Kúpa bytu na hypotéku – postup ako na to

Hypotéka na byt sa dá získať vo viacerých bankách, či už ide o tie väčšie ako sú ČSOB, VÚB alebo Slovenská sporiteľňa, prípadne aj menšie ako napríklad mBank. Ako postupovať, ak si chcete kúpiť byt cez hypotekárny úver a aké podmienky musíte splniť?

Kúpa bytu na hypotéku
4.2/5 - (15 votes)

Ak nemáte dostatok finančných prostriedkov v hotovosti, tak jedinou možnosťou je hypotekárny úver. Ide o úver, ktorý poskytujú banky a je určený primárne na prefinancovanie väčších investícií do nehnuteľnosti, čiže aj na kúpu bytu. Samozrejme, jeho získanie nie je úplne jednoduché a je potrebné rátať s tým, že na vybavene je treba splniť viacero podmienok. Tie sa týkajú jednak vás ako klienta, ale tiež aj nehnuteľnosti, ktorú idete kúpiť. Celý proces má určitý postup a vyžaduje si najmä dostatočnú informovanosť.

thumb_up Chcete si vybrať dobrú pekáreň na chleba na základe nezávislého porovnania? Pozrieť porovnanie

Druhy hypoték

Najčastejšie sa u nás používa bežná účelová hypotéka, ktorú majú v ponuke všetky banky. Ide o dlhodobý úver s možnosťou splácania až do 30 rokov, v niektorých prípadoch až do 40 rokov. Na vybavenie úveru je treba mať dostatočný príjem a dostatočnú bonitu, ako zábezpeka sa používa založenie nehnuteľnosti, ktorá sa cez úver kupuje. Požičať sa dá aj na celú sumu nehnuteľnosti, prípadne na 80 až 90%, ale samozrejme aj na menej, podľa situácie. Hypotéka sa dá použiť tak na kúpu bytu alebo aj na kúpu rodinného domu, prípadne v prípade dostatočnej bonity niekedy aj na kúpu pozemku.

Druhou možnosťou je hypotéka pre mladých, ktorá má ale tvrdšie podmienky na získanie. To preto, lebo ide o zvýhodnený úver s podporou od štátu a banky a vďaka tomu je splácanie prvých 5 rokov výhodnejšie, keďže úrok je nižší o 3 percentuálne body. Aby ste ale takúto hypotéku získali, musíte mať vek do 35 rokov, príjem do 1,3 násobku priemernej mzdy a požičať sa dá len do 70% nehnuteľnosti alebo do 50.000 €.

Aké treba splniť podmienky na hypotéku

V prvom rade je potrebné mať určitý príjem a vedieť ho v prípade potreby preukázať. Hypotéka bez dokladovania príjmu, známa z minulosti, sa dnes získava naozaj už len ťažko a ide len o prípady, ak ste klientom banky dlhšiu dobu a máte tam účet, na ktorý vám chodí pravidelne plat. Druhou podmienkou okrem príjmu je aj založiť nehnuteľnosť – hypotéka bez založenia nehnuteľnosti sa získať nedá.

Hypotéka so štátnym príspevkom pre mladých má aj vyššie zmienené podmienky, klasická hypotéka väčšinou žiadne obmedzenie nemá. Jediné obmedzenia môžu vyplývať z bonity klienta alebo z hodnoty nehnuteľnosti. Najväčším problémom je získať hypotéku na 100 percent nehnuteľnosti, čo banky dnes dávajú už pomenej, prípadne ak ste živnostník, musíte mať naozaj dobrý príjem, aby ste úver získali.

Na čo sa dá úver využiť a nezabudnite na porovnanie!

Hypotéka je všeobecný úver využiteľný nielen na prefinancovanie nehnuteľnosti, hoci za týmto účelom je najviac využívaná. V prípade bezúčelových hypoték ale nie je problém požičať si aj bez toho, aby ste museli peniaze použiť len na nehnuteľnosť, alebo aby ste vôbec museli dokladovať ako ste ich použili. Taktiež sa dá hypotéka využiť aj na pozemok, ale len ak je dostatočne bonitný.

Základom je porovnanie si viacerých ponúk, pretože vďaka veľmi širokej ponuke bánk je možné nájsť tak výhodnejšie, ako aj menej výhodné ponuky. Treba si vybrať najprv typ úveru, aký chcete, čiže buď klasickú komerčnú hypotéku alebo hypoúver pre mladých a následne si dať vypracovať viac nezáväzných ponúk na úver a porovnať si tak finančné ako aj iné podmienky.

Najprv si treba vybrať byt

Ak kupujete hypotekárny úver na byt, základom je vybrať si nehnuteľnosť. Tejto téme sme sa už venovali v našom článku na tému Ako kúpiť byt a nájdete tam viacero zaujímavých tipov a rád, ako neprehliadnuť niekedy dôležité detaily. Čo sa týka samotného výberu, na úvod si ujasnite, aký byt potrebujete a to nielen čo sa týka počtu miestností, ale aj lokality a iných vlastností, vrátane ceny.

Navštívte všetky byty, ktoré budú vaše očakávania spĺňať, vykonajte obhliadku a samozrejme nezabudnite ani na to, aby ste sa informovali, či je možné byt kúpiť aj cez hypotekárny úver. Najlepšie je sa to spýtať už priamo telefonicky pred obhliadkou, ale na druhú stranu, väčšina predávajúcich s tým problém nemá. Vybavenie hypotéky z časového hľadiska dnes už väčšinou nie je príliš zdĺhavé.

Porovnanie bežnej účelovej hypotékySlovenská sporiteľňamBankVÚBČSOBTatra Banka
Koľko sa dá požičať na hypotéku7.000 € - 200.000 €7.000 € - 500.000 €6.600 € - 500.000 €4.500 € - 500.000 €10.000 € - 100% hodnoty nehnuteľnosti
Aká môže byť splatnosť hypotéky10 rokov - 30 rokov1 rok - 40 rokov4 - 30 rokov4 - 30 rokov4 - 30 rokov
VýhodaDo 70% bez preukazovania účelu úveruDo 50% aj bez dokladovania príjmuFixácia úroku hypotéky od 1 do 10 rokovAj do 100% hodnoty nehnuteľnostiAj do 100% hodnoty nehnuteľnosti

Ideme do banky

Ak už máte vybraný vysnívaný byt, ktorý sa dá kúpiť aj cez hypotekárny úver, nasledujúce kroky musia smerovať do banky. Najlepšie je, ak ste sa už predtým v banke informovali, či vôbec máte nárok na hypotéku – stačí zájsť do ktorejkoľvek banky a dať si spraviť tzv. prescoring, kedy za prepážkou zistí pracovník banky, či vám je možné požičať a nemáte problém napríklad s úverovým registrom alebo nízkym príjmom.

Ak už viete, ktorý byt chcete prefinancovať na hypotéku, vyžiadajte si od neho list vlastníctva, kópiu katastrálnej mapy (alebo si tieto veci sami stiahnite online z cez Katasterportál) a ak sa dá, tak aj doklad o dátume alebo roku kolaudácie bytového domu. Zaneste toto všetko do banky a môže sa začať proces schvaľovania hypotéky. Okrem dokladov od bytu budete ale potrebovať aj doklady „od vás“.

Potvrdenia a iné dokumenty

Nevýhodná hypotéka môže pokaziť radosť z bývania

Nevýhodná hypotéka môže pokaziť radosť z bývania

V prípade, ak ste zamestnanec, najlepšie je doniesť so sebou rovno aj výplatnú pásku alebo potvrdenie o výške príjmu od zamestnávateľa. Ak podnikáte alebo ste samostatne zárobkovo činná osoba, je lepšie mať so sebou kópiu podaného daňového priznania a potvrdenie z daňového úradu, že nemáte žiadne podĺžnosti a nedoplatky na daniach alebo iné nesplatené záväzky voči nemu.

Individuálne podľa situácie môže banka vyžadovať aj iné doklady, ale dnes si vo väčšine prípadov dokáže ostatné veci zistiť cez rôzne registre sama. Najdôležitejšími vecami sú nielen výška príjmu, ale aj jeho typ a stabilita, typ pracovného pomeru, ale tiež finančná minulosť klienta, čiže to, akú mal v minulosti platobnú disciplínu a ako splácal minulé úvery. Ak je všetko v poriadku, hypotéke je obvykle do pár dní až týždňov schválená.

Sťahujete sa? Vybavte si domácnosť u nás!

Pozrieť viac

Vyplatenie hypotéky

Vyplatenie hypotéky je obvykle naraz s podpisom kúpnopredajnej zmluvy, ktorá sa musí zaniesť do banky, tam sa podpíšu aj zálohové zmluvy na byt, ktorý sa obvykle zakladá a je zároveň predmetom kúpy a podáva sa návrh na vklad na kataster na zaregistrovanie zmeny majiteľa. Obvykle už pri podaní návrhu banka vypláca peniaze z úveru a to podľa zmluvnej dohody, najčastejšie priamo predávajúcemu.

Všetko záleží od toho, na akú sumu ste si brali hypotéku a koľko ste financovali z vlastných zdrojov. Čo sa týka katastrálneho úradu, obvykle trvá zmena majiteľa 30 dní, ale dá sa to aj urýchliť, ak si priplatíte. Hneď, ako nastane zmena majiteľa, je možné ísť vybavovať ďalšie veci a vy ako nový majiteľ bytu si môžete ísť zmeniť energie a ich dodávateľov ak máte záujem, prípadne prihlásiť na seba daň z nehnuteľností. Po prevzatí bytu nezabudnite tiež podpísať protokol o prevzatí, kde sa presne zapíše stav energií, ktorý je potrebný pri zmene majiteľa bytu, čiže ich odberateľa.

Kde sa dá hypotéka vybaviť?

  • Môžete skúsiť veľké banky ako napríklad Tatra Banka či ČSOB, prípadne menšie, ako je napríklad UniCredit Bank alebo Prima Banka
  • Výpočet hypotéky je možné si spraviť orientačne aj online, slúži na to internetová kalkulačka na stránke takmer každej banky
  • Nezabudnite si overiť aj skúsenosti klientov s každou bankou, napríklad cez internet
  • Ak chcete, môžete nechať vybavenie úveru na sprostredkovateľa, ale aj v tomto prípade pozor na serióznosť
  • Niekedy môžu pomoc s vybavením hypotéky ponúknuť aj realitné kancelérie
Objav zľavy! NovyNabytok.sk

Ak vás článok zaujal, prosím kliknite, že sa vám páči alebo ho zdieľajte na Facebooku. Ďakujeme!

4.5/5 - (13 votes)
Podobné články
Autor článku
Michal Hrebík

Autor má bohaté skúsenosti so stavbou rodinných domov, nákupom a predajom nehnuteľností, zariaďovaním domácnosti ako aj starostlivosťou o záhradu a okolie rodinného domu. Cieľom článkov je pomôcť každému, kto chce kupovať, stavať alebo tiež zlepšovať svoje bývanie.