Bývanie na vidieku alebo v meste?
Kategória: Nehnuteľnosti, Porovnania Aktualizované dňa 19. mája 2016
Neviete sa rozhodnúť, či je lepšie bývanie v meste alebo radšej na dedine na vidieku? Porovnanie je veľmi náročné, pretože veľkú úlohu zohráva najmä individuálna situácia každého človeka. Na druhú stranu, bývať na vidieku je úplne iná káva ako bývať v meste.
Veľmi dôležité je porovnať si aj to, či bývate na vidieku v rodinnom dome alebo v byte, prípadne či kupujete byt v meste alebo kupujete dom v meste. Vzhľadom na to, že najčastejšie však ľudia bývajú v meste v byte a na vidieku v rodinnom dome, bude toto porovnanie zamerané najmä na tieto dve situácie. Zoberme si príklad klasického stredne veľkého mesta, ako je napríklad Trenčín, Nové Zámky alebo Poprad a porovnajme to s bežným vidiekom.
Aké je to bývať v meste
V meste máte výhodu, že je všade blízko. Bez MHD alebo s ňou, nie je problém sa dostať rýchlo hocikam, kam potrebujete a je jedno, či máte byt v centre mesta, alebo niekde na jeho okraji. Nezanedbateľná je aj občianska vybavenosť, pretože viacero potravín, školy, škôlky, reštaurácie a iné služby sú doslova po ruke. Väčší je aj celkovo výber rôznych obchodov a predajní a tiež možnosti na zábavu.
Naopak nevýhodou je obvykle horšie ovzdušie. Tiež treba vziať do úvahy, že ceny bytov v meste sú dnes už pomerne vysoké. Navyše, za prevádzku sa platia tiež nemalé náklady, takmer zrovnateľné s rodinným domom. Problém je tiež obvykle s nedostatkom zelene a prírody všeobecne. Bývanie v byte ako takom je taktiež problém z hľadiska miesta, pretože väčšina má malú kúpeľňu aj malú kuchyňu. Aj preto si treba veľmi dobre vyberať byt.
Čo Vás čaká na dedine
Ak už viete, ako kúpiť rodinný dom na vidieku tak, aby ste nekupovali mačku vo vreci, prípadne ak ste sa rozhodli pre stavbu rodinného domu a je jedno či ide o dom na kľúč alebo stavbu domu svojpomocne, tak potom máte výhodu najmä v tom, že si budete užívať priestrannosť bývania. Veľký dom, veľký pozemok, možnosť kedykoľvek si posedieť vonku na terase, to je úplne iný život a veľké plus pre psychiku.
Taktiež vo väčšine prípadov je život na vidieku z hľadiska ovzdušia zdravší. Problémom ale je, že aj tu sú negatíva. Môžu to byť hlučný sused, u nás ešte stále pretrvávajúce vypaľovanie v záhradách, časté používanie kosačky alebo píly aj počas víkendu, prípadne problémy s túlavými zvieratami. Negatívom je aj obmedzenie možností ohľadom obchodov a služieb a nutnosť dochádzania do mesta. A nezabudnite ani na pravidelnú starostlivosť o záhradu.
A čo bývanie v rodinnom dome v meste alebo v byte na vidieku?
Samotné plusy a mínusy bývania v dome alebo v byte sa eliminujú ale v situácii, ktorá síce nie je častá, ale niekedy nastane – ide o stav, kedy máte možnosť bývať v byte alebo dome či už na vidieku alebo v meste. V tomto prípade treba zohľadniť len tie faktory, ktoré sa neviažu na štýl bývania, ale najmä na okolité prostredie. Dedina je skrátka zdravšia, ale je prosto ďaleko a služby sú tu obmedzené.
Naproti tomu, v meste je všetko blízko, máte možnosť ísť sa zabaviť či nakupovať, ale problémy s hlukom alebo smogom sú tu prítomné aj vtedy, ak bývate v priestrannom rodinnom dome. Navyše, ceny rodinných domov v meste sú dnes riadne vysoké a ak by ste chceli porovnanie ceny domu v meste a na dedine, zrejme by ste zobrali okamžite vidiek. To platí aj v prípade ceny bytov na dedine. Na druhú stranu, cena za dochádzanie z hľadiska peňazí aj straty času Vás môže veľmi rýchlo presvedčiť, že jedno či druhé nebol dobrý nápad.
Bývanie na dedine alebo meste z pohľadu financií
Viacero ľudí určite ako argument v prospech bývania na vidieku hovorí o „lacnejšom živote“. Aká je realita? Z hľadiska miestnych daní a poplatkov je v drvivej väčšine prípadov naozaj lacnejšie bývanie na vidieku, či už ide o daň z pozemku, daň z nehnuteľnosti – stavby alebo poplatky napríklad za komunálny odpad či psa. Tu však, ak nerátame dopestovanie zeleniny v záhrade, výhody končia.
Naopak, každodenné dochádzanie do práce alebo školy predražuje bývanie mimo mesta, aj keď tu závisí od vzdialenosti a konkrétneho spôsobu dopravy. Do úvahy treba brať aj nakupovanie, pretože väčšina obcí má len jednoduché potraviny, kde je tovar zvyčajne drahší ako v mestskom supermarkete. Lacnejšie však asi ide do peňazí „večer v pohostinstve“ na dedine, aj keď ruka v ruke s cenou ide väčšinou aj výber a prostredie.
Výhody a nevýhody z pohľadu zdravia
Jedna vec hovorí jasne v prospech života na vidieku a to je lepší vplyv na zdravie. V tomto prípade to je ale tiež veľmi individuálne, aj keď vo väčšine prípadov určite platí, že napríklad ovzdušie a prašnosť v meste je väčšia ako na vidieku. Taktiež pravidelný hluk napríklad z áut a dopravy je v meste intenzívny monotónne a najmä počas celého dňa, čo sa na vidieku spravidla nestáva.
Druhou stranou mince ale je vplyv aj na psychické zdravie, takže ak človek nemá napríklad stresy z práce alebo z iného externého faktoru, život na vidieku je všeobecne kľudnejší a jednoduchší, čo znamená najmä úľavu na človeka a zbavenie sa napätia. Aj v tomto prípade veľa záleží individuálne od každého z vás, či si vie vôbec pohodovú atmosféru vytvoriť. Tichá dedinka jej ale rozhodne praje viac ako uponáhľané mesto! A napríklad posedenie v krásnej záhrade je skvelý relax.
Na samote to nemusí byť vždy ideálne
Existujú aj určité extrémy, ktoré nemusia korešpondovať so všeobecnou predstavou o bývaní a živote. Napríklad bývanie v obci na samote sa môže javiť ako balzam na dušu, ale má aj svoje úskalia. Ak sa chystáte bývať naozaj sami, tak pozor napríklad na zvýšené riziko krádeže a prepadnutia, prípadne ak budete potrebovať pomoc pri zranení, musíte rátať s tým, že na blízku nebude žiaden „sused“.
Podobne to platí napríklad s dopravnou dostupnosťou – viaceré okrajové časti dedín môžu mať počas zimy problém s odhŕňaním snehu, prípadne s dopravou dostupnosťou po nekvalitnej ceste. Vedie k vysnívanému pozemku alebo domčeku prašná cesta, ktorá je podľa predajcu a realitnej kancelárie „spevnená“? To sa môže zdať v peknom letnom počasí, ale ako náhle príde búrka, môže sa to zmeniť.
Centrum mesta má aj svoje muchy
Taktiež v prípade bývania v meste treba vidieť rozdiel medzi kľudnejšou časťou alebo sídliskom a bývaním v centre mesta. Centrum má výhody, že je všetko blízko a „na skok“, ale viete o tom, že ľudia z okolia mesta aj z jeho okrajových častí chodia tiež do centra pracovať, do školy, za zábavou, najesť sa a kultúrne sa vyžiť? Nedostatok parkovacích miest je len jedným dôsledkom týchto faktorov.
Musíte rátať napríklad aj s posunutím nočného kľudu a rizikom, že blízko Vás môže vzniknúť prevádzka, ktorá bude otvorená dlho do noci. Čo v takom prípade? Bohužiaľ, ako ukazuje prax, petíciou sa moc nedosiahne. Skrátka, život v centre mesta so sebou prináša aj tieto nevýhody. Pokiaľ však ide len o menšie mesto, nemusí to byť také vypuklé, ako napríklad pre naše hlavného mesto Bratislava. Na skúšku by ste si to ale mohli skúsiť najprv len cez prenájom bytu a až potom si byt v centre kúpiť.
Prečo sa rozhodnúť pre mesto alebo vidiek?
- Zvážte nutnosť dochádzania do mesta
- Ak máte školopovinné deti, viac možností majú v meste – existuje voči tomu alternatíva na dedine?
- Chcete na dôchodok kľudnejší život? Mesto potom už nie je asi tak atraktívne ako vidiek
- Veľa ľudí sa rozhoduje aj podľa ceny nehnuteľnosti, ale treba povedať, že tento jednorázový faktor by nemal byť určujúci, inak to môžete o pár rokov oľutovať