Využili sme služby realitky – aké sú realitné kancelárie?

Realitné kancelárie pôsobia na realitnom trhu už pomerne dlhú dobu, prakticky už 25 rokov, odkedy sa umožnilo osobné vlastníctvom a začal sa budovať trh nehnuteľností. Začiatky boli naozaj rôzne, ale dnes už každá realitka funguje na absolútne profesionálnej úrovni.

Realitné kancelárie
4.9/5 - (12 votes)

My sme sa pri našom predaji a nákupe nehnuteľností viackrát dostali do kontaktu s realitnými kanceláriami, či už z pohľadu kupujúceho alebo predávajúceho. Aký je výsledok a hodnotenie? Nemôžeme hádzať všetky realitné kancelárie do jedného vreca, ale na druhú stranu, tak predávajúci ako aj kupujúci by mali byť veľmi obozretný pri výbere konkrétnej realitky. Základom je požadovať maximálne služby za adekvátnu cenu, pretože v opačnom prípade môžete zostať z viacerých realitiek sklamaní.

thumb_up Chcete si vybrať dobrú pekáreň na chleba na základe nezávislého porovnania? Pozrieť porovnanie

Realitné kancelárie a teória fungovania

Ako funguje realitná kancelária? Princípom je pomôcť sprostredkovať realitný obchod, čiže či už predaj, prenájom alebo kúpu bytov a všeobecne nehnuteľností. V praxi to znamená, že realitka je vlastne sprostredkovateľ medzi ponukou a dopytom. Nemalo by ale ísť len o jednoduché mechanické spojenie predávajúceho a kupujúceho alebo prenajímateľa a nájomcu, ale aj o nejaké služby navyše, či už realitné alebo právne.

Práve v tomto momente naráža teória na prax, pretože aj realitná kancelária a jej pracovníci musia mať určitý príjem a plat. V prípade, ak máte smolu, narazíte na realitku, ktorá berie svoju činnosť len z pohľadu zárobku a nie z pohľadu kvality služieb alebo osobného prístupu. Čo je ale lepšie je, že takýchto „čiernych oviec“ je čoraz menej a len poctivý výber správnej realitky zo strany ponuky môže vytvoriť tlak na zvyšovanie služieb.

Nájsť sa dajú v každom meste

Realitné kancelárie už dnes fungujú v každom meste a okrese, či už ide o veľké mestá ako Bratislava, Košice, prípadne krajské mestá Nitra, Prešov, Trnava, Žilina, Banská Bystrica, ale nájdete ich aj v menších okresoch ako sú napríklad Martin, Komárno, Prievidza alebo Nové Zámky. Obvykle platí, že čím je lokalita „bohatšia“, tým viac realitných kancelárií tam pôsobí a tým sú viac na profesionálnejšej úrovni.

V praxi sa môžete totiž stretnúť aj s prípadom, že realitný agent má svoju činnosť sprostredkovania nehnuteľností len ako druhú prácu. Bohužiaľ to väčšinou, hoci nie vždy, býva na úkor kvality, avšak ak je realitný trh v nejakej oblasti príliš malý, nie je možné sa tam uživiť. V každom prípade, ak budete dostatočne dobre hľadať, nájdete aj v malom meste poctivú realitku so skvelými službami. Totiž aj vo veľkom mieste niekedy môžu pôsobiť realitky, ktoré sú naozaj len „zárobkovou činnosťou“ a nie aj službou. Samozrejme, ponúkajú nielen predaj realít, ale napríklad aj prenájom nehnuteľností.

Čo je zárukou kvalitných služieb a serióznosti

To, ak je nejaká realitná kancelária v Národnej asociácií realitných kancelárií, môže byť na úvod dobrý indikátor. Minimálne z hľadiska profesionálnosti služieb, ktoré bude svojim klientom ponúkať. Na druhú stranu, členstvo v rôznych asociáciách nie je úplne všetko, pretože aj menšia realitka môže ponúkať adekvátne služby. Dôležité je si pozrieť realitku samotnú a „preklepnúť si ju“.

V praxi to znamená, že si môžete skúsiť nájsť na internete skúsenosti alebo nejaké recenzie realitky a zistiť si cez vyhľadávač Google informácie o nej alebo jej realitnom maklérovi. Nám sa osvedčilo, ak sme sa obrátili na menšiu realitku, ktorá fungovala na osobnejšom prístupe, ale ak sme predávali nehnuteľnosť, nebol problém ani s realitkou, ktorá patrila do celoslovenskej siete. Treba si pozerať aj to, čo ponúka – ak má k ponúkaným nehnuteľnostiam úplné vedomosti a ponúka komplexný právny servis, je to dobré znamenie.

Čo robiť, ak predávate nehnuteľnosť

V prípade, že ste predávajúci alebo prenajímateľ nehnuteľnosti, neinzerujte vo všetkých realitkách, ktoré vás oslovia, ale vyberajte si. To znamená, zistite si, čo vám realitka ponúka, aké má služby, aké má provízie, kde pôsobí, zistite si aj informácie o maklérovi, či je dostatočne schopný, aby vedel vašu nehnuteľnosť ponúkať. Zameriavajte sa na kvalitné služby a prístup.

Už podľa samotného prístupu makléra, či bude trvať na nereálne vysokej cene, alebo naopak sa bude snažiť nehnuteľnosť podceniť, len aby ju predal, môžete zistiť rozdiel medzi „len zárobkovou“ realitkou a tou, ktorá sa snaží pomôcť. Trvajte tiež na tom, že realitná kancelária bude platiť kolky a poplatky priamo na katastri za vás aj za kupujúceho – ak to nerobí, radšej sa jej vyhnite a pokúste sa o vlastný predaj nehnuteľnosti.

Kedy realitka áno a kedy nie

Ako pristupovať k realitnej kancelárii v prípade kúpy nehnuteľnosti

Ak kupujete nehnuteľnosť alebo hľadáte prenájom, spravte si okrem prieskumu ponuky samotných nehnuteľností aj prieskum realitných kancelárií. Ak má nejaká realitka v ponuke len pár nehnuteľností, môže to znamenať, že je buď v problémoch, alebo naopak, že má len jedného makléra a nestíha riešiť viac obchodov. To nemusí byť samo o sebe zlé, ale ak sa dá, vyskúšajte radšej inú.

Veľmi dôležité je tiež posúdiť prístup realitného makléra – má dostatok informácií o nehnuteľnosti, vie presne, čo predáva a ponúka, ako je na tom s právnymi informáciami, vyzná sa? Podľa týchto znakov môžete hneď zistiť, s kým máte tú česť. Dôležitá je aj cena – stáva sa, že realitné kancelárie majú iné ceny na tú istú nehnuteľnosť. Ak si vyberiete najdrahšiu, nemáte žiadnu istotu lepšej služby. Z tohto pohľadu to preto neporovnávajte.

Lokálne alebo celoslovenské realitné kancelárie?

Predaj nehnuteľnosti cez realitnú kanceláriu? Preverte ju!

Predaj nehnuteľnosti cez realitnú kanceláriu? Preverte ju!

Generálne odporúčanie, že len celoslovenské alebo len lokálne realitky sú tie pravé, sa dať nedá. Máme skúsenosť aj s jednou aj s druhou skupinou realitných kancelárií, hoci pravdou je, že ak už prišlo k nejakému realitnému obchodu, vždy to bolo s tou, čo pôsobí regionálne. To však možno odráža viac skutočnosť, že aj majiteľ takejto realitnej kancelárie viac „bazíruje“ na tom, aby makléri poznali lepšie svoju lokalitu.

Pri veľkých realitkách sa stáva možno skôr, že sú zamerané viac na zárobok ako na službu, čo je ale prirodzené, keďže ich prioritou je generovať zisk. Na druhú stranu, môžu ponúknuť profesionálnejšie realitné služby, najmä ak berú prácu naozaj vážne. Nie je treba zavrhovať ani jeden druh realitiek a riadiť sa skôr inými ukazovateľmi ako tým, či je realitná kancelária len vo vašom meste, alebo aj po celom Slovensku.

Všetko do domácnosti, bytu aj domu a za super cenu

Pozrieť viac

Dá sa to aj bez realitky?

Samozrejme, je možné kúpiť aj predať nehnuteľnosť aj bez asistencie realitného makléra a realitnej kancelárie. Musíte však presne vedieť, ako na to a ako neprísť do problému. Rozoberali sme napríklad prípad predaja pozemku alebo kúpy bytu, kde je možné nájsť aj niekoľko tipov na tieto konkrétne prípady. Na druhú stranu, ak nemáte vôbec žiadne skúsenosti, radšej to neriskujte. Nie všetko je totiž také ľahké ako na prvý pohľad vyzerá, napríklad aj kúpa bytu na hypotekárny úver.

Vďaka realitnej kancelárii sa totiž môžete vyvarovať chybám pri samotnej kúpno-predajnej zmluve, taktiež bude jednoduchšie spraviť vklad na kataster, máte väčšiu istotu riadneho vyplatenia ceny, prípadne ak nehnuteľnosť kupujete, máte väčšiu istotu, že na nej nie je žiadna vada. Samozrejme, ako vždy a všade, aj pri realitnom obchode platí – dôveruj, ale preveruj. Najmä pri realitkách, o ktorých počujete prvýkrát.

A aký je náš výsledok a odporúčanie:

  • Vždy si treba preveriť realitku a to najmä na internete podľa skúseností ostatných
  • Ponuka a jej rozsah, ako aj ponúkané služby, napovedia niečo o tom, ako je na tom s profesionalitou
  • Dôležitý je aj osobný kontakt s maklérom a dojem z neho – vyzerá, že sa vyzná, má prehľad a zakladá si na priateľskom prístupe?
  • Nezabudnite, že aj realitná činnosť je o zisku – to samo o sebe nie je zlé a máme skúsenosť, že aj realitná kancelária s vyššou maržou mala osobný prístup
  • Ak chcete spraviť obchod bez realitky, musíte sa vyznať, inak si môžete predaj či kúpu nehnuteľnosti riadne skomplikovať
Vyspite sa kráľovsky! :) www.NovyNabytok.sk

Ak vás článok zaujal, prosím kliknite, že sa vám páči alebo ho zdieľajte na Facebooku. Ďakujeme!

4.7/5 - (13 votes)
Podobné články
Autor článku
Michal Hrebík

Autor má bohaté skúsenosti so stavbou rodinných domov, nákupom a predajom nehnuteľností, zariaďovaním domácnosti ako aj starostlivosťou o záhradu a okolie rodinného domu. Cieľom článkov je pomôcť každému, kto chce kupovať, stavať alebo tiež zlepšovať svoje bývanie.