Projekty rodinných domov poskytujú veľké možnosti

Rozmýšľate či si vybrať projekt na mieru alebo zvoliť radšej niektorý katalógový? Hoci sa to tak nemusí zdať na prvý pohľad, aj katalógové projekty dnes poskytujú veľa možností, ako si vybrať bývanie podľa svojho sna a zároveň dostať projekt v adekvátnej cene.

Projekty rodinných domov
5/5 - (12 votes)

Najväčším problémom je, že väčšina projektov neráta s určitými extrémnymi situáciami, ako napríklad vtedy, ak máte veľmi úzky pozemok alebo ak potrebujete dom naprojektovať nie úplne lineárne a rovnomerne v dôsledku polohy pozemku. V tomto prípade sa naozaj je treba obrátiť radšej na architekta, ktorý spraví dom na mieru presne podľa toho, čo človek potrebuje. Ak však máte dostatočne veľký pozemok a nie ste príliš obmedzený napríklad šírkou, je najlepšie začať najprv s katalógovými projektami.

thumb_up Chcete si vybrať dobrú pekáreň na chleba na základe nezávislého porovnania? Pozrieť porovnanie

Koľko stojí bežne projekt rodinného domu

V rámci projektov rodinných domov z katalógov sa cena bežne pohybuje zväčša do hranice 1.000 €. V minulosti boli k dispozícii aj lacnejšie projekty, ale treba si uvedomiť, že v súčasnej dobe stúpli aj legislatívne nároky na celú projektovú dokumentáciu. Tá zahŕňa nielen samotnú architektúru rodinného domu, ale aj iné profesie, napríklad elektrinu, plyn, vodu a odpad.

Nezanedbateľné je tiež to, že súčasťou projektu musí byť napríklad aj požiarny projekt, čo sú ďalšie náklady rádovo v desiatkách € navyše. Klasický projekt bungalovu je možné nájsť bezpečne pod hranicou 1.000 €, pokiaľ ide o väčší alebo zložitejší dom, sú samozrejme projekty aj drahšie. Obecne platí, že čím je dom väčší a má viac podlaží, prípadne čím je členitejší, tým je projekt drahší.

Kde nájsť hotové projekty

Najčastejšie sa hľadajú projekty domov na známych webových stránkach ako napríklad Euroline alebo Prodom, no nejde o jediné možnosti. Čo vie možno už menej ľudí a verejnosti je, že už hotové projekty rodinných domov a často krát aj s 3D vizualizáciou ponúkajú aj viaceré architektonické kancelárie a ateliéry. Tieto projekty sú síce o niečo drahšie, ale sú aj viac individuálnejšie.

Výhodou je, že v rámci ponúkaných projektov na všetkých najznámejších weboch je možné si vybrať z niekoľko stoviek projektov a vyberie si naozaj každý – či už máte záujem o bungalov, poschodový dom, prípadne o dom s rovnou (plochou) strechou, čo je dnes znova moderným trendom. Problém môže nastať napríklad ak potrebujete projekt do svahu alebo s pultovou strechou, takýchto je pomenej. Vybrať sa dajú aj projekty rodinných domov s garážou, ako aj s pivnicou.

Katalógové projekty rodinných domov a ich výhody a nevýhody

Ako sme už spomenuli, katalógové domy majú výhodu v lepšej cene a veľmi veľkom výbere. Sú tu aj nevýhody – ak hľadáte projekty rodinných domov na úzke pozemky, projekty radových rodinných domov, projekty rodinných domov do tvaru L alebo príliš členité pôdorysy, výber je už obmedzený. V niektorých situáciách dokonca nie je možné nájsť takýto katalógový projekt vôbec.

Okrem toho, treba si uvedomiť, že projektová dokumentácia musí byť aj osadená na aktuálny stavebný pozemok. Niektoré katalógové projekty túto službu ponúkajú už v cene, iné až za príplatok, čo môže byť okolo 100 až 200 € a treba to teda pripočítať k cene domu. To sa pri projektoch na mieru stať nemôže, pretože tam získavate všetko už „ušité na pozemok“. Problémom je aj zmena existujúceho katalógového projektu, obvykle za poplatok, niekedy sa ale nedá spraviť vôbec.

Projekty rodinných domov na úzky pozemok

V prípade, ak vás limituje šírka pozemku, je treba hľadať projekty úzkych rodinných domov. Samozrejme, pozor ale všeobecne na príliš úzke pozemky, overte si, či sa tam zmestí váš dom, ako aj to, či maj napojenie na inžinierske siete – čo si overiť o pozemku, sa dozviete aj u nás. V tomto prípade je problém pri katalógových domoch, pretože najmenšia šírka je obvykle okolo 7 až 8 metrov a často krát sú takéto domy celkovo subtílne, prípadne úplne nevhodne riešené. V tomto prípade sa nedá robiť nič iné, ako si dať spraviť projekt na mieru, prípadne dlho hľadať už hotový projekt.

Pre niektorých môže byť riešenie napríklad v podobe projektov, ktoré dodávajú priamo stavebné firmy. Tu ide ale viac o náhodu a šťastie, pretože aj stavebné firmy sú komerčný subjekt a v ponuke majú projekty, ktoré sa najviac predávajú, čo nie sú tie, ktoré sú na úzke pozemky. Na druhú stranu, nechceme vás odradiť od hľadania – je možné, že ponuka katalógových domov bude dostatočne široká, aby ste si našli ten pravý.

Najčastejšie chyby pri projektovaní rodinného domu

Individuálne projekty rodinných domov a ich možnosti

V prípade individuálneho projektu na mieru je samozrejme najväčšou výhodou, že si môžete spraviť dom presne podľa seba. To sa týka nielen pôdorysu, ale aj rozloženia miestností, hrúbky steny, hrúbky izolácie a konštrukčných prvkov. Takéto projekty sa využívajú aj pre rodinné domy v tvare L alebo pre domy s atypickým tvarom, pretože sa dá najlepšie využiť členitosť domu a pozemku.

V rámci projektu na mieru je v cene aj umiestnenie na pozemok, čiže situačný plán, taktiež všetky profesie v rámci sietí a energií a viacero architektov ponúka aj výkaz výmer alebo iné služby k projektu navyše. To, prečo sa ale veľa ľudí takýmto projektom vyhýba, je cena. Treba povedať, že v lepšom architektonickom štúdiu stojí takýto projekt aj okolo 3.000 €, ale dajú sa nájsť aj projektanti, ktorí to spravia za 2/3 cenu. Opäť – závisí od veľkosti a členitosti domu.

A čo projekty rekonštrukcie rodinných domov?

Najčastejšie sa robia projekty pre murované domy

Najčastejšie sa robia projekty pre murované domy

Ak potrebujete projekt rekonštrukcie už existujúceho domu, musíte sa obrátiť jedine na architektov a projektantov, keďže v tomto prípade nie je možné zakúpiť žiaden už hotový projekt, nakoľko vždy ide o individuálnu situáciu. Čo sa týka ceny takéhoto projektu pre rekonštrukciu existujúcej nehnuteľnosti, závisí od toho, čo vyžaduje stavebný úrad – či iba pôdorys alebo kompletný projekt.

To závisí aj od miery „prestavania“ a rekonštrukcie – v prípade napríklad len posunutia priečok môže stačiť ohlásenie a jednoduchá projekt za pár desiatok až stoviek €. Ak ale prestavujete strechu, pristavujete ďalšiu izbu alebo robíte iný vážny zásah do konštrukcie, musíte rátať s tým, že za projekt dáte okolo 1.000 € – takýto projekt totiž už slúži pre stavebné konanie o rekonštrukcii.

Idete stavať? Máme všetko, čo potrebujete na stavbe

Pozrieť viac

Projekty 5 izbových rodinných domov

Napriek veľmi veľkému výberu rôznych projektov nastávajú okrem špecifických pôdorysov aj problémy pri veľmi veľkých domoch. Je pravda, že aj tu je k dispozícii veľké množstvo projektov napríklad pre 5 izbové domy alebo aj viacizbové, ale v tomto prípade sa častejšie stáva, že projekt nevyhovuje z hľadiska ani nie tak veľkosti, ako skôr riešenia detailov a určitých častí pôdorysu izieb.

Navyše, takéto projekty sú aj v rámci katalógových projektov drahšie a väčšinou sa už cena pohybuje medzi 1.500 € a 2.000 €. V tomto prípade sa teda stáva čoraz viac, že pri týchto projektoch je možné sa rozhodnúť pre individuálne riešenie, čo je ale napríklad pri takto veľkom dome niekedy lepšie – ak máte dobrého projektanta alebo ak si naštudujete viaceré veci z oblasti stavebníctva, môžete vhodnejším technickým riešením stavby ušetriť to, čo by ste dali za katalógový projekt. Nájsť sa dajú tak projekty pre montované aj pre murované domy.

Pozor na to, čo projekt obsahuje a v akom je štádiu

  • Väčšina katalógových projektov je v rámci tzv. projektu pre stavebné povolenie, čiže nejde o detailný realizačný projekt
  • V prípade katalógových projektov treba tiež rátať aj s nutnosťou umiestnenia domu na pozemok a vypracovania špeciálneho situačného plánu
  • Pozor aj na to, aké materiály sú použité pri projekte a s akými izoláciami sa počíta do podlahy a na strechu
  • Vo väčšine prípadov ale pre väčšinu stavebníkov klasický katalógový projekt domu stačí, vybrať sa dajú domy na vidiek aj domy do mesta
Vyspite sa kráľovsky! :) www.NovyNabytok.sk

Ak vás článok zaujal, prosím kliknite, že sa vám páči alebo ho zdieľajte na Facebooku. Ďakujeme!

5/5 - (12 votes)
Podobné články
Autor článku
Michal Hrebík

Autor má bohaté skúsenosti so stavbou rodinných domov, nákupom a predajom nehnuteľností, zariaďovaním domácnosti ako aj starostlivosťou o záhradu a okolie rodinného domu. Cieľom článkov je pomôcť každému, kto chce kupovať, stavať alebo tiež zlepšovať svoje bývanie.