Záhrada vo svahu ponúka veľké možnosti pre kreativitu!

Záhrada je priestor, ktorý by mal primárne slúžiť na regeneráciu a oddych, čo ale zahŕňa aj aktívny odpočinok. Čo však robiť v prípade záhrady vo svahu? Je možná buď úprava svahu v záhrade, alebo opačný prístup – vyťažiť z nerovnomerného terénu jeho najväčšie výhody.

Záhrada vo svahu
4.6/5 - (13 votes)

Návrhy a realizácia záhrad existuje aj ako špeciálna služba pre verejnosť a majiteľov rodinných domov a priľahlých záhrad, no my vám dnes ponúkneme niekoľko jednoduchých tipov, ktoré ozvláštnia každý svah, či už smerom nahor od domu, alebo smerom nadol od domu. Záhrada do svahu je totiž výzva, ale zároveň aj prázdne plátno a priestor, kde môžete uplatniť svoju fantáziu a kreativitu. Ponúkame teda niekoľko inšpirácii pre to, ako si spraviť vlastný návrh záhrady a zrealizovať ho. Samozrejme, ak ste sa napríklad práve prisťahovali, mali by ste si svoju záhradu najprv zamerať.

thumb_up Chcete si vybrať dobrú pekáreň na chleba na základe nezávislého porovnania? Pozrieť porovnanie

Okrasná záhrada si vyžaduje správnu faunu a flóru

Základom je vedieť, ktoré rastliny sa hodia a ktoré nehodia na ktorý typ svahu. Aj okrasná záhrada na svahu môže byť krásna na pohľad len vtedy, ak zvolíte správne dreviny a rastlinstvo. Na slnečné svahy je ideálne dať napríklad ruže, plazivé borievky, vresy a vresovce, rôzne druhy rozchodníkov, šalvie, nižšie kostravy a rôzne zemolezy, ktoré sa pekne roztiahnu aj do šítky.

Naopak ak je záhrada na svahu, kde nie je toľko svetla a ide o tieň alebo polotieň, treba skúsiť napríklad brečtan, pavinič, zimozeleň, plazivý tis, okrasné trávy a trvalky, ktoré si nevyžadujú toľko starostlivosti a také náročné podmienky. Spomedzi trvaliek sa v takýchto záhradách používajú napríklad zbehove plazivý, černohlávok, papraďorasty, bergénie, pachysandry a podobne. Skúste napríklad navštíviť aj záhradkárstvo, kde vám určite poradia viac rastlín.

Skalky a záhrada do svahu

Najčastejší a najbežnejší návrh záhrady je vo forme okrasných skaliek. Ide o optické vytvorenie poschodia cez rovnaký druh kameňa, spraví sa určitý ostrov alebo súvislý pás a na jeho hornej strane sa nasadia okrasné kvetiny podľa toho, či ide o slnečnú alebo menej slnečnú stranu svahu. Výhodou je pomerne rýchle a jednoduché vybudovanie, ale samozrejme bez určitej práce to nepôjde.

Popri skalke môžu ísť aj schodíky, ideálne vytvorené z rovnakého kameňa. Čo sa týka kameňa na oddelenie poschodí v záhrade, môžete ho buď naukladať voľne, ale musí byť dostatočne ťažký, aby ho zemina, obzvlášť nasiaknutá vodou, nevytlačila, alebo môžete využiť tzv. kameňokoše. Problém však je, že viacero ľudí má voči nim odpor z estetického hľadiska a my sa ani nečudujeme.

Okrasná záhrada vo svahu cez terasovanie

Tu už sú potrebné tvárnice na spevnenie svahu alebo palisády. Musíte zvoliť správny štýl a farbu a potom bude estetický zážitok dokonalý, v opačnom prípade však budete na smiech. Terasovanie je na prvý pohľad jednoduchá technika, ako si poradiť so svahom v záhrade, ale len tak to vyzerá. Potrebujete mať presné línie, presne vymerať úrovne „terasy“ a tiež každú detailne realizovať.

Využiť sa dá aj drevo na terasovanie a na vytvorenie ozdobných palisád, ale treba sa oň veľmi dobre starať. Ak však napríklad skombinujete terasovanie a skalky, tak len vo veľmi veľkej záhrade a využite podobný typ materiálu, inak sa to bude byť už na prvý pohľad. V každom prípade, pri terasovaní musí byť koniec terasy pevný a nesmie sa za žiadnych okolností hýbať, preto aj tu je možné využiť napríklad betónovanie aspoň hraničných palisád či tvárnic.

Kvetinové záhony a záhrada v kopci

Ak sa chcete vyhnúť veľkým zemným prácam, odporúčame kvetinové záhony. Ak zvolíte správne kombináciu kvetín a drevín rastúcich do výšky spolu s plazivými rastlinami, nemusíte si robiť veľké starosti s terénnymi úpravami. Samozrejme, aj v tomto prípade sa hodí spraviť schodíky, ak je svah príliš prudký. Tie môžu byť buď z okrasného kameňa, alebo aj z betónu – ak zvolíte napríklad správnu farbu dlažby, nič nepokazíte.

Čo sa týka záhonov, ideálne zloženie je kombinácia rastúcich a plazivých rastlín, ako sme si už povedali, ale nezabudnite nasadiť tak kvitnúce ako aj nekvitnúce trvalky a okrasné trávy. Tu však musíte mať na pamäti, že ak nasadíte príliš veľa trávy, musíte ju z času na čas aj pokosiť, takže túto možnosť si vyberte len vtedy, ak je do záhonu dobrý prístup kosačkou.

Možné riešenia v záhradeSkalkyTerasovanieKvetinové záhonyTrávnikVresovisko
Výhody riešeniaKombinácia viacerých farieb a kameňa sa hodí skoro všadeVeľmi estetické riešenie v prípade väčšieho svahu s možnosťou ľubovoľnej výsadbyJednoduché založenie záhonov a možnosť pestovať rôzne druhy kvetov narazRýchle a jednoduché vyriešenie akejkoľvek väčšej aj menej plochyRýchle a nenáročné skrášlenie záhrady
Nevýhody riešeniaNa úvod je treba viac práce a pri veľkom svahu aj spevnenie väčšími kameňmiNutná maximálna presnosť a pri použití dreva aj pravidelná starostlivosťTreba dostatočne kvalitnú pôdu a pravidelné zalievanieNutnosť pravidelného kosenia a počas sezóny aj každý druhý deňPočas jari alebo leta nie je vresovisko najkrajšou ozdobou záhrady

Jednoduchý trávnik

Ak chcete jednoduchú záhradu bez veľkej prácnosti, jednoducho nasaďte trávnik. V tomto prípade nemusíte vôbec robiť žiadne zmeny, úprava svahu v záhrade nie je nutná žiadnymi terénnymi prácami, jednoducho stačí nasiať trávnik alebo položiť trávové koberce. Takéto riešenie má však výhodu len na úvod, pretože následne príde potreba pravidelného kosenia a tu vzniká problém.

Snažte sa vyhnúť jednak tomu, aby ste museli kosiť príliš prudký svah, ale aj tomu, aby vznikali kopce a priehlbiny, pretože sa budete s kosačkou zabárať do terénu. V tomto prípade je tak vhodnejšie skombinovať plochy so skalkami a s trávnikom, ale pozor, aby šlo o súvislé a väčšie plochy a nemuseli ste nakoniec s kosačkou nacvičovať v takejto kopcovitej záhrade slalom pomedzi skalky.

Vodné plochy a jazierka

Kvety v záhrade majú nezastupiteľné miesto

Kvety v záhrade majú nezastupiteľné miesto

To, čo ozvláštni každú záhradu, je tečúca alebo stojaca voda. Najlepšie je oba druhy „vodných dekorácií“ v záhrade skombinovať. Ak máte príliš veľký svah a dostatok práce či finančných prostriedkov, jednoznačne originálnym nápadom je vodopád. Ten môžete vytvoriť z veľkých kameňov, na spodku v najnižšej časti záhrady bude umelé jazierko a cez čerpadlo sa bude voda dostávať nahor, do menšieho, odkiaľ bude padať dole.

Druhou možnosťou je sústava jazierok spojená potôčikom, pričom v tomto prípade nie je povinnosťou použiť vždy čerpaciu techniku, pokiaľ je svah dostatočný. Ak nie je, tak je samozrejme treba vode „v pohybe“ pomôcť. Pokiaľ však takýto potôčik aj jazierka obkolesíte kameňmi, skalkami, záhonmi a ponad vodu dáte aj menší drevený mostík, je to dokonalé. Chýba už len lavička pri jazierku a výhľad na západ slnka! Ak máte prudší svah, je to aj možnosť ako zaujímavo vyriešiť zapustený alebo aj nadzemný bazén.

Všetko pre záhradu a pestovanie nájdete priamo u nás

Pozrieť viac

Vresovisko ako ľahké riešenie pre svah v záhrade

Ak sa vám naozaj nechce nič príliš riešiť, no máte radi farebnosť a chceli by ste mať „živú“ záhradu, odporúčame vresovisko. Založenie aj údržba sú veľmi jednoduché, je možné kombinovať nasadenie potrebných drevín a rastlín aj napríklad s vyššími drevinami a ak budete mať dostatok trpezlivosti, môžete si spraviť na záhrade atmosféru kosodreviny, hoci bývate aj na juhu Slovenska.

Výhodou tohto riešenia je, že nech je svah akýkoľvek prudký, vresovisko mu dá vždy správny dizajn, tvar a opticky ho zarovná. Sú aj prípady, kedy sa vresovisko vybudovalo napríklad na konci umelej terasy so sklonom 60 stupňov – no povedzte, nie je to ideálne riešenie pre každý svah? Nezabudnite sa ale držať určitých farebných zásad – kombinujte 2 až 3 farby, viac naozaj len v prípade, že sa vám to skutočne páči.

Nezabudnite na schody, schody a ešte raz schody

  • Sk máte príliš členitý terén a svah je prudký, sú schody ideálnym riešením v kombinácii s ktorýmkoľvek štýlom úpravy záhradu vo svahu
  • Či už využijete betónové tvárnice alebo svahové tvárnice z iného materiálu, schody do svahu musia byť také, aby sa nešmýkali a neboli príliš prudké
  • Ak máte viacero úrovní a využívate napríklad terasovanie, kľudne si spravte na širšom „medziposchodí“ aj záhradné sedenie
  • Nezabudnite na spevnenie svahu, ak si to vyžadujú podmienky v danej oblasti, napríklad časté dažde, čo býva typické napríklad pre niektoré oblasti vidieka
Vyspite sa kráľovsky! :) www.NovyNabytok.sk

Ak vás článok zaujal, prosím kliknite, že sa vám páči alebo ho zdieľajte na Facebooku. Ďakujeme!

4.1/5 - (15 votes)
Podobné články
Autor článku
Michal Hrebík

Autor má bohaté skúsenosti so stavbou rodinných domov, nákupom a predajom nehnuteľností, zariaďovaním domácnosti ako aj starostlivosťou o záhradu a okolie rodinného domu. Cieľom článkov je pomôcť každému, kto chce kupovať, stavať alebo tiež zlepšovať svoje bývanie.