Prenájom alebo kúpa bytu? Poradíme Vám!

Rozhodujete sa, či si kúpite byť alebo si ho prenajmete? Skúsime vám poradiť, ale konečné rozhodnutie závisí vždy na vás a je dôležité vedieť, akú najbližšiu budúcnosť plánujete a či sa chcete napevno usadiť, alebo naopak, chcete určitú voľnosť.

4.9/5 - (13 votes)

Prenájom bytu je dnes modernou alternatívou k jeho kúpe, najmä ak sa človek rozhoduje o tom, či si má byt kúpiť na hypotéku alebo prenajať. Jednoduché mechanické porovnanie nákladov a sumy na jednu alebo druhú alternatívu by bolo ale veľmi povrchné a preto je treba sa sústrediť komplexne na celú situáciu a zodpovedať si viacero otázok, nielen tie finančné. Áno, väčšina ľudí bude prihliadať v prvom rade na peniaze, ale treba si zvážiť tiež ďalšie možnosti – napríklad aj tú, či budete o pár rokov stále chcieť bývať tam, kde teraz.

thumb_up Chcete si vybrať dobrú pekáreň na chleba na základe nezávislého porovnania? Pozrieť porovnanie

Prenájom bytu ako súčasť moderného života mladých

Dnes si byty prenajímajú najmä mladí ľudia, ktorí sa chcú osamostatniť od rodičov a skúsiť žiť na vlastnú päsť. Či už sa priamo odsťahujú do iného mesta alebo zostanú v tom istom, na tom až tak príliš nezáleží. Prenájom bytu za týmto účelom sa dá nájsť úplne všade, či už ide o väčšie mestá ako Bratislava, Žilina, Nitra alebo Košice, prípadne o menšie mestá ako Dolný Kubín, Ilava, Šaľa, Sabinov alebo Martin. Samozrejme, napríklad na vidieku sa prenajímajú byty tiež, ale nevyhovujú každému.

No nech už sa rozhodnete pre veľké krajské mesto typu Prešov či Trnava alebo pre menšie ako napríklad Snina alebo Zvolen, určité faktory sú rovnaké. Áno, cena za prenájom je samozrejme iná, ale odvíja sa od lokality, hodnoty nehnuteľnosti a od možností na prácu a život. To isté však platí aj pre kúpnu cenu bytu, čiže je logické, že kúpa bytu v Bratislave a prenájom bytu v Bratislave sú v oboch prípadoch vyššie ako v malom meste.

Finančné hľadisko a porovnanie

Toto kritérium je asi prvoradé u každého človeka a ide vlastne o to, či sa oplatí viac platiť sa prenájom bytu alebo či je naopak výhodnejšia kúpa bytu na hypotéku, pretože takto sa kupujú byty najviac. Samozrejme, ak máte dostatočnú hotovosť na kúpu bytu aj bez úveru, tak finančné hľadisko nie je až také smerodajné, ale väčšina ľudí si porovnáva práve to, koľko zaplatia za prenájom a koľko za splátku hypotéky.

Čo sa týka tohto porovnania, je samozrejme iné, ak ide o prenájom 1 izbového bytu a prenájom 3 izbového bytu a ich porovnanie s kúpnou cenou. Rozhoduje aj mierne lokalita, napríklad Bratislava má iné ceny ako Komárno alebo malý byt na východe, no rozdiely v pomere splátky hypotéky a splátky nájmu sú už menšie. Všeobecne z finančného hľadiska je splátka prenájmu obvykle o 20% lacnejšia ako splátka hypotéky aj spolu s nákladmi už na samotné bývanie – čiže energiami.

Flexibilita

Druhým kritériom pre rozhodovanie sa je flexibilita. Ak už budete vlastniť byt s hypotekárnym úverom, nie je také jednoduché sa ho zbaviť. Áno, predaj bytu je možný aj cez s hypotékou, ale na druhú stranu, kúpa bytu zaťaženého hypotékou je viac komplikovaná a to môže odrádzať mnoho záujemcov o nehnuteľnosť. Navyše, ak budete chcieť hypotéku predčasne vyplatiť, potrebujete dostatok peňazí.

Práve preto prenájom bytu volia mladí ľudia, ktorí ešte definitívne nezavrhli ani možnosť napríklad odsťahovania sa alebo zmeny lokality v rámci jedného mesta, prípadne aj krajiny. Vo väčšine prípadov obsahuje zmluva o prenájme výpovednú lehotu od 1 do 3 mesiacov, čiže stačí dať len včas výpoveď z prenájmu a po uplynutí tejto lehoty sa môžete zbaliť a odísť inam. A nemusíte mať ani problémy s administratívnymi zmenami, stačí si len pobaliť svoje veci, nejaké vlastné spotrebiče, ako sú napríklad kávovar či mikrovlnná rúra a odísť.

Otázka ponuky a dopytu

Veľmi dôležitým kritériom by mala byť aj ponuka. Pri predaji bytov sú v ponuke v menších mestách naozaj obvykle len tie isté byty vo viacerých realitných kanceláriach, takže hoci sa ponuka môže napríklad podľa online serverov zdať veľká, nemusí tomu tak byť. Navyše, čo sa týka menších bytov ako sú garzónky alebo 1 izbové byty, súčasná situácia je taká, že sa predávajú len tie drahšie.

Na druhú stranu, aj pri prenájme bytu je všetko len otázkou ponuky. Často krát sa stáva, že si ľudia musia nájsť byt aj v lokalite alebo za podmienok, ktoré nie sú úplne dokonalé. V tomto prípade je ale tiež lepší viac prenájom ako kúpa, pretože odsťahovať sa je jednoduchšie. Na druhú stranu, ak aj prenájom bytov v ponuke zaostáva, je lepšie skúsiť naozaj nájsť si byt podľa svojich predstáv, ktorý je na predaj.

PoložkaPrenajatý bytPoznámkaVlastný kúpený bytPoznámka
Úhrada za služby spojené s bytovými a nebytovými priestormi (po starom - nájomné bytovému družstvu)-V cene prenájmu je obvykle táto položka zahrnutá100 - 200 € mesačneZávisí to od veľkosti bytu, spotreby tepla, vody a iných položiek
Platby za elektrinu a plyn50 - 100 € mesačneNiekde to môže byť v cene prenájmu, inde to platí zvlášť nájomník50 - 100 € mesačneV tomto prípade sú náklady pri prenájme aj kúpe rovnaké
Poistenie domácnosti-V cene prenájmu je to obvykle zahrnuté25 - 100 € ročneZávisí to od poistnej sumy
Daň z nehnuteľnosti-Platí to len majiteľ bytu50 - 500 € ročneZávisí to od lokality, kde byt je

Zmluva o prenájme bytu

Ak ste sa rozhodli pre prenájom bytu, základom je dobrá zmluva o prenájme. To, čo vás ako nájomcu trápiť nemusí, je daň z prenájmu bytu, ale určite sa zamerajte na ustanovenia o ukončení prenájmu a to tak zo strany prenajímateľa ako aj nájomcu. Veľmi dôležité je si naštudovať nielen výpovednú lehotu, ale aj podmienky, za akých môže skončiť nájom zo strany majiteľa nehnuteľnosti.

Okrem samotnej zmluvy treba pamätať aj na niektoré administratívne detaily – máte si elektrinu alebo plyn prehlásiť na seba alebo nie? A ako to je napríklad s prechodným pobytom, môžete si ho dať do prenajatého bytu? Toto všetko je treba vyriešiť už na úvod a najlepšie zmluvne. Dôležitá je tiež výška kaucie – ak ste si našli byt cez realitnú kanceláriu, je možné, že treba zaplatiť aj jej províziu za sprostredkovanie.

Kúpa bytu na hypotéku

Malý, ale útulný - taký byt majú ľudia najradšej

Malý, ale útulný – taký byt majú ľudia najradšej

V prípade, ak ste sa rozhodli, že kúpa bytu je lepšia ako prenájom, treba si vybrať, či to bude cez realitku alebo naopak bez realitky. Podľa toho zahájite hľadanie buď v ponuke realitných kancelárií alebo naopak cez súkromnú inzerciu. Ak ste si už porovnali výšku hypotéky a prípadnej splátky za prenájom a aj ostatné okolnosti vyšli v prospech kúpy, tak sa treba pripraviť na niekoľko týždňov hľadania správneho bytu.

Pre tých, čo sa rozhodnú pre kúpu bytu cez hypotekárny úver, sme pripravili aj článok, kde sa tomu venujeme a popisujeme kompletný postup pre kúpu bytu na hypotéku. Ak už ide o porovnanie s prenájmom, treba sa pri výbere konkrétneho úveru zamerať aj na možnosť predčasného splatenia alebo mimoriadnych pravidelných splátok hypotéky – tieto dve veci totiž môžu pomôcť vám ako majiteľovi bytu vyplatiť hypoúver skôr.

Vybavenie a zariadenie domácnosti na jednom mieste!

Pozrieť viac

Kde nájsť ten správny byt?

Či už sa rozhodnete pre prenájom alebo kúpu bytu, spravidla najčastejšie smerujú kroky ľudí najprv na internet. Tam sa dnes dajú nájsť na prenájom byty na viacerých internetových realitných portáloch. Veľká je ponuka tak realitných kancelárií, ako aj súkromných ponúk, na čo slúži súkromná inzercia. To isté platí aj v prípade predaja bytov, kde je však o niečo väčšia prevaha ponuky realitiek ako súkromnej inzercie.

Z hľadiska samotného bývania je veľmi dôležité si vybrať aj lokalitu, kde chcete bývať a overiť si priamo napríklad u susedov alebo v blízkom okolí osobne, ako sa na danom mieste žije. Ani byt nie je totiž vesmír sám pre seba a dôležité je mať napríklad blízko občiansku vybavenosť. Netreba tiež zabúdať aj na „dostupnosť“ vysnívanej nehnuteľnosti – napríklad kúpa 1 izbového bytu v Bratislave vo vyhľadávanej lokalite je skrátka aj vecou načasovania, pretože tu je dopyt väčší ako ponuka

Niekoľko tipov pre správny výber:

  • Ak uvažujete o prenájme pre viac ľudí, najčastejšie sa na prenájom hodí 3 izbový byt, takto napríklad veľa ľudí býva v Petržalke alebo všeobecne v hlavnom meste
  • Pre prenájom bytu je najdôležitejšia zmluva, ktorá stanoví práva a povinnosti oboch strán – poriadne si ju preštudujte
  • Neberte hneď prvý byt, ktorý je k dispozícii a to sa týka tak nájmu ako aj kúpy; je lepšie si spraviť dlhší prieskum a porovnať viac ponúk
  • Pozor aj na technický stav bytu – pri prenájme je lepšie kúpiť zrekonštruovaný byt, pri predaji naopak v pôvodnom stave, pretože si ho môžete lepšie upraviť podľa seba
Vyspite sa kráľovsky! :) www.NovyNabytok.sk

Ak vás článok zaujal, prosím kliknite, že sa vám páči alebo ho zdieľajte na Facebooku. Ďakujeme!

5/5 - (12 votes)
Podobné články
Autor článku
Michal Hrebík

Autor má bohaté skúsenosti so stavbou rodinných domov, nákupom a predajom nehnuteľností, zariaďovaním domácnosti ako aj starostlivosťou o záhradu a okolie rodinného domu. Cieľom článkov je pomôcť každému, kto chce kupovať, stavať alebo tiež zlepšovať svoje bývanie.