice, ale to závisí aj od jeho veľkosti a ak potrebujete namotať menej hadice, netreba zbytočne veľký vozík
  • Dbajte najmä na ovládanie a pohodlnosť, pričom dizajn alebo značka vôbec nie sú také podstatné ako funkčnosť
  • Niektoré navijaky alebo vozíky už majú aj integrovanú hadicu a pištoľ, čo je najvýhodnejšie z pohľadu ceny, ale ak už máte vlastnú hadicu, bude vám ďalšia zbytočná
Objav zľavy! NovyNabytok.sk

Ak vás článok zaujal, prosím kliknite, že sa vám páči alebo ho zdieľajte na Facebooku. Ďakujeme!

4.5/5 - (13 votes)
Podobné články
Autor článku
Michal Hrebík

Autor má bohaté skúsenosti so stavbou rodinných domov, nákupom a predajom nehnuteľností, zariaďovaním domácnosti ako aj starostlivosťou o záhradu a okolie rodinného domu. Cieľom článkov je pomôcť každému, kto chce kupovať, stavať alebo tiež zlepšovať svoje bývanie.